Výberové konanie

Navigácia

O škole

Školský rok 2015/16

Slávnostné otvorenie nového školského roka 2015/2016 sa uskutočnilo 2. septembra 2015 v dolnej budove školy. Naše pozvanie prijal pán Mgr. Marián Štefaňák (starosta obce) a pán Andrej Kuchta (predseda školskej rady). Privítali sme aj rodičov našich prvákov, ktorí sprevádzali svoje deti. Pekné básničky o škole predniesli sestry Natálka a Viktorka Režnické a Ninka Čarnogurská. Dozvedeli sme sa, že prváci sa do školy tešili. Aby prišli znova, dostali pár darčekov. Od triednej učiteľky uvítací list, od riaditeľky školy balíček sladkostí a od predsedu školskej rady, nielen oni, ale všetci žiaci aj učitelia, písacie potreby. Ďakujeme.

V Deň pozitívneho myslenia a zároveň Medzinárodného dňa čokolády (13.9.) sme pre žiakov pripravili netradičnú aktivitu. Na začiatku vyučovania sme si posadali na koberec do kruhu a porozprávali sa o význame čokolády a jej vplyve na zdravie človeka. Potom žiaci uvažovali nad pojmom „pozitívne myslenie“. My sme sa ich snažili pozitívne naladiť na učenie a ponúkli sme im čokoládu (4 rôzne druhy). Žiaci si zamaškrtili a začínali vyučovanie v dobrej nálade. Táto aktivita sa im veľmi páčila.

V týždni od 21. do 25. septembra sme sa pripojili k celoslovenskej kampani Do školy na bicykli, ktorej cieľom bolo zvýšiť rozsah dopravnej výchovy. Žiaci prichádzali do školy a odchádzali z nej na bicykloch. Chýbali im však prilby.

Spolupracovali sme pri verejnej zbierke pre ľudí so zrakovým postihnutím Biela pastelka (25.9.), ktorú každoročne organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Vyzbierali sme 27 eur. Pridali sa k nám aj zamestnanci MŠ. Všetkým, ktorí prispeli, ďakujem v mene únie.

Tradičnou aktivitou bol Európsky deň jazykov (26.9.) Netradičný deň bol však v tom, že sme sa, okrem iných jazykov, venovali hlavne rómskemu jazyku a kultúre Rómov. Naše pozvanie do školy prijala pani Monika Mirgová. Naši rómski žiaci nám zaspievali a zatancovali, pani Mirgová prekladala do rómčiny slová podľa požiadaviek žiakov. Naučili sme sa aj čarovné slovíčko paľikerav (ďakujem). Bol to veľmi zaujímavo strávený čas. Ďakujeme.

Za kultúrou sme sa vybrali do Spišského divadla v Spišskej Novej Vsi. Pozreli sme si Spišské rozprávky, ktoré vtipnou formou vysvetľovali  vznik  mesta Spišská Nová Ves. Žiaci sa tiež učili, ako sa treba správať v divadle. Cestou domov sme sa zastavili v obchodnom reťazci, v ktorom si žiaci otestovali svoju finančnú gramotnosť v praxi.

Svetový deň mlieka v školách (30.9.) sme strávili opäť netradične. Do školy, presnejšie na školský dvor, zavítala kravička Malina so svojím pánom Jozefom Obroktom. Žiaci si pochutnali na čerstvo nadojenom mliečku, ktoré im veľmi chutilo. Neskôr pili mlieko, ktoré sme zakúpili v obchode. Požiadali sme ich, aby porovnali  farbu, chuť a vôňu. To, že obidva druhy mliek mali rovnakú farbu, bolo viditeľné. Kúpené mlieko však viac voňalo 11 žiakom, domáce 7 žiakom, trom žiakom voňali oba druhy  rovnako. Domáce mlieko viac chutilo 10 žiakom, 7 žiakom viac kúpené v obchode a 4 žiaci skonštatovali, že chutia rovnako. Jednoznačne vyhralo tretie mlieko – ochutené jahodové. Aktivita bola zameraná na podporu zvýšenia spotreby mlieka u detí.

Ani v novembri sme nezaháľali. Svetový deň behu (5.11.) nám priniesol celkom pekné počasie, a tak sme mohli športovať vonku. Naše heslo bolo  - „Prekonaj sám seba“. Úlohou žiakov bolo zabehnúť čo najdlhšiu trať. Vedeli, že športujú pre seba a svoje zdravie, že nedostanú žiadne diplomy, ani odmeny. Žiaci zvládli také dlhé trate, aké sme vôbec nepredpokladali. Naozaj prekonávali sami seba. Víťazmi sa stali všetci. S nimi si zašportovala aj riaditeľka školy.

