Výberové konanie

Navigácia

O škole

Školský rok 2018/2019

ŠKOLSKÝ ROK  2018/2019

 

Vyučovanie:

  1. Školský rok sa začína 1. septembra 2018. Školské vyučovanie sa začína 3. septembra 2018 (pondelok). Vyučovanie podľa rozvrhu sa začne 4. septembra 2018 (utorok).
  2. Školské vyučovanie v prvom polroku školského roka sa končí 31. januára 2019 (štvrtok).
  3. Školské vyučovanie v druhom polroku sa začne 4. februára 2019 (pondelok) a končí sa 28. júna 2019 (piatok).

 

 

Prázdniny:

  1. Jesenné prázdniny sa začínajú 31.októbra 2018 (streda) a končia sa 2 novembra 2018 (piatok). Vyučovanie sa začína 5. novembra 2018 (pondelok).
  2. Vianočné prázdniny sa začínajú 23. decembra 2018 (nedeľa) a končia sa 7. januára 2019 (pondelok). Vyučovanie sa začína 8. januára 2019 (utorok).
  3. Polročné prázdniny sú 1. februára 2019 (piatok). Vyučovanie sa začína 4. februára 2019 (pondelok).
  4. Jarné prázdniny sú od  18. februára  do  22. februára  2019. Vyučovanie sa začína 25. februára 2019 (pondelok).
  5. Veľkonočné prázdniny sa začínajú 18. apríla 2019 (štvrtok) a končia sa 23. apríla 2019 (utorok). Vyučovanie  sa začína 24. apríla 2019 (streda).
  6. Letné prázdniny sa začínajú 1. júla 2019 a končia sa 31. augusta  2019. Vyučovanie sa začína 2. septembra 2019 (pondelok).

 

V školskom roku 2018/2019 navštevuje ZŠ v Matiašovciach 26 žiakov.

1.ročníku sú 4 žiaci (3 ch., 1 d.), v 2. ročníku 9 žiakov (4 ch., 5 d.), v 3. ročníku 9 žiakov (4 ch., 5 d.)  a v 4. ročníku 4 žiaci (2 ch., 2 d.).  Učia sa v dvoch triedach. V I. triede je 1. a 2. ročník, počet žiakov 13, v II. triede je 3. a 4. ročník, počet žiakov 13.     

Riaditeľkou školy je PaedDr. Elena Galovičová, ktorá je zároveň triednou učiteľkou II. triedy. Triednou učiteľkou I. triedy je pani Mgr. Júlia Kostková. Náboženskú  výchovu vyučuje pán farár Eugen Ďubek. Pani Mgr. Štefánia Jankelová vyučuje v I. aj II. triede spolu 10 hodín ( MAT, TEV, PDA, VYV).

ŠKD je prihlásených 21 žiakov. Za ŠKD zodpovedá pani vychovávateľka Mgr. Štefánia Jankelová.

Nepedagogickou zamestnankyňou školy je pani Marcela Marhefková, ktorá pracuje na poste upratovačky. 

Zloženie Školskej rady pri ZŠ v Matiašovciach:

1. Ján Tulušák (delegovaný zriaďovateľom) - predseda

2. Bc. Mária Čarnogurská (delegovaná rodičmi) - podpredsedníčka

3. Mgr. Júlia Kostková (pedagogický zamestnanec) - členka

4. Marcela Marhefková (nepedag. zamestnanec) - členka

5. Eva Bolcarovičová (delegovaná zriaďovateľom) - člen

 

Zloženie Rodičovskej rady pri ZŠ v Matiašovciach:  Mgr. Jarmila Grigľáková (1. ročník) - predsedníčka rady,

                                                                                                   p. Eva Mačugová (2. ročník),

                                                                                                   p. Alexandra Didiášová (3. ročník),

                                                                                                   p. Mária Režnická (4. ročník).

                                                                              

Základná škola v Matiašovciach je bez právnej subjektivity. Jej zriaďovateľom je Obec Matiašovce. Štatutárnym zástupcom školy je starosta obce.

 

Nový školský rok 2018/2019 sme slávnostne otvorili 3. septembra 2018 v dolnej budove školy. Po krátkom úvode a privítaní prítomných sme si vypočuli štátnu hymnu. Potom sme privítali  prváčikov s mamkami, ktoré ich sprevádzali v prvý deň nástupu do školy. Deti sa nám postupne predstavili.

Medzi našich nových žiakov patria traja chlapci (Miloško Furcoň, Janko Grigľák, Milanko Pompa) a jedno dievča (Tamarka Čupková). Všetci štyria nám povedali, že sa do školy tešili. My sme im aj tak  venovali  viacero darčekov, aby k nám „opäť prišli“. Sestry Režnické, Viktorka a Maruška, predniesli prítomným veselé básničky o škole, za čo ich čakala sladká odmena, lebo pracovali aj cez prázdniny. Pani riaditeľka predstavila novým žiakom kolektív učiteľov  a aj program na ďalší deň. Pán starosta Mgr. Marián Štefaňák, ktorý sa tiež zúčastnil na otvorení roka, na konci stretnutia poprial žiakom, aby sa im v novom školskom roku darilo.

            Hneď na druhý deň, po triednických prácach,  sme žiakom pripravili 3. ročník aktivity pod názvom Školská míľa. Uskutočnili sme turistickú vychádzku smerom na Zálesie. Po návrate sa ešte deti zahrali na školskom multifunkčnom ihrisku. Touto aktivitou plníme náš Školský vzdelávací program, ktorý je zameraný aj na športovanie a zdravý životný štýl.  Taktiež plníme aj jednu z úloh, ktorá nám vyplýva z Národného akčného plánu prevencie obezity na roky 2015 – 2025, a to „Zvýšiť pravidelnú účasť detí a mládeže pri športe alebo iných fyzických aktivitách“.

Taktiež sme nezabudli na Európsky deň jazykov. Tentoraz sme sa venovali nemčine. Pani učiteľka Jankelová pripravila krátku prezentáciu o Nemecku. Pani riaditeľka sa žiakom predstavila v nemeckom jazyku a  naučila ich vyčítanku a pesničku Všetky moje kačky. Deti pri speve znázorňovali obsah piesne a pani učiteľka Kostková ich sprevádzala hrou na hudobnom nástroji - varhanoch. Nakoniec sme si túto pieseň zaspievali zborovo.

Cieľom aktivity bolo podnietiť u žiakov záujem o učenie sa cudzích jazykov, aby sa mohli v zahraničí bez problémov dorozumieť.

           V závere mesiaca našu školu navštívili predškoláci z MŠ spolu s pani riaditeľkou Bc. Karinou Graindovou. Venovala sa im triedna učiteľka prvákov, pani Mgr. Júlia Kostková. Tá im ukázala všetky priestory školy, nakukli aj do tried, v ktorých sa vyučovalo. Zoznámili sa aj s pani učiteľkami, ktoré ich budú v budúcom školskom roku učiť. Prehliadka školy je jednou z aktivít  v celoročnom pláne spolupráce ZŠ a MŠ. Ich návštevy budú pokračovať spoločnými vyučovacími hodinami s terajšími prvákmi.

           Všetkým žiakom prajeme úspešný štart do nového školského roka.

 

Október 2018

 

 

Mesiac október nás prekvapil  krásnym počasím. Využili sme ho aj na „cestovateľské potulky“ a športovanie na obecnom multifunkčnom ihrisku.

Uskutočnili sme 1. ročník aktivity Ihrisko plné detí, ktorú budeme organizovať raz štvrťročne, podľa ročných období. Na poslednej vyučovacej hodine sme žiakom rozdali rôzne náradie a náčinie, ktoré škola vlastní a vybrali sme sa na ihrisko pred školou. Žiaci sami rozhodli, aké športové aktivity budú robiť. Učiteľky do ich činností nezasahovali. Deťom sa to veľmi páčilo.

Nasledoval Školský cukríkový deň v Medzinárodný deň učiteľov (5. októbra). V ten deň sme žiakov za dobrú prácu a pekné správanie odmeňovali cukríkmi. Kto porušoval pravidlá, cukrík nedostal. Po každej vyučovacej hodine bola odmena. Najviac mohli nazbierať 5 cukríkov. Nepodarilo sa to však všetkým, ale všetkým sa tento nápad páčil.

Pokračovali sme aj v plnení plánu spolupráce ZŠ s MŠ. Pre predškolákov sme pripravili vyučovaciu hodinu telesnej výchovy spolu s prvákmi. Pani učiteľka Jankelová pripravila hodinu na multifunkčnom ihrisku. V úvode všetkých cvičencov poučila o bezpečnom správaní sa na danej hodine a všetci si spoločne zabehali s pani učiteľkou. Po poradových cvičeniach nasledoval štafetový beh dvojíc a didaktická hra na žabky a bociana. Po záverečnom nástupe a hlásení na všetkých čakala sladká cukríková odmena.

Svetový deň pošty sme využili na prepojenie školy s praxou. Do školy sme pozvali pani Darinku Ovšonkovú, ktorá v našej obci prevádzkuje poštu PARTNER. Tá žiakom 3. a 4. ročníka porozprávala o význame pošty a jej službách, ktoré poskytuje občanom. Potom sa  učili vypĺňať peňažný šek. Pri tom si zopakovali písanie adresy a čítanie s porozumením. Nakoniec ich čakala praktická úloha zabaliť balíky. Pani Ovšonková im pri tom pomáhala. V závere hodiny sme si urobili spoločnú fotografiu aj s darčekmi, ktoré pani Darinka žiakom doniesla. Veľmi pekne jej ďakujeme, že si na naše deti našla čas.

V jeden pekný slnečný deň sme pripravili  aktivitu 2 v 1. Spojili sme dopravnú výchovu s regionálnou. V tomto školskom roku máme farebné dni zamerané na bezpečné správanie a ochranu zdravia. Žltý  deň bol zameraný na bezpečný pohyb  pri bicyklovaní. Po dlhšom čase sme sa vybrali na vzdelávanie do Centra voľného času v Kežmarku. Čakalo tam na nás detské dopravné ihrisko. Žiaci si najprv v praxi vyskúšali jazdu na bicykloch na ihrisku so semaformi a dopravnými značkami, i ako chodci v premávke. Potom nasledovala teoretická časť. Žiaci riešili dopravné situácie na interaktívnej tabuli a upevňovali si poznávanie dopravných značiek a pravidiel, ako sa pohybovať na cestných komunikáciách. Cestou späť sme sa zastavili v Reľove. Navštívili sme miestny kostol. Pri jeho obhliadke sa nám venoval pán starosta František Dudžák. Porozprával nám o histórii vzniku obce, ale  aj kostola. Veľmi pekne mu ďakujeme. Naša ďalšia cesta smerovala do  obce Jezersko, ktorú sme si prezreli len z okien autobusu pre nedostatok času. Mnohí žiaci tam nikdy neboli, a tak spoznali ďalšie „zákutie“ našej krásnej vlasti.

