Výberové konanie

Navigácia

O škole

Školský rok 2013/14

 

Prázdniny sa skončili. Nový školský rok 2013/2014 je už tu. Slávnostne sme ho otvorili 2. septembra  vypočutím  hymny SR.  Pozvanie  prijali  pán starosta Mgr. Marián Štefaňák  a predseda školskej rady pán Andrej Kuchta. Osobitne sme privítali prváčikov, ktorí prišli so svojimi mamkami. Bol to aj ich slávnostný deň, lebo sa stali žiakmi našej školy. Na privítanie im predniesli veselé básničky o škole žiačky Juliána Čarnogurská a Natália Režnická. Pani riaditeľka každého prváka aj „vyspovedala“ . Novými žiakmi sa stali: Nina Čarnogurská, Marcela Marhefková, Matúš Pompa, Martina Čarnogurská a Michaela  Kuchtová. Na pamiatku na 1. deň v škole dostali knihu  od rodičov, od školy pamätný list a sladkosti.  Pán Andrej Kuchta priniesol  každému  žiakovi po dva zošity, ceruzku a pero ako darček od urbariátu. Taktiež podaroval pero aj každej pani učiteľke. Veľmi pekne ďakujeme.

V tomto školskom roku navštevuje školu 25 žiakov – 5 prvákov, 4 druháci, 9 tretiakov a 7 štvrtákov. Učia sa v dvoch triedach. V I. triede ( 1. a 3. ročník) je triednou učiteľkou pani Otília Gorlická, v II. triede (2. a 4. ročník) PaedDr. Elena Galovičová, ktorá je zároveň riaditeľkou školy. Vychovávateľkou v školskom klube je Mgr. Judita Sosková. Náboženskú výchovu vyučuje pán farár Mgr. Igor Dlugosch. O čistotu v škole sa stará pani Zlatica Galovičová.

Každoročne na začiatku roka pripravujeme žiakom zaujímavé aktivity v rámci regionálnej výchovy a prepojenia školy s praxou. Navštívili sme pekáreň v Spišských Hanušovciach. Nové poznatky nám poskytli pani Kocúrová a pani Pisarčíková. Deti sa oboznámili s materiálom, pomôckami a prístrojmi, ktoré sú potrebné na výrobu chleba. Na záver si aj na čerstvom chlebíku a pečive pochutili. My sme podarovali zamestnankyniam pekárne detské výtvarné práce a poďakovali sa im za čas, ktorý strávili sa nami.  Potom naše kroky viedli do Zálesia. Túto obec sme si prezreli len pohľadom z okna autobusu, lebo pršalo. Vďaka pani Monike Regecovej sme si mohli prezrieť aj kultúrnu pamiatku, miestny kostol. Aj jej sme podarovali  detskú výtvarnú prácu.

Na 25. septembra vyhlásila Únia nevidiacich aktivitu „biela pastelka“, pri ktorej sa koná finančná zbierka na podporu  slabozrakých vo vybraných mestách. Naši žiaci  si v škole  vyskúšali, ako je to pohybovať sa so zaviazanými očami a nič nevidieť. Zistili, že je to ťažké a naučili sa, že ľuďom so zrakovým postihom treba pomáhať.

Prajem všetkým žiakom úspešný štart do nového školského roka.

V poslednom príspevku som popriala našim žiakom úspešný štart do nového školského roka, a už tu máme Vianoce a prvý polrok nám klope na dvere. Dané obdobie sme okrem učenia vyplnili aj rôznymi zaujímavými aktivitami. Ako prvý bol Európsky deň jazykov (26.9.). Žiaci sa oboznámili so štátmi EU, akými jazykmi sa tam hovorí a snažili sa uhádnuť, v akom jazyku číta texty pani riaditeľka. Prvého októbra (Medzinárodný deň starších ľudí) naše pozvanie prijali starí rodičia. Nepripravili sme pre nich tradičnú besiedku, ale rôzne spoločné činnosti s deťmi  pod názvom „Babi, dedo, poďte sa so mnou hrať“. Babičky kreslili, spievali,  hrali sa, zasmiali sa na vtipoch a zatancovali si na pesničky z REPETE. Na záver sa odfotili s vnúčatkami a odniesli si pochvalný list za absolvovanie všetkých aktivít. Na záberoch babičky ako „húsky“, v spoločnom tanci s deťmi, pri kreslení vzájomných portrétov a pri záverečnom fotení.