V Európskom týždni boja proti drogám (16.11.-23.11) sa u nás opäť športovalo. Tentoraz pod heslom „Zober loptu a nie drogy!“ Súťažili dve družstvá v rôznych loptových disciplínach. Každý sa snažil, aby vyhralo jeho družstvo. Za aktivitu získali pochvalu. V tomto týždni maľovali aj veľký spoločný plagát na tému „Čo je lepšie ako droga?“ Úlohou aktivít je vštepovať žiakom do povedomia zdravý životný štýl, aby sa stal ich súčasťou života.

Ani v tomto roku sme nezabudli na prvákov, ktorých sme prijímali do „Žiackeho cechu v Matiašovciach“ za prítomnosti ich rodičov. Prváci preukázali svoje vedomosti a zručnosti, zarecitovali aj zaspievali. Žiacka porota odporučila riaditeľke školy prijať ich do cechu, a tak boli riaditeľkou školy pasovaní veľkou ceruzou za riadnych členov cechu. Na pamiatku dostali pamätný list a drobné darčeky. Urobili radosť svojim mamkám aj pani učiteľkám. Všetkým urobila radosť aj pani Ema Gorlická, mamička nášho prváka Janka,  ktorá doniesla pre žiakov výborné cukríky. Ďakujeme.

Zapojili sme sa do súťaže „Ochranárik očami detí“, ktorú vyhlásil Okresný úrad Kežmarok, odbor krízového riadenia. Súťaž bola určená pre žiakov MŠ, ZŠ,  ZUŠ a DD, ktorí mali navrhnúť maskota civilnej ochrany a tiesňového volania 112. Zaslali sme jednu spoločnú prácu žiačok Mišky Kuchtovej a Ninky Čarnogurskej. Bola to postava chlapca, ktorého sme pomenovali „Ochranárik Ondrík“. Bol vystrihnutý z kartónového papiera, oblepený farebným papierom z jednej strany ako ochranár, z druhej ako zdravotník. Pridali sme mu rúško na tvár a zavesili fonendoskop na krk. Koncom mesiaca sme dostali pozvánku, aby sme sa zúčastnili   na vyhodnotení súťaže. Veľmi nás to potešilo.

 V Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí (19.11.) sme sa zapojili do celoslovenskej aktivity pod názvom „Bubnujeme, aby deti bolo lepšie počuť!“ Bola určená hodina od 11.00 hod. do 12.00 hod. Žiaci si doniesli drevené varešky a najprv bubnovali v triedach po laviciach. Potom na školskom dvore po drevárke, stromoch, preliezačkách a po železnom plote. Možno ich bolo počuť na celé Matiašovce. Deti potrebujú veľa lásky a pozornosti. Je potrebné si to uvedomiť.

Žiaci písali 1. ročníkovú slohovú prácu na tému Môj ocko a ja. Úlohou ročníkových prác je podporovať u detí vlastnú tvorivosť, fantáziu a v neposlednom rade aj upevňovať stavbu vety a pravopis.

A tu sú výroky našich žiakov po gramatickej a štylistickej úprave: Keď je doma, tak si to užívame. Ráno mamka spí, my naschvál kričíme. Mamke stiahneme paplón, lebo ocko je hladný, preto mamku budíme. Minule sme zhodili maminu skriňu. A dostali sme taký krik, že sme sa skoro mohli zbaliť a ísť preč. Môj tatko varí perfektné palacinky. Niekedy mu lepím ústa, lebo stále rozpráva. Môj ocko zje všetko. Raz sme sa hrali na vankúšovú vojnu, a potom sme dostali výprask. Mám ho veľmi rada. Nemá rád, keď musí variť. Je s ním zábava. Sami jeme sladkosti. Oco vie variť len zemiaky a rezeň. Keď nepočúvam mamu, ona to povie ocovi, a potom mi dá oco po zadku. Mám oca rovnako rada ako mamu. Ja a oco sme vystrojili to, že sme rozbili pohár a tanier. Mama nás chcela vyhodiť von oknom, ale neurobila to. Môj oco je dobrý. Môj oco je prísny, ale mám ho rád. Raz, keď sme akože spali, mama išla k babke. S ocom sme zobrali cukríky, skryli sa pod posteľ a zjedli ich. Môj ocko pomáha v kuchyni. Keď ide oco do práce, tak mi je smutno. Rada s ním pozerám telku. On si so mnou rád hádže loptu. Rád ma šteklí. Mám ho veľmi rada a on má rád mňa.