Aby sme využili krásne počasie, uskutočnili sme druhý z farebných dní, modrý deň. Dohodli sme si návštevu  na Hasičskej stanici v Spišskej Starej Vsi. Celý čas sa nám venoval člen hasičského zboru pán Boris Brčiak. V garážach nám  ukázal vozidlá, čln a techniku, s ktorou zachraňujú životy a majetok občanov. Porozprával o význame HZ, aká je náplň ich práce i ako sa stať hasičom. Deti si vyskúšali záchranárske vesty a prilby a oboznámili sa s rôznym druhom oblečenia, ktoré hasiči používajú pri svojej práci. V kancelárii ukázal názorne, ako sa môžu spojiť s inými hasičmi, a ako vedia presne, kam majú ísť. Pri prezentácii práce hasičov mu pomáhal pán Jozef Mlaka. Obidvom veľmi pekne ďakujeme za čas, ktorý nám venovali.

Začali sme opäť s testovaním žiakov, aby sme zistili, aká je ich úroveň čítania s porozumením, čiže ich čitateľská gramotnosť.  Počas celého školského roka žiaci 2. - 4. ročníka budú čítať neznáme texty a vypĺňať 8 testov  raz mesačne od októbra do mája. Druháci pracovali s textom Smelý zajko od J.C. Hronského. Dosiahli 65 % priemernú úspešnosť. Tretiaci čítali text Škola obohacuje od Karola Erbena. Dosiahli 82 % priemernú úspešnosť. Žiačky Chiara Čarnogurská a Sofia Semančíková získali v testovaní plný počet bodov. Ich priemerná úspešnosť v TESTE 1 bola 100%. Štvrtáci majú náročnejšie testy ako druháci a tretiaci. Pracovali s vecným textom  Trpaslíčí špic z encyklopédie o psoch. Dosiahli 72 % priemernú úspešnosť.

Zapojili sme sa do celoslovenského projektu „Záložka do knihy spája slovenské školy“. Táto aktivita je spojená  s Medzinárodným mesiacom školských knižníc. My, ani ZŠ vo Veľkej Frankovej, klasickú školskú knižnicu nemáme. Aj tak sme našej partnerskej škole navrhli spoluprácu a oni ju prijali. Žiaci v obidvoch školách vymaľovali záložky s motívmi rôznych rozprávok. Pani učiteľky na obidvoch školách prečítali deťom rozprávku „Ako išlo vajce na vandrovku“. Potom žiaci nakreslili ilustráciu k tejto rozprávke. Všetko sme zaliali do fólie a vzájomne si záložky a obrázky vymenili. Cieľom aktivity bolo podnietiť záujem detí o čítanie kníh, aby sa zlepšovala ich čitateľská gramotnosť.

Pri príležitosti Svetového dňa sporenia pani učiteľky pripravili žiakom na hodinách matematiky slovné úlohy, v ktorých riešili možnosti šetrenia finančných prostriedkov v domácom prostredí.

V závere mesiaca sme vystúpili v KD s programom, ktorý sme pripravili pre našich starkých pri príležitosti ich sviatku – Októbra – mesiaca úcty k starším. Deti im predniesli básničky, zahrali scénku, zaspievali veselé pesničky, potešili vtipným slovom a zatancovali. Dúfame, že sa im náš program páčil. Deti za svoju námahu získali jednotky do žiackej knižky a sladkú odmenu.

Je čas na oddych. Prajeme všetkým žiakom pekné slnečné jesenné prázdniny.

 

 

NOVEMBER 2018

 

Aj mesiac november nás privítal pekným počasím, a tak sme opäť mohli uskutočniť niekoľko aktivít vonku.

            Prvou aktivitou bol beh na ihrisku pred školou pri príležitosti Svetového dňa behu.

Vybrali sme si motto „Prekonaj sám seba“. Žiaci prvého a druhého ročníka behali vo vnútornom okruhu, tretiaci a štvrtáci po vonkajšom. Každý mal behať dovtedy, kým vládal. Viacerí vydržali behať tak dlho, až sme ich museli zastaviť, lebo sme sa obávali o ich zdravie. V obrazovej prílohe sú títo „maratónci“ odfotení vo futbalovej bránke. Všetci žiaci dostali od učiteliek pochvalu za aktívny prístup k upevňovaniu svojho zdravia.

            Druhá aktivita mala názov Školská šarkaniáda. Žiaci si priniesli do školy kúpeného alebo doma vyrobeného šarkana. Súťaž prebiehala po ročníkoch. Deti so šarkanom utekali po vybranej trase. Šarkany, ktoré sa  udržali najdlhšie vo vzduchu, postúpili do finále aj so svojim majiteľom.. Všetky deti boli odmenené cukríkom. Potom ďalší cukrík ešte dostali deti vo finále a deti, ktoré prišli s doma vyrobenými šarkanmi a víťaz súťaže. Zvíťazil Lukáš Zamkovský, ktorého šarkan lietal najdlhšie a najvyššie. Deti si pobehali, nadýchali sa čerstvého vzduchu a privítali takýto oddych počas vyučovania.

            Treťou  aktivitou bolo športovanie s loptami pri príležitosti Európskeho týždňa boja proti drogám s heslom „Zober loptu a nie drogy“. Pani učiteľky pripravili pre žiakov rôzne súťaže v družstvách, pri ktorých nesmeli chýbať lopty. Napríklad štafetový loptový beh, ale aj florbal a vybíjaná. Zároveň ich upozornili na nebezpečenstvo používania drog, a zároveň upriamili pozornosť na aktívne využívanie voľného času športovaním. Všetky činnosti prebiehali na multifunkčnom ihrisku počas hodín telesnej výchovy.

            Uskutočnili sme ďalší ročník aktivity Spájame tri generácie. Pozvali sme rodičov a starých rodičov na Stretnutie s goralčinou a ľudovou hudbou pána Dušana Regeca. V rámci regionálnej výchovy sme si spoločne zaspievali goralské piesne a chlapci sa učili spievať pieseň „Jo maly Guroľek“. Pán Dušan Regec nám porozprával aj príbeh s bogynkami z okolia Zálesia. O ich existencii v Matiašovciach nám rozpovedala príbeh i pani Margita Kostková. Na stretnutí vládla výborná atmosféra a nálada. Žiaci sa učili porozumieť počutým slovám  a spoznávali piesne z nášho regiónu. Ešte raz veľmi pekne ďakujeme p. Dušanovi Regecovi a p. Ondrejovi Marhefkovi, lebo bez ich ochoty by sme danú aktivitu nemohli uskutočniť.

            Na podporu zdravej životosprávy sme uskutočnili so žiakmi, s podporou rodičov, dve aktivity. Prvá mala názov  Školský mliečny deň.  Naše oblečenie malo tiež bielu farbu. Bol to ďalší z farebných dní, na ktorých sa učíme správať bezpečne a chrániť si zdravie aj správnym výberom potravín. Vyhradili sme naň jednu vyučovaciu hodinu prírodovedy. Rodičov sme požiadali, aby zabalili svojim deťom na desiatu mliečne výrobky. My sme im zakúpili mlieko a vysvetlili im význam jeho konzumácie na ich zdravie. Kým si žiaci pochutnávali na donesených mliečnych výrobkoch a popíjali mlieko, pustili sme im na interaktívnej tabuli vzdelávacie DVD Cesta mlieka. Sú to výborné vtipne spracované informácie, ako sa dostane mlieko od kravičky až na pulty predajní.

            Všimli sme si, že viacerí žiaci si nosia na desiatu veľa sladkostí a presladené šumivé nápoje. A tak sme vymysleli Týždeň so zdravou desiatou. Každý deň nám žiaci ukazovali, akú zdravú desiatu im mamičky prichystali, a či sú tam zastúpené aj vitamíny. Deťom sa to veľmi páčilo a nám tiež. Ďakujeme rodičom za spoluprácu.

            Pre žiakov prvého ročníka sme pripravili tradičnú cechovačku – „Prijímanie prvákov do Žiackeho cechu v Matiašovciach“. Na slávnosť prišli aj ich rodičia. Aktivitu viedla  triedna učiteľka Júlia Kostková. Prváci museli preukázať, čo sa už naučili. Teda čítali, písali, počítali, spievali. Na odporúčanie poroty, ktorá bola zložená zo žiakov štvrtého ročníka, ich pani riaditeľka pasovala za riadnych členov žiackeho cechu veľkou ceruzou. Prváci potom zložili slávnostný sľub. Odmenou za ich námahu bol pamätný list a balíček písacích potrieb.

            Nezabudli sme ani na vzdelávacie aktivity. Zapojili sme sa do ďalšieho ročníka celoslovenskej súťaže VŠETKOVEDKO. Čo je potešujúce, svoje vedomosti si vyskúšali takmer všetci žiaci (21) od 2. po 4. ročník (1 žiačka bola chorá), ktorým bola táto súťaž určená. Výsledky sa dozvieme v novom roku.

            Prihlásili sme sa do 2. ročníka celoslovenskej súťaže YPSILON – slovina je hra. Svoje vedomosti si prihlásení žiaci preveria v decembri.

            Žiaci písali 1. ročníkovú slohovú prácu na tému „Ako vidím sám seba“. Mali sa zamerať na svoje dobré a zlé vlastnosti, čo majú alebo nemajú rady, čo sa im páči alebo nepáči. Zistili sme, že niektoré deti sa ešte dobre nepoznajú a o sebe vedia pomerne málo. Žiaci písali o športových aktivitách, o jedle, filmoch, oblečení, počasí, čítaní kníh a opisovali svoje vonkajšie vlastnosti. Ale našli sa aj žiaci, ktorí sa pozreli do svojho vnútra a sebakriticky sa zhodnotili. Tu sú niektoré z ich výrokov:

-  Rád chodím do školy. Mám dobrú povahu. Nahnevá ma, keď spolužiak vykrikuje. Rozveselí ma, keď niekto robí „smiešky“. Som smutný, keď niekto umrie. Musím sa zlepšiť v správaní. Som občas tvrdohlavý.

-  V škole sa mi veľmi páči. Niekedy som ofučaná, aj vykrikujem a tak ďalej.

-  Veľmi rada sa usmievam, ale niekedy aj plačem. Nahnevá ma, keď ma niekto ohovára, alebo sa mi vysmieva. Musím sa zlepšiť vtom, že sa už nebudem hnevať. Niekedy som aj lenivá. Mám rada spolužiakov, aj keď ma niekedy nahnevajú.

-  Ja som taká veselá. Nahnevaná som najviac, keď mi niekto robí zle. Niekedy som lenivá. Mala by som sa zlepšiť v učení.

-  Mám dobré vlastnosti keď pomáham a zlé, keď som lenivá a kričím. Som veselá povaha a niekedy aj smutná. Musím sa zlepšiť v učení, lenivosti a pomáhaní. Trápi ma, že mám zlé známky. Nahnevá ma, keď ma niekto podvádza, alebo na mňa kričí. Neznášam ľudí, ktorí sú zlí, rozmaznaní a frajeri. Nemám rada dlhé knihy, napríklad 7 cm.

-  Učím sa rada a mám rada všetky hodiny v škole. Musím sa zlepšiť v prataní izby. Povahu mám takú, že doma skáčem do reči a niekedy aj v škole.  Mala by som sa zlepšiť v lenivosti. Rozveselí ma hudba a nahnevá ma, keď brat neprace izbu, alebo ma bije.