Štvrtý október bol vyhlásený za „Svetový deň úsmevu“. Priestory školy sme si vyzdobili „smajlíkmi“, deti, ale aj pani učiteľky, museli prísť do školy s vtipnou ozdobou, ktorá mala vyvolať úsmev na tvárach prítomných. Podarilo sa to. Deň sme strávili v dobrej nálade. Zúčastnili sme sa charitatívneho koncertu „Integrácia 2013“, ktorá sa konala v Steel Aréne v Košiciach. Cieľom bolo ukázať cestu k vzájomnej tolerancii a porozumeniu detí zo ZŠ a detí s postihnutím. Naši žiaci sa poriadne vykričali a vyšantili pri hitoch obľúbených spevákov. 

Ďalšiu aktivitu „Rodičia v škole“ sme uskutočnili pri príležitosti Svetového dňa stromu (20.10.). Rodičia si zopakovali čítanie rozprávky deťom  nahlas, z listov s nimi tvorili stromy i celý les, hádali hádanky o jeseni, spievali piesne, recitovali básne. Na pamiatku dostali pamätný list. V závere sa s deťmi odfotili.

Aby si naši žiaci zapamätali a vedeli charakterizovať ročné obdobia, pripravili sme pre nich jeden netradičný týždeň. Nazvali sme ho „Týždeň jesenných farieb“. Deti si každý deň  museli obliecť do školy veci v určenej farbe. Nemuseli byť celí v danej farbe, ale aspoň trochu jej mali mať na oblečení. Tí sa mohli potom aj odfotiť. V pondelok to bola zelená farba, v utorok červená, v stredu žltá, vo štvrtok hnedá a v piatok oranžová. Pre deti to bol zábavný týždeň. Takto do školy chodili aj pani učiteľky.

Navštívili nás aj deti z MŠ, ktoré sa učili slovenský jazyk spolu s prvákmi ako riadni žiaci. Bolo to v rámci spolupráce oboch škôl. V „Európskom týždni boja proti drogám“ (18.-24.11.) deti okrem športovania a kreslenia plagátov s protidrogovou tematikou vypĺňali anonymne dotazník, z ktorého sme zistili, že takmer polovica žiakov 2.- 4. ročníka ochutnala alkohol, ktorý im podali rodinní príslušníci a cigaretu 1/6 žiakov. Deti veľmi často prichádzajú do styku s alkoholom a cigaretami, nikomu sa však nepáči človek, ktorý pije a fajčí. Druháci, tretiaci a štvrtáci písali slohové práce na tému „Čo ma vie vždy potešiť“. Bolo tam veľa pekných myšlienok, ale aspoň jednu, podľa mňa najkrajšiu, budem citovať: „Mňa vždy poteší, keď sú všetci šťastní a usmievajú sa.“ Prváci mali svoj slávnostný deň. Prijímali sme ich do „Žiackeho cechu v Matiašovciach“. Žiaci ukázali svoje nadobudnuté vedomosti – čítali, písali, počítali, spievali, recitovali. Porota odporučila riaditeľke školy, aby ich prijala do cechu, lebo splnili stanovené podmienky. Následne boli slávnostne dekorovaní. Potom ich pani riaditeľka pasovala za členov cechu veľkou ceruzou a deti zložili slávnostne sľub. Na pamiatku dostali pamätný list a drobné pomôcky na vyučovanie. V závere si spolu aj s mamičkami zatancovali. Moje poďakovanie patrí mamičkám – Monike Kuchtovej, Daniele Kromkovej a Anne Skribčákovej, ktoré pre žiakov venovali látku a ušili plášte na túto slávnosť.

Opätovne nás navštívil aj Mikuláš, ktorý deťom priniesol balíčky sladkostí. Deti mu pripravili pásmo piesní, básničiek, malých scénok a vtipov. Darovali mu aj usmievavú hviezdičku, aby ho sprevádzala na jeho cestách a ukázala mu cestu k nim aj v budúcom roku.