Na pôde našej školy sme privítali aj budúcich žiakov – predškolákov z MŠ. Oboznámili sa so všetkými priestormi v obidvoch budovách školy a tiež s pani učiteľkami. Povedali nám, že sa do školy tešia. Tešíme sa aj my.

Začiatok decembra bol veľmi dobrý. Na vyhodnotení okresnej súťaže „Ochranárik očami detí“ v Kežmarku sme si prevzali ceny za 2. miesto v rámci základných škôl. Pani učiteľka Markovičová sprevádzala Ninku Čarnogurskú, jednu zo žiačok, ktorá pracovala na postavičke ochranárika. Druhá žiačka, Miška Kuchtová, sa vyhlasovania výsledkov pre chorobu nezúčastnila. O malý vlások nám unikol postup do celoslovenského kola, lebo tam posielali len práce, ktoré získali prvé miesto v každej kategórii. Teší nás však, že sme si urobili dobré meno a zviditeľnili sa.

Naše tri druháčky, Dianka Grivalská, Sabínka Gurovičová a Slávka Pisarčíková, sa odhodlali vyskúšať si svoje vedomosti v celoslovenskej súťaži Všetkovedko – veľký súboj o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími. Žiačky riešili úlohy takmer zo všetkých oblastí výchovy a vzdelávania a museli použiť logické myslenie.

Mikuláš aj tento rok si našiel cestu do našej školy a priniesol žiakom pekné balíčky sladkostí. Na stretnutie s ním prišli rodičia aj starí rodičia. Žiaci s pani učiteľkami pripravili pekný program, v ktorom deti zarecitovali básničky, zaspievali pesničky, zahrali divadielko a zatancovali tanec vločiek. Dokonca zborovo zaspievali o ňom pesničku v rusínskom jazyku, ktorú nacvičila pani učiteľka Markovičová. Mikulášovi sa program páčil. Povedal, že o rok príde zas. Deti mu podarovali na cestu hviezdičku, aby mu svietila pri jeho putovaní po svete. Nakoniec sa deti s Mikulášom na pamiatku odfotili.

Uskutočnili sme školské kolo súťaže v matematike pod názvom Pytagoriáda, ktorej sa zúčastnili žiaci tretieho a štvrtého ročníka. Žiaci museli z pätnástich úloh vyriešiť najmenej desať, aby boli úspešní riešitelia a mohli postúpiť do okresného kola. Nemali sme úspešného riešiteľa. Najviac sa darilo Miške Kuchtovej (3.roč.), ktorej chýbal jeden bod do postupu na okresné kolo.

Opäť nás navštívili predškoláci, ktorí si vyskúšali ozajstné vyučovanie matematiky so žiakmi prvého ročníka.

Zapojili sme sa do súťaže, ktorú vyhlásilo Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch v spolupráci s Centrom Slniečko, n. o.  pod názvom CHRÁŇME DETI PRED NÁSILÍM. Úlohou každého tímu bolo vytvoriť trojrozmerný model hradu a odfotiť sa s ním držiac plagát s názvom webovej stránky http://www.detstvobeznasilia.gov.sk/. Všetky fotografie budú zverejnené 21.12.2015 na stránke www.facebook.com/NKSpreRPNnD a hlasovať možno formou „like/páči sa mi“ do 22. januára 2016. Priatelia školy, pridajte sa a dajte hlas našej škole, ktorá môže získať zaujímavú cenu, ak získa najviac hlasov. Ďakujem.

V posledný deň školského vyučovania, pred vianočnými prázdninami, sme si sami urobili vianočnú besiedku. Spoločne sme si zarecitovali koledy a s horiacimi prskavkami zaspievali najkrajšiu vianočnú pieseň Tichá noc, svätá noc. Žiaci si navzájom pripravili  darčeky, ktoré sme uložili pod stromček. Tie sme očíslovali. Kto si aké číslo vylosoval, taký darček dostal. Pripravili naozaj pekné nápadité darčeky. Ďakujem našim usilovným mamičkám za  pomoc pri ich zhotovovaní.