-  Som veselá postava. Som pomalší. Hnevá ma, keď ma niekto buchne. Musím sa zlepšiť v diktátoch.

- Čo neviem, to chcem vedieť. Ja neviem spievať, ale chcel by som vedieť. Som zbrklý, tvrdohlavý, nedočkavý, musím spomaliť, porozmýšľať a opraviť si chyby. Musím sa zlepšiť v správaní. Moja dobrá vlastnosť je, že rád chodím do školy. Moja zlá vlastnosť je, že vykrikujem. Rád s mamkou varím.

-  Som veselý. Niekedy sa pobijem, ale zas sa vždy nebijem. A nie som lenivý.

-  Smutný som, keď je zlé počasie a keď nám utekajú mačky. Ja neznášam zeleninu. A pracujem na tej zelenine.

-  Som smutná, keď sa so mnou nikto nehrá. Som šikovná v upratovaní. Rozveselí ma, keď na mňa robia „smiešky“.

Pokračujeme v aktivitách zameraných na rozvoj čitateľskej gramotnosti u žiakov. Opäť sme žiakov testovali. Tí najprv čítali neznámy text, a potom vypĺňali TEST 2. Druháci pracovali s textom „O mocnej mačke“. Dosiahli 89 % priemernú úspešnosť. Dominika Mateičková a Tomáš Veselovský dosiahli plný počet bodov. Tretiaci čítali text  „Kde bolo, tam nebolo, bolo to tak, že na svete neboli hodiny“. Ich priemerná úspešnosť bola 92 %. Plný počet bodov dosiahli žiaci Chiara Čarnogurská, Tomáš Gurovič, Barbora Gurovičová, Filip Rušin a Sofia Semančíková a  90% úspešnosť  Annamária Galliková a Alex Lopata. Žiaci štvrtého ročníka pracovali s textom „Šteňa na výzvedách“. Ich priemerná úspešnosť bola 60%.

Nezabúdame ani na  aktivitu Učiteľky čítajú deťom goralské rozprávky. Čítanie je zamerané na počúvanie s porozumením a na spoznávanie rozprávok z nášho regiónu.

Prvýkrát sme sa zapojili do celosvetového sviatku darovania a štedrosti GIVING TUESDAY (27.11.) – Dobrý skutok sa počíta. Každý, kto sa chcel zapojiť musel  vymyslieť, čo komu daruje. My sme pripravili Leporelo pre predškolákov – Farby a čísla. Na jednej strane leporela boli napísané názvy farieb, na druhej strane čísla od 1 do 10. Žiaci tretieho a štvrtého ročníka kreslili podľa zadania vlastné obrázky, a potom ich zlepili lepiacou páskou. Žiakov pri realizácii projektu usmerňovala pani riaditeľka. V popoludňajších hodinách sme  leporelo zaniesli do škôlky. Bolo to pre nich prekvapenie, nič sme im vopred nepovedali.  Leporelo sa im páčilo. Správu a fotografie o realizácii dobrého skutku  sme zaslali na adresu dobryskutok@liberaterra.sk. V ich internetovom obchode (Vydavateľstvo LiberaTerra) máme 20% zľavu na nákup tovaru do konca januára 2019. Okrem toho bude naša škola zaradená do žrebovania o hodnotné ceny.

Už niekoľko rokov máme v pláne postaviť na školskom dvore altánok, ktorý by sme využívali na zážitkové učenie, aktivity s rodičmi a oddych v ŠKD. Tento náš plán sa pomaly začína realizovať.  LPHS v Matiašovciach nám darovalo drevo na jeho výstavbu. Pán Martin Bolcarovič nám ho previezol na pílu pána Jozefa Mačuru. Pán Ján Grigľák sa podujal nám ho postaviť. Drevo narezal na potrebnú mieru s Patrikom Štefaňákom a „zazimovali ho“. Za sponzorstvo ďakujeme Predstavenstvu LPHS v Matiašovciach a pánovi Martinovi Bolcarovičovi (EKOSPOL). Za zľavu ceny práce ďakujeme pánovi Jozefovi Mačurovi a pánovi Jánovi Grigľákovi. Dúfame, že na jar budeme môcť vo výstavbe pokračovať v spolupráci so zriaďovateľom školy a s podporou obecného zastupiteľstva.

Prvý štvrťrok školského roka je za nami. Žiaci písali kontrolné práce z MAT a SJL. Ich priemerné ročníkové výsledky sa pohybovali v MAT od 1,10 do 2,11, v SJL od 1,1 do 2,00. Dúfame, že sa im v polročných prácach bude dariť ešte viac.

 

December 2019

Je tu december. Žiaci sa tešili na stretnutie s Mikulášom. Na jeho príchod sme sa všetci pripravovali už od novembra. Do kultúrneho domu v Matiašovciach prišiel presne  na svoje meniny. V pripravenom programe mu naši žiaci zarecitovali básničky, zaspievali pesničky a predviedli „čertovskú“ scénku. Mikuláš ich za vynaloženú námahu obdaroval balíčkami sladkostí a v predstihu  im ráno  doručil do školy aj vitamíny ukryté v mandarínke.

            Nasledoval ďalší Deň plný farieb zameraný na  bezpečné správanie a ochranu zdravia s environmentálnou výchovou. Žiakom sme pripravili na interaktívnej tabuli vzdelávací program o dôležitosti triedenia odpadov. Tým, že ho budú triediť, budú zároveň  chrániť nielen životné prostredie, ale aj svoje zdravie. Vzdelávanie sme ukončili tým, že žiaci kreslili farebné kontajnery na triedenie odpadu a veci, ktoré do nich patria. Naše motto: „Recykluj, chrániš sám seba!“

            Pokračovali sme v aktivitách zameraných na rozvoj čitateľskej gramotnosti, teda čítania s porozumením. Tretiaci čítali štvrtákom, štvrtáci tretiakom, využívali chodníček k zvyšovaniu ČG (ku triednej knihovničke) a vypožičiavali si knihy domov. Čakalo ich aj pravidelné testovanie. Žiaci čítali neznáme texty a riešili TEST 3. Druháci čítali text Myška a jej chyžka. Z 9 žiakov ôsmi získali plný počet bodov. Priemerná úspešnosť triedy bola 95,5%. Tretiakom sa tiež darilo. Z 9 žiakov šiesti dosiahli 100 % a 2 žiaci 90 %. Priemerná úspešnosť triedy bola 94%.  Žiaci štvrtého ročníka pracovali s vecným textom Kto býva v kope raždia.  Majú oveľa ťažšie texty ako druháci a tretiaci. Tentoraz sa im nedarilo. Dosiahli iba 50 % priemernú úspešnosť. Po skončení práce s testom pani učiteľky čítali žiakom goralské rozprávky. V tomto školskom roku sú to rozprávky od pána Viktora Majeríka.

            Každoročne sa zapájame do celoslovenskej súťaže v matematike. Uskutočnili sme  školské kolo Pytagoriády. Príklady riešili žiaci 3. a 4. ročníka. Tentoraz sme nemali ani v jednej triede úspešného riešiteľa, a tak nás nikto nepôjde reprezentovať na okresné kolo do Kežmarku.

            Zapojili sme sa do 2. ročníka celoslovenskej  súťaže v slovenčine – Ypsilon – slovina je hra. Osemnásť prihlásených žiakov od 1. po 4. ročník si vyskúšalo svoje vedomosti z tejto oblasti. Výsledky sa dozvieme v januári. Všetci zapojení súťažiaci získajú diplomy a budú zaradení do zlosovania o zaujímavé ceny.

            Blížia sa Vianoce. V tomto období nezabúdame na našich partnerov a pripravujeme pre nich vianočné pozdravy ako prejav úcty a vďaky za spoluprácu s našou školou. Pozdravy so žiakmi pripravila pani učiteľka Jankelová pre partnerskú ZŠ vo Veľkej Frankovej, LPHS v Matiašovciach, MŠ v Matiašovciach a pre zamestnancov obecného úradu.

            Zapojili sme sa do celoslovenského projektu Vianočná pošta. Deti pripravili pre neznámych osamelých dôchodcov vianočné pohľadnice, ktoré sme hromadne odoslali do  sociálneho zariadenia. Okrem toho všetky deti písali aj listy Ježiškovi.

            Posledný decembrový týždeň bol vyhradený na aktivitu Týždeň so zdravou desiatou. Čaká na nás dosť veľa nezdravého jedla a sladkostí, tak aby si žiaci urobili „predzásobenie“ vitamínmi. Za spoluprácu pri uskutočnení aktivity ďakujeme všetkým rodičom.

            Ani deti v ŠKD posledný týždeň školského vyučovania v tomto roku nezaháľali. Vyrobili rozprávkový vianočný stromček a zdobili medovníčky. Zhodnotili aj svoj adventný kalendár dobrých skutkov, ktorý si denne počas mesiaca decembra vyrábali. Dočkali sa  sladkej odmeny.

            Deň pred prázdninami sme uskutočnili so žiakmi vianočnú besiedku pri stromčeku. So žiakmi sme si zaspievali vianočnú pieseň Rolničky. Na varhanoch nás sprevádzal Filip Rušin. Potom predniesli koledy, vinšovačky a pranostiky, ktoré sa týkali Vianoc. Žiaci doma pripravili darčeky pre spolužiaka, ktoré sme očíslovali a uložili pod stromček. Deti si vylosovali číslo a zobrali darčeky spod jedličky. Potom trochu hodovali (džús, ovocné pyré, mandarínka a banán v čokoláde od pána starostu), rozbaľovali darčeky a hrali sa s nimi. V závere vyučovania sme si zapálili prskavky, zaspievali pieseň Tichá noc, popriali krásne vianočné sviatky a rozišli  sa domov na zimné prázdniny.

 

 

JANUÁR

 

Školské vyučovanie v januári sme začali Novoročným správnym krokom – športovaním. Čakala nás rýchla chôdza po uliciach Južná a Pod lesom. Potom si žiaci vyskúšali svoju rýchlosť v krátkej súťaži pred školou. Prváci súťažili spoločne. Najrýchlejší bol Miloš Furcoň. Od druhého ročníka po štvrtý súťažili chlapci a dievčatá osobitne. V 2. ročníku zvíťazil Boris Grigľak a Sandra Galliková, v treťom Zachariáš Didiáš a Chiara Čarnogurská, vo štvrtom ročníku to bol Ján Gorlický a Bianca Pisarčíková. Víťazi postúpili do záverečného finále. Z  chlapcov si prvenstvo vybojoval Zachariáš Didiáš, z dievčat Chiara Čarnogurská.

 Deti po nástupe do školy čakalo v II. triede prekvapenie. Zakúpili sme im detské vaky, na ktorých oddychujú počas prestávok, ale aj pracujú na vyučovaní. Vaky sme na konci januára zakúpili aj do I. triedy. Nimi sme žiakom v triedach vytvorili oddychové zóny.  Deti si ich veľmi pochvaľujú.