Naši žiaci spríjemnili predvianočný čas aj klientom sociálnych služieb v Spišskej Starej Vsi. Tretiaci a štvrtáci riešili matematické príklady v súťaži Pytagoriáda. Z tretiakov postúpil do obvodného kola, ktoré bude v Kežmarku, Damián Gurovič, zo štvrtákov Gregor Kuchta. Obaja súťažiaci boli odmenení diplomom úspešného riešiteľa. V posledný deň pred prázdninami sme sa zišli v triede pri stromčeku, pod ktorým sa nachádzali darčeky, ktoré si žiaci navzájom pripravili. Spoločne sme si zaspievali, predniesli koledy, popriali si veselé vianočné sviatky a šťastný celý nový rok 2014.

Zimné prázdniny ubehli ako voda, polročné vysvedčenia boli rozdané. Život školy sa však nezastavil. Okrem bežných školských povinností mali deti aj aktivity, pri ktorých sa zabavili a oddýchli si. Prvou z nich bol školský karneval, na ktorý sa prišli pozrieť aj rodičia. Niekoľko mamičiek donieslo pre deti sladké občerstvenie, čo ešte zvýšilo dobrú náladu všetkých prítomných. Každá maska bola odmenená vecnou cenou. Keďže si žiaci mohli cenu vybrať sami, všetci boli spokojní. Potom čakala žiakov písomná úloha. Pripomenuli sme si výročie oslobodenia obce v 2. svetovej vojne (26.01.1945) a žiaci mali napísať príbeh, ako to oslobodenie prebiehalo. Na tejto úlohe si precvičili svoju fantáziu a pravopis. Začiatkom februára sme na zápise do 1. ročníka pre budúci školský rok privítali 11 predškolákov, ktorí museli preukázať svoje schopnosti a vedomosti. Požiadavky na postup z MŠ do ZŠ splnilo 10 detí, ktoré si odniesli viacero darčekov od spoločnosti SUN CE TRADING SK s ktorou spolupracujeme už niekoľko rokov.  V tomto roku sa k nej pripojili aj firmy Terezia company, Lego a Centropen. Na fotografii je pri svojej prvej „skúške“ Maťko Matlák a mamičkou. Na zápise sa zúčastnila aj riaditeľka MŠ, pani Elena Semančíková, ktorá pozorne sledovala, ako zvládajú zadané úlohy jej zverenci. V tom istom mesiaci žiaci školy súťažili v prednese poézie a prózy. Najprv to boli triedne kolá, potom školské kolo. V ňom uspeli dve žiačky zo 4. ročníka – Juliána Čarnogurská (próza) a Zuzana Kromková (poézia), ktoré zároveň postúpili do obvodného kola v Kežmarku. Do okresného kola sa však neprebojovali. Skúsenosti, ktoré tam získali, sa im určite v budúcnosti zídu. V duchu hesla „V zdravom tele zdravý duch“ sme pre žiakov pripravili dve netradičné športové disciplíny. Chlapci bojovali o titul „Najsilnejší žiak školy v pretláčaní rukou“ a dievčatá o titul „Najvytrvalejšia žiačka v skákaní so švihadlom“. Chlapci súťažili tak, že každý žiak sa pretláčal so všetkými súpermi. Prvé miesto získal Dávid Rušin (4.r.), druhé Nikolas Pisarčík (3.r.), na treťom mieste sa umiestnil Juraj Zibura (4.r.). Z dievčat si prvenstvo odniesla Viktória Bednarčíková (4.r.), druhé Marcela Marhefková (1.r.), tretie miesto získala Juliána Čarnogurská (4.r.). Títo žiaci získali diplomy, vecné ceny a sladkosť, ktorou boli odmenení aj  všetci ostatní súťažiaci. Najúspešnejší žiaci si prebrali ocenenia na „stupňoch  víťazov“, ktoré pre našu školu vyrobil pán Ján Skribčák a vymaľoval pán Ján Rušin. Obom oteckom našich žiakov veľmi pekne ďakujem za spoluprácu so školou. Na fotografii sú chlapci a dievčatá po prebratí cien a detail diplomov, ktoré si odniesli. Všetkým k dosiahnutému  úspechu blahoželám.

Víťazi si odniesli takéto diplomy.