Ani naši pedagógovia nezaháľali a usilovne sa vzdelávali. Najprv to bolo on-line školenie k elektronickej triednej knihe, potom absolvovali kontinuálne vzdelávanie pod názvom „Finančná gramotnosť do škôl“. Nakoniec sa zapojili do  projektu „Rozvíjanie profesijných kompetencií učiteľov v kontexte zvyšovania úspešnosti reformy systému základného vzdelávania“, aktivita 1.1 Overenie profesijných a jazykových kompetencií učiteľov anglického jazyka na 1. stupni ZŠ.

Chcem sa poďakovať pánovi Štefanovi Gurovičovi ml., ktorý nám pomohol lepšie upevniť plagát o danom projekte na budovu školy. A taktiež aj  pánovi Mgr. Igorovi Dlugoschovi, ktorý plagát odfotil. Fotky sme museli zaslať na ŠPÚ do Bratislavy.

Osobitne sa chcem ešte raz poďakovať pánovi Mgr. Igorovi Dlugoschovi, ktorý „oživil“ stránku našej školy, a tak vás môžeme podrobne  informovať o jej živote aj s fotografickou prílohou.

Prajem našim žiakom a všetkým priateľom školy krásne vianočné sviatky a šťastný nový rok.

Hneď po zimných prázdninách sme so žiakmi urobili správny „ krok“. Vykročili sme do nového roka zdravým životným štýlom – športovaním. Tentoraz sme si vybrali rýchlu chôdzu. Štart bol spred budovy školy. Pokračovali sme po Južnej ulici, zabočili na lávku na ulicu Pod lesom, zabočili vľavo, prešli cez most a ukončili chôdzu opäť pred budovou školy. Potom si rýchlu chôdzu na krátku trať vyskúšali žiaci po jednotlivých ročníkoch. Kráčali po Južnej ulici k mostíku pri materskej škôlke. Keď sa vystriedali všetky ročníky, urobili sme opäť jeden okruh ako na začiatku. Deti sa snažili, hoci ich nečakala žiadna odmena. Vedeli, že robia správnu vec pre svoje zdravie. S vyštípanými líčkami sme pokračovali vo vyučovacom procese.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa komplimentov (24.1.) sme uskutočnili krátku aktivitu, pri ktorej sme žiakom vysvetlili význam daného slova, i ako môže kompliment zlepšiť náladu a človeka povzbudiť. Potom žiaci mali za úlohu povedať kompliment svojmu spolužiakovi a spolužiačke. Žiaci našli aj takéto slová pre komplimenty:

  • máš krásne vrkoče / sponky / tričko s koníkom,
  • máš pekné okuliare / náušnice / sveter / legíny,
  • vieš sa pekne správať,
  • máš pekné vlasy / nos / oči / uši / účes,
  • máš pekného macíka na svetri,
  • máš lepší rozum ako ja.

Žiaci pochválili účes a oblečenie aj pani učiteľke. A na záver nádherný kompliment, aký môže dostať učiteľ od žiaka: „Som rád, že ma učíte práve Vy!“

Ani v tomto roku sme nezabudli žiakom pripomenúť časť z histórie našej obce – oslobodnie Matiašoviec ruskou armádou 26. januára 1945. Jeden múdry človek povedal, že kto nepozná svoju minulosť, nezaslúži si lepšiu budúcnosť. My sa toho držíme. Téma práce znela – „Ako nás oslobodili“. Žiaci maľovali svoje predstavy, ako mohlo prebiehať dané oslobodzovanie. Práce sme vystavili v triede na nástenke.

V decembri sa naše tri žiačky 2. ročníka zapojili do celoslovenskej súťaže „Všetkovedko“. Dianka Grivalská získala 9. miesto spolu so 154 deťmi, ktoré mali rovnaký počet bodov ako ona – 147. Svojim výsledkom predbehla 4 190 rovesníkov a bol jej udelený diplom s titulom Všetkovedko. Sabínka Gurovičová a Slávka Pisarčíková zhodne obsadili  38. miesto spolu s 271 druhákmi na Slovensku. Predbehli 2 541 súťažiacich. Obidve získali diplom s titulom Všetkovedkov učeň. Blahoželáme.

Žiaci písali 2. slohovú ročníkovú prácu na tému „Ako som prežil/a Vianoce“. Tu sú krátke ukážky z prác žiakov po gramatickej a štylistickej úprave:

  • Zobudila som sa o 7.20 hod. Budím aj sestru. A ona, že čo chcem. A ja vravím: „Však sú Vianoce!“ A ona: „Juchú!“
  • Keď prišiel oco z pivnice, tak nám povedal, aby sme išli pozerať rozprávky. Ale my sme mu povedali, že dvere sú zamknuté. Oco nám povedal, že tam je Ježiško. Tak sme to šli povedať mame. Neverila nám. Išla sa pozrieť, a potom nám už uverila.
  • Ráno, keď som vstala, tak ma ocko pošteklil. Mamka piekla koláče a ja som lízala plnku.
  • Keď už bola večera, tak sme sa najprv pomodlili. Potom som zahrala na harmonike pár pesničiek, a tak sme sa pustili do jedla.
  • Rozbalili sme si darčeky, pozerali telku a jedli koláče. Potom sme šli na polnočnú omšu.