 Na podnet učiteliek si žiaci stanovujú Týždenné osobné ciele. To znamená, čo chcú v danom týždni dosiahnuť. Na konci každého týždňa hodnotíme, či cieľ žiak splnil alebo nie. Snažíme sa, aby si žiaci stanovili reálne ciele, ktorými sa budú zlepšovať v učení a správaní. Pri mesačnom hodnotení cieľov sú odmenení cukríkom žiaci, ktorí všetky svoje ciele splnili.

 Po vianočnom hodovaní nás čakal ďalší Týždeň so zdravou desiatou.

 Uskutočnili sme druhé  Ihrisko plné detí (zima) - Postavím si snehuliaka. Žiakov sme rozdelili do štyroch skupín a každá si postavila a vyzdobila vlastného snehuliaka. Štyria snehuliaci  nám  strážili školský dvor, kým sa neroztopili.

V rámci spolupráce ZŠ a MŠ sa prváci a predškoláci vyšantili na spoločnej sánkovačke.

 Čakal nás ďalší ročník v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. Z triedneho kola do školského postúpili títo žiaci – Sandra Galliková, Ema Gorlická, Mária Režnická (2. roč.), Chiara Čarnogurská, Zachariáš Didiáš, Barbora Gurovičová, Filip Rušin, Sofia Semančíková (3. roč.), Ján Gorlický a Bianca Pisarčíková (4. roč.). Víťazkou školského kola sa stala a vecnú cenu a diplom za prednes poézie získala Sofia Semančíková. Všetci súťažiaci boli odmenení malou sladkosťou. V próze sme nesúťažili, nikto si ju nevybral.

Pokračovali sme v testovaní žiakov v čitateľskej gramotnosti. Druháci čítali text od Daniela Heviera Biela vrana z knihy Odlet papierových lastovičiek. Ich dosiahnutá priemerná úspešnosť bola 84 %.  Plný počet bodov získali žiaci Tomáš Veselovský a Jakub Malák. V treťom ročníku žiaci čítali  ľudovú rozprávku Martinko Klingáč. Ich priemerná úspešnosť bola 91 %. Plný počet bodov dosiahli žiaci Zachariáš Didiáš, Barbora Gurovičová, Chiara Čarnogurská a Sofia Semančíková. Štvrtáci pracovali s vecným textom Tvory nočnej oblohy z knihy Zvieratá giganti. Ich priemerná úspešnosť bola 68 %. Plný počet bodov nezískal nikto. Taktiež sme nezabudli na aktivitu Učiteľky čítajú deťom goralské rozprávky.

Žiaci písali 2. ročníkovú prácu na tému Svet v roku 3 000. Ich úlohou bolo popustiť uzdu fantázii a predstaviť nám nový svet, ktorý teraz nemáme. Tu sú ich zaujímavé výroky:

  • Na strechách budú mať ľudia  teleskopy,  aby mohli  pozorovať svoje deti, či doleteli v lietadle bezpečne do školy na Marse. Budeme vedieť sami lietať. Nebudeme mať žiadne choroby. Ľudia povedia, čo chcú jesť a samo im to priletí.
  • Ľudia budú mať nepriestrelné oblečenie, budú bývať v podzemí, cestovať podzemnými autami, lietať na diskoch a lietajúcich domoch. Deti sa budú učiť iba 4 roky.
  • Ľudia si uvedomia, že znečisťujú Zem, a tak všetci budú recyklovať a jazdiť elektrickými autami. Na dovolenku budú chodiť na Venušu. Mestá budú upratovať roboty. Bude existovať choroba elevant, z ktorej sa nám budú každý deň meniť vlasy a kwanda, pri ktorej sa bude dať vrátiť do minulosti. Budú existovať domy, s ktorými sa bude dať jazdiť do vesmíru.
  • Slovensko bude najväčší štát na Zemi, ľudia budú obrovskí a bude ich 5 847. Ľudia sa budú dožívať 200 rokov. Do škôlky začnú deti chodiť od 10 rokov. Chlapci budú mať dlhé a dievčatá krátke vlasy.
  • Ľudia budú holohlaví a budú bývať v aute.
  • Školské učebnice nebudú, budú len malé zošity.
  • Učebnica bude mať iba jednu stranu na celý školský rok. Existovať bude ovocie, ktoré vylieči všetky choroby a bude sa volať Záchranko.
  • Ak sa ľuďom nebude chcieť ísť do práce, tak za seba pošlú robota.
  • Nebude škola.
  • Sneh bude po celý rok. Školy budú bez učiteliek.
  • Lesy budú čisté, budeme mať lietajúce metly a domy budú lietať.
  • Budeme mať také auto, že keď mu poviem „Šoféruj!“, tak bude šoférovať. Budú také perá, ktoré všetko napíšu za mňa. Každá škola bude mať bazén.
  • Nikdy nebude snežiť. Hmyz bude väčší než ľudia. A nebudú práčky, ani voda, ani jedlo.
  • Namiesto kníh budú mobily.
  • Nebude škôlka. V školách sa bude učiť prísnejšie. Budú prísnejšie zákony obce.

 

Vyhodnotili sme súťaž Všetkovedko. V druhom ročníku si najlepšie počínali Jakub Malák, Boris Grigľak a Tomáš Veselovský ( získali rovnaký počet bodov). V treťom ročníku to bola Barbora Gurovičová a v štvrtom ročníku Bianca Pisarčíková. Barbora Gurovičová získala diplom Všetkovedko školy, lebo dosiahla najvyšší počet bodov zo všetkých zapojených žiakov. Druhé miesto získala Bianca Pisarčíková, tretie Lukáš Zamkovský.  Barbore Gurovičovej bol udelený aj diplom Všetkovedko, lebo bola jediná úspešná riešiteľka zo všetkých zapojených žiakov školy. Za odmenu dostala ceruzku a hru Noemova archa. Prvých troch sme odmenili aj malou čokoládkou. Všetci ostatní žiaci dostali diplomy Všetkovedkov učeň a ceruzky.

V súťaži Ypsilon – slovina je hra nás potešil výsledok prváka Janka Grigľaka, ktorý vyriešil úlohy na 100 %. Viac ako 90 % úspešnosť mali títo žiaci – Viktória Režnická (98%), Lukáš Zamkovský a Barbora Gurovičová (96%) a Chiara Čarnogurská (92%). Žiaci, ktorí mali viac ako 80% úspešnosť, získali diplomy s medailou a my sme ich odmenili čokoládkou. Ostatní dostali diplomy bez medaily a od nás ešte sladký cukrík. Vo veľkom žrebovaní o zaujímavé ceny naše deti  nemali šťastie, nikoho z nich nevylosovali.

Pani riaditeľka Galovičová pripravila pre žiakov 4. ročníka na hodine ANJ celohodinovú aktivitu zameranú na vzdelávanie žiakov v oblasti finančnej gramotnosti. Z Národného štandardu finančnej gramotnosti ISCED 1 vybrala tému č. 4 – Plánovanie a hospodárenie s peniazmi. Celková kompetencia – Organizovanie osobných financií a používanie rozpočtu na riadenie hotovosti. Čiastková kompetencia 2: Popísať spôsob používania rôznych metód platenia. Vysvetliť používanie peňazí v bežných situáciách (hotovostná a bezhotovostná forma peňazí). Žiaci porozprávali o tom, na čo doma peniaze pravidelne míňajú, za čo platia iba občas, či a akým spôsobom šetria. Potom sme sa venovali hotovostnými a bezhotovostnými platbami, kde a akým spôsobom ich využívame. My sme si vybrali hotovostnú platbu v improvizovanom pultovom obchode v triede. Deti si pripravili papierové libry a pence, napísali cenovky, uložili tovar na lavice. Nezabudli sme na pokladňu – peračníkovú kalkulačku. Najprv sme precvičovali dialógy medzi predavačkou a kupujúcim. Následne si žiaci pripravili osobitný nákupný zoznam. Ich úlohou bolo kúpiť čo najviac položiek, ale zároveň aj ušetriť peniaze z danej sumy, ktorou disponovali. Išli do improvizovaného obchodu, vyberali si, čo kúpia a zapisovali aj ceny. Tieto výpočty pre nedostatok času  urobili doma. Potom pracovali s PL, na ktorom mali vypočítať a napísať, koľko za nákup zaplatia a nalepiť do peňaženky správne mince. Nakoniec pracovali v PZ, v ktorom mali položky s cenovkami a vety, ktoré im hovorili, čo a koľko nakúpili. Deti zapisovali sumy a robili výpočty. Práce sme skontrolovali. Všetko mali vypočítané a zapísané správne. Už len treba tieto zručnosti precvičovať v reálnych podmienkach, teda naozaj nakupovať a vedieť si vypočítať, koľko ich nákup bude stáť.

Všetci žiaci písali polročné práce a uzatvárali sme 1. polrok školského roka 2018/2019. Nečakali ich tradičné vysvedčenia, ale iba výpisy známok, ktoré sme im rozdali 31. januára. Žiaci nám urobili radosť, lebo až 65% z nich dosiahlo prospech s vyznamenaním, 19% prospelo veľmi dobre a 15% prospelo. Tradičné vysvedčenia za obidva polroky dostanú na konci školského roka.

Obnovili sme aj Galériu našich naj... pre žiakov, ktorí dodržiavajú školský poriadok, zapájajú sa do aktivít školy a sú v nich úspešní a vo vzdelávaní dosahujú výborné alebo veľmi dobré výsledky. Zatiaľ sú tam títo žiaci – Ján Grigľak, Miloš Furcoň (1. roč.), Mária Režnická (2. roč.), Chiara Čarnogurská, Tomáš Gurovič, Barbora Gurovičová, Sofia Semančíková (3. roč.), Bianca Pisarčíková a Viktória Režnická (4. roč.).

Prvý polrok sme tradične uzatvorili školským karnevalom, na ktorom sme privítali aj rodičov. Deti sa nám predviedli v pekných maskách, ktoré boli vyrobené doma, ale aj zakúpené v obchode. Rodičia pripravili pre deti viacero masiek, ktoré sme tu ešte nemali. Bolo ťažké určiť ich poradie, v ktorom si „masky“ chodili vybrať za odmenu darček. Diplom Najkrajšia maska karnevalu získal komín s bocianom, v ktorom sa schovávala Sofia Semančíková.

Po skončení karnevalu nás už čakal jeden deň polročných prázdnin. Žiaci si trochu oddýchnu a školský rok pokračuje. Prajeme im úspešný štart do 2. polroka školského roka 2018/2019.

 

Február

Mesiac február sme začali polročnými prázdninami. Trvali však len jeden deň. Po nich sme sa opäť pustili do práce.

Prihlásili sme sa do ďalšej vzdelávacej súťaže KLOKANKO. Deti si v nej v marci otestujú svoje vedomosti z matematiky.

Z okresného úradu v Kežmarku (odbor krízového riadenia) nás oslovili, aby sme medzi žiakmi spropagovali Európsky deň čísla tiesňového volania 112 (11.2.). So žiakmi sme urobili krátku besedu, na ktorej sme im vysvetlili význam daného čísla. Upozornili sme ich, že volanie tohto čísla pre zábavu je trestné. Poučili sme ich, kedy môžu volať na dané číslo a čo majú povedať. Využili sme malý leták, ktorý nám zaslali. Po besede sme ho zavesili na nástenku na chodbe.