Žiakov sme zapojili aj do súťaže v maľovaní. Ich úlohou bolo navrhnúť obálku žiackej knižky, do ktorej by sa snažili dostávať čo najlepšie známky. Zvíťazili návrhy – „Mačička“ od Niny Čarnogurskej, „Lienky“ od Martinky  Čarnogurskej (obe 1.roč.) a „Traktor“ od Timka Vargu (3.roč.). Všetkým trom umelcom blahoželám

V „Týždni aktivít mozgu“ (10. – 16.3.) sa žiaci prostredníctvom DVD „Bol raz jeden život“ dozvedeli rôzne zaujímavosti o tomto dôležitom orgáne tela, ale i to, že ho treba stále trénovať, a tak riešili rôzne tajničky, hlavolamy, sudoku. V okresnom kole súťaže v matematike ( Pytagoriáda), ktorá sa konala v Kežmarku, nás reprezentovali Damián Gurovič (3.roč.-P3) a Gregor Kuchta (4.roč.-P4), ktorí našej škole urobili veľmi dobré meno svojimi skvelými výkonmi. Damián sa umiestnil na 2.  a  Gregor na 4. mieste. V oboch kategóriách to boli najlepšie umiestnenia zo všetkých zamagurských škôl. Predbehli nás len kežmarské školy. Obom srdečne blahoželám. „Medzinárodným dňom šťastia“ bol vyhlásený 20. marec. Žiaci písali prácu na tému „Čo je šťastie?“ Prečítala som si veľa krásnych myšlienok. Jedna za všetky – „ Šťastie je, keď je rodina pohromade.“ Viacerým deťom sme odpustili, že prišli do školy bez úloh, nedoniesli si učebnice a pomôcky, že sa nepripravili na vyučovanie. Jednoducho, v tento deň sa na nich usmialo šťastie. Zapojili sme sa do súťaže o balík sladkostí pre školu. Stačilo vystrihnúť makety okuliarov, motýlika, odfotiť sa  a poslať fotku. Teraz čakáme a dúfame, že  si naše deti zamaškrtia. Našu školu navštívili predškoláci a spolu so žiakmi 1. ročníka si vyskúšali ozajstné učenie na hodine hudobnej výchovy. Pri príležitosti „Svetového dňa vody“ naši žiaci zistili, že v Rieke miesto rýb plávali odpadky a studnička je  zanedbaná.  Zapojili sme sa do medzinárodnej súťaže Matematický klokan, ktorej vyhlasovateľom je asociácia Kangourou sans frontiéres ( Klokan bez hraníc) so sídlom v Paríži. Usporiadateľom súťaže v SR je TALENTÍDA, n.o. so sídlom v Bratislave. Cieľom súťaže je propagovať logické myslenie a matematiku medzi žiakmi, súťažnou formou porovnávať svoje vedomosti s rovesníkmi z iných škôl, predviesť okoliu svoje schopnosti a dosiahnuť za ne uznanie. Výsledky sa dozvieme v apríli. Držím našim žiakom palce, aby čo najlepšie uspeli.

      Veselý jarný pozdrav od detí zo ZŠ Matiašovce

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detskej knihy, čo je 2. apríla, sme uskutočnili aktivitu s rodičmi, ktorú sme nazvali „Čítajme si spolu“.  Rodičia s deťmi čítali nahlas rozprávku od Jozefa Čapka „Ako psíček a mačička umývali dlážku“. Deti, ktoré tu nemali rodičov, zase rozprávku „O Červenej čiapočke“. Potom spolu vymaľovali  obrázky z rozprávok, ale obrátene. To preto, či sa navzájom dobre počúvali. Obrázky usporiadali podľa postupnosti deja, zlepili a vytvorili leporelá. Na záver  deti v krátkosti rozprávky prerozprávali a urobili sme spoločné fotografie aj s vytvorenými knihami.

Na hodine goralčiny žiaci II. triedy trénovali správnu výslovnosť nášho nárečia. Venovala sa im pani Marta Čarnogurská. Okrem iných činností im prerozprávala zo slovenčiny do goralčiny rozprávku Koza odratá a jež. Žiakom sa to zdalo vtipné a zábavné.

Nacvičovali sme tiež pesničky a kreslili obrázky do súťaže „Veselé zúbky“, ale opäť nás nevylosovali. Zapojili sme sa aj do druhej výtvarnej súťaže „CO očami detí“. Zaslali nám ďakovný list za účasť. Na Medzinárodný deň tanca (29.4.) sme na hodine TEV uskutočnili hodinový tanečný maratón. Všetci sme sa „vlnili“ na rytmické melódie v podaní Karla Gotta. Najlepšiu kondíciu mali pani učiteľky. V máji žiaci 3. a 4. ročníka absolvovali týždňový plavecký výcvik v plaveckej škole Kvapka v Starej Ľubovni. Naučili sa plávať štýlom „prsia“, našli odvahu skákať do vody a potápať sa. Za preukázané zručnosti získali „Mokré vysvedčenie“.