Na základe polročných výsledkov žiakov sme pripravili na chodbe nástenku „Galéria našich naj...“ Sú na nej mená a fotografie žiačiek, ktoré sa zodpovedne pripravujú na vyučovanie, nezabúdajú na domáce úlohy, pomôcky a učebnice. Ich správanie je tiež príkladné. Dúfame, že budú inšpiráciou pre ostatných žiakov. Na nástenke nájdeme miesto aj pre ďalších, ktorí sa budú chcieť pripojiť k Dianke Grivalskej, Danielke Rušinovej, Sabínke Gurovičovej, Slávke Pisarčíkovej a Ninke Čarnogurskej.

V posledný vyučovací deň prvého polroka  sme odovzdali žiakom výpisy známok. Zo 17 žiakov 2. až 4. ročníka prospelo s vyznamenaním 8 žiakov. Z celkového počtu 21 žiakov od 1. až po 4. ročník získalo čisté jednotky 9 žiakov, čo predstavuje 42,85 %  z celkového počtu žiakov.

Potom sa škola premenila na rozprávkovú krajinu Motýľovo, v ktorej vládla Motýlia kráľovná. Tá na maškarnom plese privítala zástupcov zo všetkých okolitých rozprávkových krajín. Starať sa o hostí jej pomáhal Kocúr v čižmách. Všetky rozprávkové bytosti si pochutnali na výborných zákuskoch od pani Anny Pisarčíkovej. Hostia sa na plese dlho nezdržali, lebo viacerí boli chorí. Každý si odniesol domov darček. Diplom Najkrajšia maska karnevalu získala Rubikova kocka (Natálka Režnická). Blahoželáme. Ďakujeme rodičom, že si tiež pripravili masky. Ako prebiehal karneval si môžete pozrieť v obrazovej prílohe.

Naše poďakovanie patrí tiež všetkým, ktorí hlasovali za náš hrad v súťaži Chráňme deti pred násilím. Z 84 zapojených základných škôl sme sa umiestnili na 12. mieste. Ešte raz ďakujeme.

Po polročných prázdninách, ktoré trvali len jeden deň 1. februára, sme sa pustili opäť do práce. Čakalo nás školské kolo v prednese poézie a prózy -  Hviezdoslavov Kubín. Z triednych kôl do školského kola postúpili títo žiaci: Sabínka Gurovičová, Samko Rušin, Mário Gallik, Dianka Grivalská, Danielka Rušinová (2.roč.), Matúš Pompa, Marcelka Marhefková, Miška Kuchtová, Ninka Čarnogurská (3.roč.) a Natálka Režnická zo 4. ročníka. Víťazkou školského kola v prednese poézie sa stala Ninka Čarnogurskáa v prednese prózy Danielka Rušinová. Obe si odniesli diplomy a vecné ceny, všetci súťažiaci čerstvé vitamíny v hruške. Blahoželáme.

Aby si hlavy oddýchli od učenia, nastal zase čas na športovanie. Uskutočnili sme 2. ročník súťaže Silový trojboj pre chlapcov a Súťaž v kolkoch pre dievčatá. Chlapci súťažili v troch disciplínach – drepy, kliky, zhyby. Získané  body  v jednotlivých disciplínach sa sčítali, a tak určili konečné poradie súťažiacich. V drepoch získal prvé miesto Mário Gallik (94), druhé Janko Gorlický (68), o tretie miesto sa podelili Samko Rušin a Tomáš Pompa (54). Matúš Pompa si vybojoval prvenstvo v zhyboch  (67), druhýskončil Matej Kuchta (66), tretí bol Samko Rušin (61). Najviac klikov urobil Janko Gorlický (27), o druhé miesto sa podelili Matúš a Tomáš Pompovci (26), na treťom mieste skončil Matej Kuchta(19). Celkové poradie súťažiacich: 1. miesto Mário Gallik (146 bodov), 2. miesto Tomáš Pompa (137 bodov), 3. miesto Ján Gorlický (136 bodov). Dievčatá súťažili v troch kolách. Jednotlivé body sa sčítali a tri s najvyšším počtom bodov postúpili do finále. Celkové poradie v súťaži dievčat bolo takéto: 1. miesto Ninka Čarnogurská (28 bodov), 2. miesto Alenka Bednarčíková (21bodov), 3. miesto Miška Kuchtová (17 bodov). Chlapci a dievčatá, ktorí sa umiestnili na stupni víťazov, získali diplomy a medaily. Blahoželáme chlapcom aj dievčatám. Všetci zapojení dostali aj pochvalu za snahu, ktorú preukázali pri dosahovaní čo najlepších výsledkov.