Žiaci tretieho a štvrtého ročníka sa na hodine informatiky učili, ako sa majú bezpečne správať pri surfovaní po internete. Na túto aktivitu sme využili Deň pre bezpečnejší internet (8.2.).           Precvičili si, ako riešiť kyberšikanu, dať si bezpečné heslá a antivírusové programy, chrániť si svoje osobné údaje a vedieť si vyhľadať stránky, ktoré im môžu pomôcť (ovce.sk, pomoc.sk a iné).

Uskutočnili sme 5. ročník športovej súťaže Moja kondička. Chlapci a dievčatá si vyskúšali svoju telesnú kondíciu v klikoch, zhyboch a robení drepov. Každá disciplína sa bodovala osobitne. Body sa následne sčítali. Poradie u chlapcov bolo takéto – 1. miesto Ján Grigľak (196 bodov), 2. miesto Filip Rušin (163 bodov), 3. miesto Lukáš Semančík (105 bodov). Poradie u dievčat bolo nasledovné – 1. miesto Bianca Pisarčíková (167 bodov), 2. miesto Chiara Čarnogurská (157 bodov), 3. miesto Barbora Gurovičová (154 bodov). Týchto žiakov sme ocenili medailami a diplomami. Všetci  zapojení žiaci dostali malú sladkosť.

Pokračovali sme v testovaní žiakov v čitateľskej gramotnosti, piatym v poradí. Druháci čítali umelecký text „Ako lišiak prekabátil ježa“ od Vitalija Biankiho z knihy Lesné domčeky. Ich dosiahnutá priemerná úspešnosť bola 94 %. Plný počet bodov získali žiaci Mária Režnická, Dominika Mateičková, Nataša Kolodzejová a Boris Grigľak. Žiaci 3. ročníka pracovali s vecným textom „Kolíska nad vodou“ od Marty Šurinovej z knihy Kde bývajú zvieratá. Dosiahli 86% priemernú úspešnosť. Plný počet bodov získali žiaci Chiara Čarnogurská, Barbora Gurovičová, Tomáš Gurovič a Sofia Semančíková. Štvrtáci čítali taktiež vecný text „Najväčšie vtáky“ z knihy Zvieratá giganti od Barbary Taylorovej. Ich priemerná úspešnosť bola 60 %.

            Nezabudli sme ani na Medzinárodný deň materinského jazyka (21.2.). Zisťovali sme, ako naše deti ovládajú svoj rodný jazyk a koľko vedomostí majú o Slovensku. Rozdelili sme ich do 4 zmiešaných skupín zo všetkých ročníkov. Každú skupinu viedli žiaci 4. ročníka. Deti museli čítať s porozumením a odpovedať na dané otázky. Najviac mohli získať 31 bodov. Zvíťazila skupina číslo 1, ktorá stratila iba 1 bod, teda získala 30 bodov. Viedol ju Ján Gorlický. O bod menej dosiahla skupina číslo 4, ktorú viedla Bianca Pisarčíková. Na treťom mieste bola skupina číslo 2, získala 23 bodov. Viedla ju Viktória Režnická. Štvrtá skončila skupina číslo 3 s 19 bodmi. Tú viedol Lukáš Zamkovský. Víťazná skupina, ktorú tvorili žiaci Ján Gorlický, Chiara Čarnogurská, Zachariáš Didiáš, Ema Gorlická, Dominika Mateičková a Ján Grigľak, bola odmenená 2 cukríkmi. Všetci ostatní si pochutnali na jednom cukríku.

            Opäť sme si pochutnávali na vitamínoch a mliečnych výrobkoch počas Týždňa so zdravou desiatou.

            V tomto mesiaci si obidve pani učiteľky, ktoré vyučujú  matematiku,  pripravili hodinové projekty na rozvoj finančnej gramotnosti u našich žiakov. Vybrali si Tému č. 3 - Rozhodovanie a hospodárenie spotrebiteľov, čiastkovú kompetenciu č. 1-  Poznať a zosúladiť osobné, rodinné, spoločenské potreby.

            Pani učiteľka Jankelová sa venovala žiakom 3. a 4. ročníka. V úvode hodiny si spolu vysvetlili podstatu a význam finančnej gramotnosti v živote človeka. Viedli  rozhovor o tom, ako správne hospodáriť s peniazmi, prečo je dôležité dobre sa rozhodovať a uvedomovať si,  na čo všetko treba myslieť pri ich investovaní. Dobré je, ak si vždy peniaze rozdelia na tri časti. Každý žiak si vyrobil tri pokladničky s nápisom: Šetrím (na drahší nákup),  Míňam (menšie výdavky),  Darujem (napr. darček pre kamaráta). Realizovali aj modelové situácie, v ktorých rozdeľovali peniaze do pokladničiek. V závere hodiny si zatlieskali, ako šikovne sa naučili rozdeľovať a hlavne premýšľať o rodinných, osobných a spoločenských výdavkoch.

            Pani učiteľka Kostková žiakom 1. a 2. ročníka vysvetlila pojmy osobné, rodinné a spoločenské potreby a vzájomný  vzťah ľudská práca a peniaze. Objasnili si   situácie, kedy človek predmety nakupuje a kedy si ich požičiava. Deti pracovali na výrobe pohľadníc. Potom ich predávali a peniaze použili na uspokojenie svojich potrieb. Taktiež sa naučili, že si treba dobre premyslieť, či si peniaze hneď požičať, alebo najprv prehodnotiť svoje potreby, a potom sa správne rozhodnúť. V závere si precvičili svoje vedomosti v pracovnom liste.

            V škole sme opäť privítali predškolákov, ktorí si tentoraz vyskúšali riadne vyučovanie  na hodine prvouky. Pani učiteľka Kostková s nimi, ale aj s prvákmi, preberala učivo Dni v týždni. Deti sa naučili ako sa volajú jednotlivé dni a ich presné poradie. Učivo si upevňovali vymaľovávaním jednotlivých vagónov a výrobou vláčika. Zahrali sa aj na vláčik a zaspievali si pesničku Ide, ide vláčik. Budúcim prvákom sa v škole páčilo.

            Žiaci si oddýchli počas jarných prázdnin, ktoré trvali od 18. do 22. februára.

 

MAREC

            Mesiac marec sme začali  cvičeniami, pri ktorých si deti ponamáhali svoje hlavičky. Zapojili sme sa totiž do Týždňa aktivít mozgu. Vysvetlili sme si, aký je mozog dôležitý orgán, ktorý treba chrániť i trénovať, aby dobre pracoval. Deti hádali hádanky, prepletali sa bludiskom na papieri, hľadali rozdiely v takmer rovnakých obrázkoch, riešili sudoku a rôzne úlohy v krátkych testíkoch. Takéto aktivovanie mozgu sa im veľmi páčilo.

            Pani Ing. Malatínová nás pozvala na besedu pri príležitosti Svetového dňa divej prírody a Svetového dňa vody. A tak sme sa vybrali na exkurziu do Infocentra PIENAPu v Spišskej Starej Vsi. Pre žiakov boli pripravené pekné prezentácie, ktoré pani Malatínová dopĺňala zaujímavým sprievodným slovom. Boli tam aj zábery znečistenia riek a morí, uhynuté zvieratá, ktoré sa „najedli“ plastového odpadu. Žiaci 1. a 2. ročníka pomáhali kvapke vody prejsť bludiskom, aby zachránila zvädnutú rastlinku pred vyschnutím. Tretiaci a štvrtáci riešili štvorsmerovku, ktorej tajnička znela „ŠETRITE VODOU!“. V závere besedy deti vystrihovali kvapky, na ktoré si  každý vymyslel svoj sľub prírode. To znamená, čo budú alebo nebudú robiť, aby pomohli prírode. Deti písali: Nechcem vo vode chemikálie! Nechcem vo vode vidieť plast! Nebudem hádzať plastové fľaše do vody! Nebudem používať plechovky od piva! Nebudem používať plastové fľaše! Nebudem vyhadzovať odpadky na zem a do vody!  Budem recyklovať odpad! Budem šetriť vodou doma i v škole! Vyčistím potok za naším domom! V závere sme si, pre nedostatok času,  pozreli iba dolnú časť stálej expozície Pienapu.

            Pri príležitosti Svetového dňa poézie sme uskutočnili školské kolo v jej prednese. Žiaci si sami vybrali básničku, ktorú sa doma učili prednášať. Z triedneho kola do školského postúpilo 11 žiakov z 2. až 4. ročníka. Do užšieho finále sa prebojovali 4 žiaci – Tomáš Veselovský, Nataša Kolodzejová, Annamária Galliková a Bianca Pisarčíková. Víťazkou sa stala Annamária Galliková, ktorá prednášala báseň Klebetnice od Kristy Bendovej z knihy Bola raz jedna trieda. Za víťazstvo získala diplom a všetci prednášajúci čokoládku.

            Opäť sme sa zapojili do najväčšej medzinárodnej súťaže MATEMATICKÝ KLOKAN. Testovanie si vyskúšalo a svoje vedomosti z matematiky overilo 14 žiakov od 1. ročníka po štvrtý. Výsledky sa dozvieme v apríli.

            Pri príležitosti Marca – mesiaca kníh sme navštívili miestnu obecnú knižnicu. Deti si prezerali i čítali knihy. Viacerí si ich vypožičali aj domov. V knižnici sa nám venovala pani Bc. Monika Kuchtová.

            Po roku sme opäť na pôde našej školy privítali členov divadelného súboru RAMAGU. Prišli k nám s literárno-hudobným pásmom plnom pesničiek a rozprávok. Predstavenie malo u detí úspech, aktívne reagovali spevom a potleskom. Herci zisťovali, či deti počúvali s porozumením. Za správne odpovede dostávali lízanku. Tá sa nakoniec ušla všetkým prítomným, aj  deťom z MŠ, ktoré k nám prišli tiež. Na záver sme sa s členmi súboru spoločne odfotili.

            V marci sa viac venujeme mimo čítankovému čítaniu. Deti mali za úlohu doniesť do školy najstaršiu knihu, ktorú nájdu doma alebo u babičky. Uložili sme ich na okenné parapetné dosky v oboch triedach a ku každej napísali, kedy bola vydaná. Najstaršie maličké knižôčky (divadelné hry) doniesli súrodenci Gorlickí a sú z roku 1906 a 1907. A tiež ďalšie knihy z  roku 1928 a 1929. Pani riaditeľka našla knihu z roku 1947, ďalšie z 50 – tych a 60 – tych rokov po sedemdesiate (13 ks). Tie sme si prezreli, čítali a porovnávali s terajšími knihami. Samozrejme, že tie dnešné zvíťazili s krásnymi ilustráciami a peknými obalmi. Takouto nenásilnou formou chceme deti pritiahnuť k čítaniu, ktoré vo vysokej miere  vplýva na ich čitateľskú gramotnosť.