Ako sa správne starať o zúbky sa naši žiaci dozvedeli od pána doktora MDDr. Antona Mačuteka, ktorého sme pozvali k nám na besedu. Vyskúšali si to aj na veľkej makete ľudského chrupu. My sme na oplátku pánovi doktorovi zaspievali pesničku o zúbkoch a darovali leporelo, ktoré pripravila Julka Čarnogurská. Nezabudli sme sa aj spolu odfotografovať.

Na speváckej súťaži „Zamagurský slávik“, ktorú organizuje ZŠ Haligovce, nám žiaci Tomáš Pompa a Viktória Bednarčíková urobili radosť. Tomáš získal 3. miesto, Viktorka štvrté.

Mamičky sme potešili  programom, ktorý sme predviedli v KD v deň ich sviatku.

Na Medzinárodný deň mlieka (20.5.) sme pozvali do školy na besedu pána Jozefa Obroktu, ktorý povedal o svojej práci, i ako sa dostane mlieko do obchodov. Pán Obrokta priniesol deťom čerstvé domáce mlieko, škola mlieko kúpila v obchode. Deti porovnávali chuť a vôňu. Nezistili veľký rozdiel, ale domáce mlieko sa minulo skôr ako kúpené. Najväčší úspech však malo ochutené kakaové mlieko, ktoré sme žiakom taktiež zakúpili. V tento deň vypili asi najviac mlieka, ako v ktorýkoľvek iný deň. Žiaci darovali pánovi Obroktovi na pamiatku veľkú papierovú kravičku. Ďakujeme.

Uskutočnili sme už 10. ročník súťaže v slovenskom jazyku pod názvom „Slovenčina moja“, na ktorú pozývame žiakov 4. ročníka zo všetkých zamagurských škôl. Juliána Čarnogurská sa podelila o 1. miesto so žiačkou zo ZŠ Sp. Haušovce.

Julka sa stala aj najúspešnejšou žiačkou školy v matematickej súťaži Klokanko, o ktorej som písala v minulom čísle. Všetci zúčastnení boli zaradení do súťaže o tablety. Naši však nemali šťastie, tablet nikto nevyhral.

V 5. ročníku súťaže „Šikovné veveričky“, čo je súťaž v netradičných športových disciplínach, sa naši žiaci umiestnili na 2. mieste. Zaslúžili sa o to títo žiaci – Juraj Zibura, Juliána Čarnogurská, Damián Gurovič a Lukáš Kostka. So zamestnancom hudobnej agentúry Valentín  Čekovský si naši žiaci zaspievali pesničky, lúštili hádanky a vyhrávali sladkosti, alebo anglické knihy pre deti podľa vlastného výberu. Z výhier sa tešili aj deti z MŠ, ktoré sa hudobného predstavenia v našej škole tiež zúčastnili.

Deň detí sme spojili s koncoročným výletom. Navštívili sme obec Hozelec, ktorá vlastní budovu plnú atrakcií pre deti. Sú tam rôzne preliezačky, tobogany, trampolíny, lezecká stena a mnoho ďalších vecí, na ktorých sa môžu deti poriadne „vyblázniť“. Na cestu nám prispelo lesné spoločenstvo, ktorému sa chcem pekne poďakovať. Moje poďakovanie patrí pánovi Andrejovi Kuchtovi aj za dlhoročnú spoluprácu so školou. Cestou späť sme sa zastavili v Petzvalovom múzeu v Spišskej Belej. Žiaci si prezreli veľkú zbierku fotoaparátov od najstarších po najmodernejšie.

Dňom najlepších priateľov sa stal 8. jún. V tento deň žiaci mohli sedieť s kým chceli. Tolerovali sme aj mierne vyrušovanie. Porozprávali sme sa o význame priateľstva a hľadali vlastnosti ozajstného priateľa. Každý žiak dostal diplom, ktorý vymaľoval a daroval ho najlepšiemu priateľovi. Niektorým žiakom sa ušlo aj viac diplomov. Po štvrtýkrát sme odohrali priateľský futbalový zápas so ZŠ Veľká Franková. Naši futbalisti opäť vyhrali, tentoraz v pomere 8:0. Moje poďakovanie patrí nášmu pánovi starostovi, ktorý robil rozhodcu.