            Pokračovali sme v mesačnom testovaní žiakov -  TEST 6. Druháci čítali text Múdry Armand od Eleny Čepčekovej. Ich priemerná úspešnosť bola 92 %. Plný počet bodov získalo 6 žiakov – Sandra Galliková, Ema Gorlická, Dominika Mateičková, Mária Režnická, Lukáš Semančík a Tomáš Veselovský. Žiaci tretieho ročníka čítali text Ako majstri oplakali Šablicu od Petra Glocka. Ich priemerná úspešnosť bola 90 %. Plný počet bodov dosiahli 2 žiaci  - Barbora Gurovičová a Alex Lopata. Štvrtáci čítali umelecký text Cirkus Afrika. Dosiahli 73 % úspešnosť.

            Aj v tomto mesiaci si žiaci nosili do školy zdravé jedlá v rámci Týždňa so zdravou desiatou. Ďakujeme rodičom, ktorí sa nám aktívne zapájajú a pripravujú deťom desiatu plnú vitamínov.

            Žiaci písali 3. ročníkovú prácu, ktorej téma bola Moje obľúbené vyučovacie hodiny. Využili sme tieto skratky predmetov – SJL (slovenčina), ČLV (čítanie), ANJ (angličtina), MAT (matematika), PDA (prírodoveda), VLA (vlastiveda), PVO (prvouka), VYV (výtvarná výchova), HUV (hudobná výchova), INF (informatika), PVC (pracovné vyučovanie), TSV (telesná a športová výchova), NBV (náboženská Výchova).  Tu sú zaujímavé výroky žiakov:

  • Náboženstvo mám rád, lebo sa teším na pána farára a nemáme tam žiadne domáce úlohy.
  • Najradšej mám telesnú výchovu. Som dobrý športovec.
  • Moje najobľúbenejšie predmety v škole sú TSV, PVC, ANJ, PDA. A viac sa mi nepáči a ani by ich netrebalo v škole.
  • Najradšej mám piatok, lebo je to posledný deň v škole a máme futbalový krúžok.
  • Najlepšie predmety sú PDA a PVC, lebo dostávam jednotky a všetkému rozumiem a na PVC vyrábame výrobky. MAT a VLA nemám až tak rád, lebo ma nebaví násobenie a písanie.
  • ANJ mám rada preto, lebo máme ľahké testy a rýchlo sa učím. Vždy sa na ňu teším, lebo ma baví. Ja by som bola rada, keby nebola hodina VYV, MAT a geometrie, lebo ma to nudí.
  • Môj najobľúbenejší predmet je VYV. Odmalička rada maľujem, možno by som sa chcela stať maliarkou. Na ČLV pekne čítam. Mám ten predmet rada. Na NBV si môžeme robiť všeličo, ale ja najradšej počúvam pána farára. Je veľmi dobrý učiteľ náboženstva.
  • A ANJ mám zo všetkých predmetov najradšej, lebo tam sa hráme, spievame, maľujeme. NBV ma proste baví. SJL mám tiež rada, baví ma.
  • Mám rada všetky hodiny. Najradšej chodím do školy v utorok, lebo tam sú moje najobľúbenejšie ( TSV, VLA, ANJ, PVC).
  • Môj obľúbený deň je štvrtok, lebo je tam najmenej hodín. Mám rada TSV, lebo rada cvičím. Môj obľúbený predmet je VLA, lebo je to pre mňa ľahké učivo. Ale ešte obľúbenejší predmet je ČLV. Ja strašne rada čítam. Výtvarnú by som vylúčila, lebo nerada kreslím.
  • PVC je moja naj hodina, lebo rada vyrábam, sadím, staviam, kreslím a robím chlebíčky.

Nechcela by som mať VLA, lebo o mestách každý vie a učíme sa iba, čo tam je. Keby nebola slovenčina, lebo ma to nebaví.

  • Mám rada ČLV, lebo rada čítam. Nemám však rada MAT, lebo mi nejde.
  • Nemám rada VYV, lebo na nej chlapci vystrájajú a bijú sa. A potom ma bolí hlava.
  • Mám rád NBV, lebo príde pán farár. A je to taká voľnejšia hodina. Nemám rád VYV, lebo musím kresliť a lepiť.
  • Mám rád všetky predmety, ale najradšej mám pani riaditeľku. Rád chodím do školy v piatok, lebo máme futbalový krúžok.

klasifikovaných predmetov majú deti najradšej ANJ (15 ž.), ČLV (14 ž.), SJL a MAT (po 10 ž. v oboch predmetoch), PDA (6 ž.),  PVO a VLA (po 4 ž. v oboch predmetoch). Z výchov, ktoré sú hodnotené slovne, vyhráva jednoznačne TSV (21 ž.), PVC a NBV (po 10 ž.), VYV (8 ž.), HUV (7 ž.) a INF (3 ž.). Najmenej obľúbené predmety deti spomínali menej. Najviac to bola VYV (5 ž.), MAT a VLA ( po 4 ž.), SJL, PDA, ČLV a INF ( po 1 ž. Ak to zhrniem, žiaci majú oveľa viac obľúbených predmetov ako neobľúbených.

V II. triede sme sa inšpirovali Svetovým dňom šťastia a uskutočnili sme besedu na danú tému.  Tretiaci a štvrtáci hovorili svoje názory na  slovo šťastie, kedy boli šťastní a kedy mali šťastie. Využili sme aj plagát ILUSTROVANÁ CESTA KU ŠŤASTIU – sprievodca k lepšiemu životu, založený  na zdravom rozume. Body sme si prerozprávali aj na podmienky v škole. Napríklad:

– Starajte sa o seba, dávajte dobrý príklad, nerobte nič nezákonné, neubližujte, chráňte a zlepšujte svoje prostredie, nekradnite, buďte dôveryhodní a pracovití, snažte sa nerobiť druhým to, čo by ste nechceli, aby robili oni vám.

V závere mesiaca sme uskutočnili 2 aktivity v jednej. Bolo to Stretnutie s goralčinouŠkolský slávik 2. Naše pozvanie prijala pani Mária Stefaňáková, ktorá pre deti pripravila rôzne goralské piesne. Jednu sme sa naučili spievať, iné sme si s radosťou od nej vypočuli.  Potom nasledovala súťaž v speve ľudových piesní, do ktorej sa prihlásilo 12 žiakov. Do užšieho finále postúpilo 6 žiakov – Sofia Semančíková, Barbora Gurovičová, Tomáš Gurovič, Alex Lopata, Nataša Kolodzejová a Mária Režnická. Spev žiakov hodnotila pani Štefaňáková a pani riaditeľka. Tie udelili diplom s titulom Školský slávik Barbore Gurovičovej (3. roč.), ktorá spievala pieseň A ja taká dzivočka. Všetci zapojení dostali drobnú sladkosť. Na záver sme si spoločne zaspievali goralské piesne, ktoré deti už dobre poznajú.

Počas dňa, kedy učitelia oslavovali svoj sviatok Medzinárodný deň učiteľov, sme žiakom odpustili nenapísané úlohy, nenaučené učivo, zabudnuté knihy, zošity a ich drobné prehrešky. A za pekné správanie sme ich na konci vyučovania odmenili cukríkom.

Všetkým, ktorí sa žiakom našej školy akýmkoľvek spôsobom venovali, veľmi pekne ďakujeme.

 

 

Apríl

Aj v apríli sme pripravili našim žiakom rôzne zážitkové aktivity, aby sa mohli rozvíjať po stránke fyzickej i psychickej. 

            Začali sme Medzinárodným dňom detskej knihy. Tretiaci a štvrtáci vyrobili pre našich prvákov knihu. Namaľovali rôzne obrázky, na ktorých môžeme precvičovať predmety SJL, PVO, MAT a ANJ. Obrázky sme zaliali do fólie, okraje predierkovali, zviazali stužkami a kniha bola na svete.

            Pokračovali sme Svetovým dňom zdravia. V rámci podpory zdravého životného štýlu sme opäť uskutočnili Týždeň so zdravou desiatou (s podporou rodičov) a ďalším ročníkom súťaže v pretláčaní rukou. Z chlapcov si prvenstvo vybojoval Janko Gorlický (4. roč.), z dievčat Emka Gorlická (2. roč.), jeho sestra. Odmenili sme ich diplomami a pohármi. Nasledovalo Ihrisko plné detí – jar. Na multifunkčnom ihrisku pred školou všetci žiaci športovali, ako sa komu chcelo – futbal, florbal, basketbal, bedminton, preťahovanie lanom, skákanie na fitloptách a švihadlách a cvičenie s obručami. Na záver sa občerstvili ovocnou šťavou.

            Pri príležitosti blížiacich sa veľkonočných sviatkov triedna učiteľka  so žiakmi 3. ročníka nacvičila  dramatizáciu textu z ich čítanky „Strigôňska oblievačka“. Krátka scénka nám ukázala, ako môže vyzerať netradičná oblievačka bez vody. Nezabudli sme ani na partnerov školy, ktorým pani učiteľka Jankelová s deťmi pripravila zaujímavý pozdrav k danému sviatku.

            Pokračovali sme v testovaní žiakov v ich čitateľskej gramotnosti. Žiaci riešili TEST 7. Druháci pracovali s textom „Rozprávka o malom „a“ od Daniela Heviera. Ich priemerná úspešnosť bola 89%. Plný počet bodov získali žiaci Boris Grigľak, Nataša Kolodzejová, Jakub Malák, Mária Režnická a Tomáš Veselovský. Žiaci 3. ročníka čítali text „Kto býva v oriešku“ od Marty Šurinovej. Dosiahli 93 % priemernú úspešnosť. Plný počet bodov dosiahli žiaci Sofia Semančíková, Alex Lopata, Barbora Gurovičová, Tomáš Gurovič a Chiara Čarnogurská. Štvrtáci čítali „Povesť o studničke Litoche“. Ich priemerná úspešnosť bola 73 %.

            Slovenské národné stredisko pre ľudské práva organizovalo pre školy bezplatné vzdelávanie žiakov v danej problematike. Naša škola sa do vzdelávania tiež zapojila. Vybrali sme si témy „Práva dieťaťa“ a  „Šikana a kyberšikana“. Priamo v škole sa nám venoval a deti vzdelával pán Richard Antal (košická pobočka). Pán Antal si pripravil zaujímavé rozprávanie, do ktorého zapájal aj deti a  pýtal sa na ich názory. Vysvetlil deťom, aké majú práva ale aj záväzky, ktoré musia plniť. Púšťal im aj videá „ovce.sk“, kreslené príbehy, v ktorých deti hľadali dobré a zlé správanie. Bolo to veľmi zaujímavé netradičné stretnutie, pri ktorom sa deti zamýšľali i nad svojím správaním.

            Aj v tomto roku sme sa zapojili do aktivity „Vyčistime si Slovensko“ pri príležitosti Dňa Zeme. Žiaci vyzbierali odpadky v blízkom okolí našej školy a na multifunkčnom ihrisku.

            V apríli nás čakal aj tradičný „Zápis do 1. ročníka ZŠ“. Pre našich budúcich prváčikov sme pripravili drobné darčeky a pamätný list. Na zápis ich prišlo osem, päť dievčat a štyria chlapci. Všetci zadané úlohy zvládli. V septembri v škole do lavíc zasadnú títo noví žiaci – Alex Čarnogurský, Štefan Gallik, Lilien Galovičová, Rita Gurovičová, Darina Michnová, Bianka Rušinová, Lenka Rušinová a Jakub Zibura.

            Uskutočnili sme posledné triedne rodičovské združenie, na ktorom sme rodičov informovali o prospechu, správaní a dochádzke žiakov. Taktiež, ako strávia naši žiaci MDD a kam pôjdeme na koncoročný výlet.

            V Svetový deň kníh sme uskutočnili súťaž v hlasnom čítaní, pri ktorom sme hodnotili zvládnutie správnej techniky čítania u žiakov. Školské kolo s  najlepšou technikou čítania vyhrala Chiara Čarnogurská, žiačka 3. ročníka. Odmenená bola diplomom a knihou. Všetci zapojení dostali za účasť drobnú sladkosť.

            Súťaž Všetkovedko v tomto školskom roku oslávila 10 rokov. Aj dve žiačky  našej školy sa pridali ku gratulantom a poslali Všetkovedkovi obrázky. Pri žrebovaní sa na nich usmialo šťastie, boli vylosované a zaslali im spomienkové darčeky – pero s menom Všekovedko, ozdobné pravítko a nálepku s portrétom Všetkovedka. Tieto darčeky sme odovzdali Sofii Semančíkovej (3. roč.) a Viktórii Režnickej (4. roč.). Ďakujeme dievčatám za reprezentáciu našej školy v tejto celoslovenskej aktivite.

            Žiaci si oddýchli počas veľkonočných prázdnin, ktoré  trvali od 18. do 23. apríla.

            A začal  sa  posledný štvrťrok školského roka 2018/2019.

 

 MÁJ

 

  Máj sme začali jedným voľným dňom, ktorý nám prišiel vhod. Oddýchli sme si uprostred týždňa. Potom už nasledovala práca. Usilovne sme nacvičovali program na Deň matiek, s ktorým sme vystúpili v kultúrnom dome v nedeľu 12.mája. Všetkým prítomným sme pripravili pásmo s básničkami, pesničkami, rytmickými tančekmi, veselými vtipmi a humornou scénkou. Pani učiteľky dostali od pána starostu kvietoček a deti sladkosť. Ďakujeme.

            V škole sme privítali pána fotografa, ktorý nám urobil spoločné fotky a štvrtákov odfotil osobitne aj na tablo.

            Zapojili sme sa do celoslovenskej kampane Do školy na bicykli, ktorá trvala od 13. do 24. mája. Do športovania sa zapojilo 21 žiakov, ktorí prichádzali do školy denne na bicykli.

            Uskutočnili sme 15. ročník súťaže zamagurských škôl v slovenskom jazyku pod názvom „Slovenčina moja“. Súťažili žiaci 4. ročníka z piatich základných škôl – Veľká Franková, Haligovce, Veľká Lesná, Spišské Hanušovce a Matiašovce. Naši štvrtáci nám urobili radosť. Bianca Pisarčíková si vybojovala 2. miesto, Ján Gorlický zase 4. miesto.

               Pokračovali sme v poslednom testovaní žiakov v čitateľskej gramotnosti. Žiaci písali posledný TEST 8. Druháci čítali text Ako sa Kiki a Miki učili lietať z knihy Kiki a Miki od Eleny Čepčekovej.  Dosiahli 93% priemernú úspešnosť. Plný počet bodov získali žiaci Tomáš Veselovský, Lukáš Semančík, Mária Režnická, Nataša Kolodzejová, a Boris Grigľak.. Žiaci 3. ročníka pracovali s textom „Stračia nemoc“ z knihy Polička a jej políčka od Jozefa Pavloviča. Ich priemerná úspešnosť bola 80%. Plný počet bodov dosiahli žiačky Chiara Čarnogurská a Barbora Gurovičová . Štvrtáci pracovali s vecným textom „Prvá a druhá svetová vojna“. Dosiahli 73% priemernú úspešnosť.

            V „Svetový deň pohybu k zdraviu“ sa žiaci na hodinách telesnej a športovej výchovy „hýbali“ pri netradičných športových disciplínach v skupinách i dvojiciach.

Prihlásili sme sa do speváckej súťaže zamagurských škôl „Zamagurský slávik“, ktorú organizuje ZŠ Haligovce. Reprezentovali nás 2 žiačky, Nataša Kolodzejová (2. roč.) a Barbora Gurovičová (3. roč.). Na súťaž ich sprevádzala Nataškina mamička. Naše dievčatá si ocenené miesto nevyspievali.        

Opäť sme nosili do školy zdravé potraviny v „Týždni so zdravou desiatou“.

             Žiaci druhého až štvrtého ročníka písali 4. slohovú ročníkovú prácu „Kniha a ja“. Ich úlohou bolo vyjadriť svoj vzťah ku knihe, teda k čítaniu. Tu sú ich niektoré zaujímavé výroky:

- Keď som bol druhák, dostal som na Vianoce hokejovú knihu. Čítam ju skoro každý deň. Je to moja najobľúbenejšia kniha.

- Nemám rada knihu o bábikách. Neznášam ju! Fuj! Neviem, prečo ju nemám rada.

- Keď budem veľká, tak budem čítať dospelé knižky.

- Keď bola noc, nevedela som zaspať. Potom som šla k mamke a ockovi a povedala im, že chcem prečítať knižku.

- Knihy mám veľmi rád. Čítam si ich rád, lebo sa niečo dozviem.

- Mám strašne rada knihy!

- Knihy mám veľmi rada. Čítam ich, keď sa nudím. Jednu knižku som prečítala, lebo ma bavila.    Moja mama veľmi rada číta. Môj otec nikdy nečíta, tak sa smejeme, že nevie čítať. Ale vie.

- Asi prvýkrát som vzala knihu do ruky, keď som bola bábätko. Na tieto Vianoce, ktoré už vlastne boli, som si priala knižku tiež. A sen sa mi splnil. Teraz som si to s tými knihami spravila tak, že ako mám v poličke poukladané knihy, tak každý deň si zoberiem tú, ktorá mi skočí do poradia.

- Čítam knihy, keď som chorý a keď sa nudím. A ešte, keď nám to treba do školy.

- Prvú knihu som chytil asi keď som mal 2 mesiace. Myslím gumovú, pískaciu. Aj som ju hrýzol a fest mi chutilo.

- Keď moja babka číta knihu, tak idem aj ja.

- S knižkou som sa stretla, keď som mala 5 rokov. Videla som ju v škôlke. Rada čítam.

- Raz som prečítal knihu za 15 minút. Nerád čítam smutné.

- Teraz, keď som tretiak, tak už niekedy čítam. Zatiaľ môj najväčší rekord je 30 strán za pol hodiny. Požičal som si iba 2 knihy, ale to preto, lebo mám 10 kníh.

- Keď ma chytí chuť čítať, tak čítam. Nerada čítam keď ležím na niečom tvrdom, alebo keď je v dome hluk. Nerada čítam pomaly alebo rýchlo. Keď čítam rýchlo, tak si nič nepamätám.

- Najviac sa mi páčil obal knihy. Kniha bola modročervená.

- Mamka mi čítala rozprávky, ale nie často. Teraz ich čítam ja mojej menšej sestre.

- Ja neznášam knihy. Mňa zaujímajú skôr básne. Ja knihu skôr roztrhám, než by som ju mala čítať. Knihy sú pre mňa hlúpe. Sú pre mňa peklo. Doma všetci chcú, aby, som čítala. Ale ja nie. Radšej pozerám mobil a televíziu. Ja som lenivá a tvrdohlavá. To som sama ja. Proste knihy neznášam.

            Koncom marca sme riešili matematické úlohy KLOKANKO 2019. Bola to celosvetová súťaž, do ktorej sme sa zapojili aj my. V máji nám prišli výsledky. Mali sme 2 úspešných riešiteľov. Bol to Janko Grigľak (1. roč.) a Barbora Gurovičová (3. roč.), ktorá získala aj diplom s titulom Školský šampión.

            Na súťaž v netradičných športových disciplínach „Šikovné veveričky“ sme sa vybrali na ZŠ do Spišských Hanušoviec. Našu školu zastupovali žiaci 3. ročníka – Chiara Čarnogurská a Zachariáš Didiáš a žiaci 4. ročníka – Viktória Režnická a Lukáš Zamkovský. Sprevádzala ich pani učiteľka Kostková. Naše družstvo nevybojovalo ani jedno z ocenených miest.

            Po prvýkrát (a asi aj posledný) sme sa zapojili do 8. ročníka najväčšieho testovania IT zručností – IT FITNESS TEST 2019. V správe, ktorou nás žiadali o zapojenie bolo napísané, že je vhodné aj pre žiakov I. stupňa ZŠ. Pravda bola však taká, že to bol rovnaký test, ktorý riešili aj  žiaci II. stupňa od piateho až po deviaty ročník. Žiakom ostávalo iba tipovanie.

            Projekt „Tvoríme s Danielom  Hevierom“ nás veľmi oslovil, a tak sme sa doň zapojili. Bude pokračovať aj v budúcom školskom roku. Žiaci riešia každý mesiac jednu z úloh, ktoré nám zasiela pán Hevier. Tie posielame mailom späť. Výsledkom bude vyhodnotenie literárnej a výtvarnej činnosti, prezentácia školy na sociálnych sieťach a publikovanie žiackej tvorby v knižnej publikácii. Podľa vyjadrenia pána spisovateľa patríme medzi najaktívnejšie a najtvorivejšie školy, ktoré sa do projektu zapojili. To nás veľmi teší.

 

JÚN

            Keďže MDD pripadol na sobotu, oslavovali sme už v piatok 31. mája. Žiaci navštívili Podtatranské múzeum v Poprade a vybláznili sa v Hozelci. Okrem učiteliek deti sprevádzalo aj niekoľko rodičov, ktorí si pripomenuli svoje školské časy. Výlet dopadol veľmi dobre a všetkým sa páčil.

                Aj v mesiaci jún sme nezabudli na zdravé stravovanie a uskutočnili sme, v spolupráci s rodičmi,  posledný Týždeň so zdravou desiatou.

Pokračovali sme 2. ročníkom vzdelávania žiakov 3. a 4. ročníka v oblasti finančnej gramotnosti s pani Ingrid Gurovičovou, odborníčkou v danej oblasti. Pani Gurovičová viedla vzdelávanie formou rozhovoru, otázok a odpovedí a názorov žiakov. V závere hodiny formou súťaže zisťovala, čo sa žiaci naučili a zapamätali si. Za správne odpovede ich odmeňovala  pexesom, ktoré nakoniec získali všetci. Ocenila aj najaktívnejších žiakov. Alex Lopata získal pokladničku - prasiatko a Lukáš Zamkovský pero. Všetkých žiakov pochválila za pekné správanie a za veľmi dobré vedomosti z finančnej gramotnosti.