Uskutočnili sme 2. ročník Školskej športovej olympiády. Žiaci súťažili v 9-tich disciplínach – šprint, beh na dlhú trať a cez prekážky, skok z miesta a skok do diaľky s rozbehom, hod loptičkou na cieľ a do diaľky, hod do koša s basketbalovou loptou a preskoky cez švihadlo. Súťažili osobitne chlapci a dievčatá. Celkovou víťazkou sa stala Julka Čarnogurská, ktorá získala 8 medailí – 5 zlatých, 2 strieborné a 1 bronzovú. Na druhom mieste sa umiestnila Zuzka Kromková, ktorá získala tiež 8 medailí – 2 zlaté, 5 strieborných a 1 bronzovú. Tretie miesto sa ušlo Damiánovi Gurovičovi, ktorý získal 5 medailí – 2 zlaté a 3 bronzové. Na prvej fotografii víťazi v kategórii beh cez prekážky, na druhej spomínaní najlepší športovci. V 6. ročníku súťaže behu obcou „O putovný pohár starostu obce“ sa v kategórii predškoláci najlepšie umiestnili Samko Rušin (1.), Sabínka Gurovičová (2.) a Adamko Ovšonka (3.). V kategórii dievčatá 1. a 2. ročník to bola Natálka Režnická (1.), Cilka Mirgová (2.) a Marcelka Marhefková (3.). V kategórii chlapci 1. a 2. ročník Matúš Pompa (1.) a Tomáš Pompa (2.). V kategórii dievčatá 3. a 4. ročník Zuzka Kromková (1.), Julka Čarnogurská (2.) a Dianka Soľusová (3.). V kategórii chlapci 3. a 4. ročník Damián Gurovič (1.), Timko Varga (2.) a Nikolas Pisarčík (3.). Celkovým víťazom sa stal a putovný pohár získal Damián Gurovič, žiak 3. ročníka. Víťazom odovzdával ceny starosta obce Mgr. Marián Štefaňák. Na fotografii celkový víťaz Damián s pánom starostom. V ten istý deň sa uskutočnil 2. ročník futbalového turnaja „O pohár starostu obce Matiašovce“. Na súťaži sa zúčastnili žiaci 1. stupňa ZŠ z Matiašovec, Veľkej Frankovej a Spišských Hanušoviec. Putovný pohár si odnieslo družstvo zo Spišských Hanušoviec. Naši žiaci sa s ním rozlúčili, lebo sa umiestnili na 2. mieste. Na treťom skončilo družstvo futbalistov z Veľkej Frankovej. Na fotografii odovzdáva putovný pohár kapitánovi víťazného družstva starosta obce Matiašovce.

Pokúsili sme sa o zápis do slovenskej knihy rekordov. Chceli sme urobiť najdlhšieho papierového hada. Celý rok sme zbierali rolky z toaletného papiera a papierových utierok. Tie žiaci zdobili kľukatou čiarou a spájali špagátom. Deň pokusu bol stanovený na 24. júna o 9.00 hodine. Jednotlivé časti hada sme vyniesli na ihrisko a postupne ich spájali. Keď bol had hotový, spočítali sme počet roliek a odmerali celkovú dĺžku. Svedkami pokusu boli pani  Mgr. Klára Furcoňová a pán Andrej Kuchta. Náš had sa skladal z 3503 kusov roliek, dlhý bol 434 metrov. Fotografickú dokumentáciu oficiálne robil pán Ján Kromka. Zapojil sa aj  náš pán farár Mgr. Igor Dlugosch a predsedníčka rodičovskej rady, pani Mária Režnická. Všetky potrebné náležitosti sme odoslali a teraz čakáme na certifikát. Dúfame, že sa to podarí. V spolupráci s pánom starostom sme deťom pripravili prekvapenie. Ako odmenu za celoročnú prácu získali štvorhodinové skákanie na nafukovacom hrade a cukrovú vatu k tomu. Deti mali z toho veľkú radosť. Na fotografiách je zaznamenaný priebeh tvorby hada a odmena pre žiakov.

Výborné  ocenenie získala škola vo výtvarnej súťaži „Kostelničákov ornament“. Organizuje ju Mesto Spišská Stará Ves v spolupráci so  Spojenou školou v Spišskej Starej Vsi a Miestny odbor Matice slovenskej Spišská Stará Ves.

V 2. kategórii – 1. stupeň ZŠ, získali žiačky 4. ročníka, Juliána Čarnogurská a Zuzana Kromková, 1. miesto. Pracovali pod vedením pani učiteľky Mgr. Judity Soskovej a vytvorili nádherne zdobený vankúšik. Všetkým trom blahoželám a ďakujem.

V závere školského roka sme navštívili malú farmu pána Jána Rušina. Obdivovali sme nádherné holuby, sliepky, mačiatka, kačky. Híkali sme nad obrovskými rozmermi šľachtených zajacov. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí  z ich života. Aj touto formou sa chcem pánovi Rušinovi poďakovať za čas, ktorý venoval našim deťom. V ten deň sme si urobili aj malú túru do prírody s pánom Andrejom Kuchtom, ktorý nám zas porozprával o živote lesa.

V predposledný deň sme navštívili záchranárov v ich sídle v Spišskej Starej Vsi. Ukázali nám pomôcky, pomocou ktorých zachraňujú ľudské  životy. Niektorí zo žiakov sa stali aj modelmi, na ktorých nám ukazovali praktické využitie týchto pomôcok. Deti to zaujalo, iba nechceli dostať injekciu.

Naša cesta potom smerovala do infocentra PIENAPu.  Prezreli sme si stálu expozíciu. Venovala sa nám pani Ing. Margaréta Malatínová, ktorá nám podala vynikajúci výklad o vystavených preparovaných zvieratách. Naše putovanie sme ukončili v cukrárni. Konečne nastal tak dlho očakávaný deň – koniec školského roka. Najprv pani riaditeľka v krátkosti zhrnula výsledky a dochádzku žiakov. Potom sa s nami rozlúčili štvrtáci krátkym programom. Predsedníčka školskej rady, pani Mária Režnická, im odovzdala knižné odmeny a pokračovala v ich odovzdávaní aj žiakom, ktorí boli odmenení za výborný prospech a správanie. V závere pani riaditeľka vyhodnotila súťaže. Za ročníkové práce si odniesli pochvalný list, sladkosť a perá žiačky 4. ročníka, Zuzka Kromková a Julka Čarnogurská. Za výbornú dochádzku do školy, teda 0 vymeškaných hodín za celý školský rok, získali pochvalný list, sladkosť a špeciálnu reflexnú pásku Zuzka Kromková (4.roč.) a Lukáš Kostka (3.roč.). Za zber papiera získali diplom, sladkosť a vecné ceny Natálka Režnická (1.miesto, 168 kg), Marcelka Marhefková (2.miesto, 150 kg) a Zuzka Kromková (3.miesto, 88 kg). Všetci ostatní, ktorí sa tiež zapojili do zberu, boli odmenení sladkosťou. Špeciálnu cenu získal žiak 4. ročníka, Gregor Kuchta. Škola, v spolupráci so spoločnosťou LINGEA, mu venovala možnosť využívať elektronický slovník z angličtiny bezplatne a doživotne za výborné výsledky, ktoré dosahoval počas celého štvorročného štúdia na škole. Potom sa ujal slova pán starosta, ktorý žiakov pochválil za dosiahnuté výsledky, poprial pekné prázdniny a daroval im, aj učiteľom, publikácie 100 pokladov Združenia Región „Tatry“. Prekvapenie čakalo aj na všetkých zamestnancov školy. Od pani Evy Čarnogurskej, ktorá je členkou rodičovskej rady, získali vynikajúce ohodnotenie ich práce formou vysvedčenia a ručne maľovaných hrnčekov. Veľmi pekne ďakujeme. Po skončení slávnosti si žiaci prebrali vysvedčenia vo svojich triedach a rozišli sa domov.

Žiakom, ktorí získali v priebehu roka ocenenia, ďakujem za ich prácu a šírenie dobrého mena školy. Všetkým deťom prajem krásne slnečné prázdniny.

                                                                               PaedDr. Elena Galovičová, riaditeľka školy

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Matiašovce
    Mlynská 156/1
    059 04 Matiašovce
  • 0911890087

Fotogaléria