Obec Matiašovce sa zapojila do súťaže Naj dedinka Slovenska 2019. Dňa 20. júna zavítala komisia do našej obce, aby ju zhodnotila. Svojou troškou k úspešnej prezentácii obce sme prispeli aj my. Zároveň sme splnili požiadavku žiakov na zorganizovanie „Oddychového dňa v škole“. Začali sme dvoma netradičnými vyučovacími hodinami, na ktorých sme nepoužívali žiadne učebnice, ani pracovné zošity. Deťom sme pripravili opakovanie učiva na hodinách SJL a MAT formou rôznych súťaží a  hádania hádaniek. Hrali tiež  pexesá a  vypĺňali zábavné pracovné listy. V prírode si v praxi prváci a druháci zopakovali učivo prvouky. Tretiu vyučovaciu hodinu deti strávili povzbudzovaním spolužiakov na multifunkčnom ihrisku. V tento deň sme totiž uskutočnili aj Futbalový turnaj o putovný pohár starostu obce troch zamagurských škôl. Zlato a putovný pohár  si odniesla ZŠ Spišské Hanušovce, striebro sme získali my a bronz putoval do Veľkej Frankovej. Čakali sme, že komisia zavíta aj do školy, a tak sme ju pekne vyzdobili nástenkami, výrobkami z odpadového materiálu a na školskom dvore sme prezentovali, ako sa správne starať o prírodu a chrániť ju. Do školy však členovia komisie neprišli, ale sme sa s nimi vonku stretli. Pani učiteľka Jankelová s deťmi pripravila pre nich prstene z odpadového materiálu. Boli milo prekvapení, veľmi sa im páčili. Na štvrtej hodine sa deťom venovali naši hasiči – dobrovoľníci. Pripravili im rôzne súťaže, pri ktorých sa žiaci dobre „vybláznili“. Oddychový deň sa nám vydaril a deti si ho „užili“.

Uskutočnili sme už 11. ročník súťaže v Behu o putovný pohár starostu obce. Deti súťažili v piatich kategóriách – predškoláci (1.), dievčatá 1. a 2. ročník (2.), chlapci 1. a 2. ročník (3.), dievčatá 3. a 4. ročník (4.), chlapci 3. a 4. ročník (5.). Umiestnenia v jednotlivých kategóriách boli takéto:

1. kategória - 1. Tobiás Slezák, 2. Boris Slezák, 3. Lilien Galovičová,

2. kategória - 1. Sandra Galliková, 2. Nataša Kolodzejová, 3. Ema Gorlická,

3. kategória - 1. Boris Grigľák, 2. Milan Pompa, 3. Lukáš Semančík,

4. kategória - 1. Viktória Režnická, 2. Chiara Čarnogurská, 3. Viktória Mirgová,

5. kategória - 1. Alexander Lopata, 2. Filip Rušin, 3. Ján Gorlický.

Víťazi v jednotlivých kategóriách (okrem predškolákov) súťažili o putovný pohár. Vybehať si ho dokázal Alexander Lopata, ktorý ho bude mať doma počas letných prázdnin. Medaily všetkým oceneným súťažiacim odovzdával pán starosta, diplomy pani riaditeľka.

            Po skončení súťaže v behu sme absolvovali vzdelávanie zážitkovou formou s pracovníkmi PIENAPu. Stretli sme sa všetci pri bociaňom hniezde pred obecnou farou. Venoval sa nám sám pán riaditeľ správy, Ing. Vladimír Kĺč. Povedal nám, čo je náplňou ich práce a ako deti môžu tiež chrániť prírodu a zvieratká. Na zemi bolo jedno mláďa bociana, ktoré vybrali  z hniezda. Deti ho mohli aj pohladkať. Tiež nám  porozprával zaujímavosti a fakty zo života bocianov. Hlavným bodom stretnutia bolo krúžkovanie bocianov, jeho zmysel a vybrať mená pre 3 mláďatká. Žiaci a deti z MŠ vybrali mená Bašenka, Janko a Leo. Do školy sme sa vrátili obohatení o nové zážitky a vedomosti. V závere vyučovania, na poslednej hodine telesnej výchovy, sme uskutočnili  aktivitu Ihrisko plné detí – leto. Žiaci si sami vybrali športové aktivity a priebeh hodiny.

            Aj v posledný školský týždeň sme pre našich žiakov pripravili zaujímavý program. V pondelok to bola beseda s poľovníkmi a zamestnancami miestneho urbariátu. Navštívili nás páni Andrej Kuchta a Mgr. Michal Jakubkovič. Pán Kuchta podal informácie zo života lesa a jeho obyvateľov, i ako sa treba v lese správať a chrániť ho. Pán Jakubkovič vysvetlil fungovanie urbariátu a aký má zmysel pre ľudí. Ukázal tiež zaujímavú mapu, z ktorej sa dalo vyčítať, kde aké  stromy rastú  a aký je ich vek. Potom vonku sa  deti učili poznávať listnaté aj ihličnaté stromy.

            V utorok nás čakala Školská športová olympiáda. Bol to už jej 6. ročník. Žiaci súťažili v ôsmich disciplínach – šprint, beh na dlhú trať, hod kriketovou loptičkou do diaľky i na cieľ, skok z miesta, vrh ťažkou loptou (medicinbalom), hod do koša a florbal – streľba do bránky. Osobitne súťažili chlapci a dievčatá. Umiestnenia v jednotlivých disciplínach bolo takéto:

 1.Šprint - 1. Chiara Čarnogurská, Alexander Lopata,  2. Sandra Galliková, Boris Grigľák,

      3. Viktória Režnická, Ján Gorlický.

 2.Beh na dlhú trať - 1. Viktória Režnická,  Tomáš Veselovský,   2. Chiara Čarnogurská,

                                      Boris  Grigľák, 3. Ema Gorlická, Ján Grigľák.

 3.Hod kriketkou do diaľky - 1.Viktória Režnická,  Zachariáš Didiáš, 2. Chiara Čarnogurská,      

                                                  Ján Gorlický, 3. Mária Režnická, Boris Grigľák.

 4. Hod kriketkou na cieľ – 1. Viktória Režnická, Boris Grigľák, 2. Mária Režnická, Jakub   

                                                 Malák, 3. Viktória Mirgová, Tomáš Gurovič.

  5. Skok z miesta – 1. Viktória Režnická, Filip Rušin,  2. Bianca Pisarčíková,  Zachariáš                                                

                                     Didiáš, 3. Sandra Galliková, Tomáš Veselovský.

  6. Vrh ťažkou loptou – 1. Viktória Režnická,  Lukáš Zamkovský,  2. Chiara Čarnogurská,

                                            Ján Gorlický, 3. Bianca Pisarčíková, Alexander Lopata.

  7. Hod do koša – 1. Viktória Režnická,  Lukáš Zamkovský,  2. Viktória Mirgová, Tomáš   

                                   Gurovič,  3. Ema Gorlická,  Boris Grigľák.

  8. Florbal – streľba do bránky –

     1. Sandra Galliková,  Ján Gorlický,    2. Viktória Režnická,, Ján Grigľák,  3. Annamária 

         Galliková, Boris Grigľák.

Najväčší počet medailí (8 - 6 Z, 1 S, 1 B) získala Viktória  Režnická, ktorá sa zároveň stala najúspešnejšou športovkyňou olympiády. V každej disciplíne sa umiestnila na ocenených miestach. Za tento vynikajúci výsledok sme jej darovali švihadlo, ktoré počíta počet preskokov.

            V stredu sme uskutočnili výlet do Prešova. Prezreli sme si  Solivar – národnú kultúrnu pamiatku a navštívili sme aj planetárium. Žiaci tieto poznatky využijú na hodinách prírodovedy a vlastivedy. 

            Vo štvrtok sme športovali, vyhodnocovali olympiádu a maškrtili v Terči. Ochladzovali sme sa chutnou zmrzlinou.  

            V piatok nás čakalo slávnostné ukončenie školského roka 2018/2019. Po krátkom príhovore pani riaditeľky nasledoval rozlúčkový program žiakov štvrtého ročníka. Tí nám predniesli básničky, vtipné dialógy a zatancovali 2 moderné tančeky. Za svoju námahu boli odmenení knihami. Knihy sme rozdali aj ďalším žiakom z ostatných 3 ročníkov, ktorí si to za svoju aktivitu na vyučovaní, slušné správanie a výborný, alebo veľmi dobrý prospech zaslúžili. Potom sme vyhodnotili naše školské aktivity a odmenili  žiakov, ktorí si to zaslúžili.

  1. Zapojenie do celoslovenskej aktivity Do školy na bicykli – nevynechaný ani 1 deň – Zachariáš Didiáš, Viktória Režnická, Mária Režnická – odmena - pero.
  2. Testovanie v čitateľskej gramotnosti – priemerná úspešnosť 99% (8 testov) – Chiara Čarnogurská a Barbora Gurovičová – odmena – pochvalné uznanie a pero.
  3. Ročníkové slohové práce – Chiara Čarnogurská, Barbora Gurovičová, Sofia Semančíková – odmena – pochvalné uznanie a pokladnička prasiatko.
  4. Využívanie Chodníčka ku zvyšovaniu ČG – 37 vypožičaných a prečítaných kníh zo školskej knižnice počas školského roka – odmena – 37 cukríkov.
  5. Plnenie týždenných vyučovacích cieľov – Chiara Čarnogurská, (20 bodov), Sofia Semančíková (18 b), Barbora Gurovičová (17 b)  -  odmena – perá.
  6. Výborná dochádzka do školy –  0 vymeškaných hodín počas celého školského roka -Chiara Čarnogurská, Viktória Režnická, Mária Režnická, 4 hodiny – Sandra Galliková, Boris Grigľak, 5 hodín – Jakub Malák, 6 hodín – Filip Rušin – odmena – reflexné prvky.
  7. Zber papiera – 1. miesto – Sandra Galliková – 535 kg (volejbalová lopta),

                                    2. miesto – Lukáš Zamkovský – 519 kg (lego),

                                    3. miesto – Filip Rušin – 178 kg (lego).

         Do aktivity sa z 26 žiakov zapojilo 16 žiakov. Tí, ktorí nazbierali menej ako 100 kg,  boli odmenení sladkosťou. Spolu   nazbierali 1779 kg papiera.

         Zapojili sme sa do projektu Tvoríme s Danielom Hevierom. Pán Hevier poslal zapojeným žiakom vysvedčenia pre aktívne deti.

         V závere pani riaditeľka popriala štvrtákom, aby sa im v novej škole darilo a dobre reprezentovali svoju prvú  školu. A všetkým popriala krásne prázdniny. Slová pochvaly za aktivity a výsledky, a tiež prianie pekných prázdnin,  sme si vypočuli od pána starostu. Ďakujeme  rodičom  za kvetinové dary.

Štvrtáci sa symbolicky rozlúčili s našou školu a ukončili školský rok zazvonením na zvončeku. A začali sa prázdniny.

           

 

 

                                    

           

           

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Matiašovce
    Mlynská 156/1
    059 04 Matiašovce
  • 0911890087

Fotogaléria