Zapojili sme sa do ďalšieho ročníka celosvetovej súťaže v matematike pod názvom Klokanko. Tento rok bude bojovať o  najlepšie umiestnenie 12 žiakov z prvého až tretieho ročníka. Súťaž sa uskutoční v marci.

Od začiatku školského roka sme vynovili tradíciu blahoželaní žiakom k ich sviatku. Na nástenke v triede máme obrázky blahoželania k meninám a narodeninám. Žiak, ktorý má sviatok, si nájde svoje meno s príslušným dátumom pod obrázkom menín, alebo narodenín. Na koberci sa postavíme do kruhu spolu s oslávencom. Ak má  narodeniny, zablahoželáme a zaspievame mu v angličtine, ak meniny, tak v slovenčine. Potom pani učiteľka a všetci žiaci mu osobne poblahoželajú. Pani učiteľka mu podaruje cukrík, oslávenec pohostí gratulantov sladkosťami. Všetci sme spokojní a pokračujeme vo vyučovaní v dobrej nálade.

Od 15. februára do 22. februára oddychovali naši žiaci na jarných prázdninách. Verím, že načerpali dostatok síl, aby v druhom polroku tohto školského roka dosiahli lepšie výsledky, než v tom prvom.

A je tu Marec – mesiac knihy. Triedy sme vyzdobili knihami, ktoré si žiaci doniesli zo svojich domovov a na hodine čítania sme s nimi pracovali. Každý žiak prečítal nahlas úryvok z vlastnej knihy a zhodnotil sám seba, či je už vyspelý čitateľ, alebo ešte nie. Nasledovalo tiché čítanie. Po jeho skončení žiaci kreslili ilustrácie k danému textu. Nezabudli sme navštíviť aj miestnu knižnicu. Žiaci si vyberali knihy, ktorých obálka sa im páčila a pokúšali sa ju nakresliť. Svoje kresby darovali pani knihovníčke Monike Kuchtovej. Tá si ich pridala na svoju nástenku. Iní si vyberali knihy a začali ich čítať už v knižnici. Do školy sme sa vrátili s plnými náručami kníh. Dúfam, že z našich žiakov sa stanú aktívni čitatelia.

Od 8. do 11. marca bola škola zatvorená, mali sme chrípkové prázdniny. V škole chýbalo takmer 40 % žiakov z celkového počtu 21. V tomto období sme mali naplánovanú účasť  v Mestskej knižnici v Spišskej Starej Vsi na aktivite Popoludnie s knihou, na ktorú sme boli pozvaní. Zo štyroch vybraných žiakov sa jej zúčastnil len Samko Rušin. Ten predniesol báseň od Márie Rázusovej-Martákovej Ranená breza. Medzi prednášajúcimi bol jediný chlapec. Každý zúčastnený si odniesol účastnícky list, pero a sladkosť. Bolo to príjemne strávené popoludnie.

Aj v tomto roku sme sa zapojili do celoslovenskej aktivity Týždeň mozgu (14.3. – 20.3.). Žiaci sa v krátkosti dozvedeli základné informácie o mozgu, jeho funkcii, ale i ako ho treba chrániť a aktivizovať. Pripravili sme pre nich viacero súťaží. Najprv sme ich rozdelili do troch družstiev. Ich úlohou bolo uhádnuť riešenia zadaných hádaniek. Najlepšie sa darilo družstvu pod vedením štvrtáčky Natálky Režnickej. Potom žiaci dostali dvojice takmer rovnakých obrázkov a hľadali, čím sa tieto obrázky líšia. Natálka Režnická ako prvá našla rozdiely až dvakrát, Ninka Čarnogurská raz. V ďalšej úlohe žiaci premieňali kruhy na rôzne obrázky. Potom nasledovalo spoločné riešenie sudoku s vopred vysvetlenými pravidlami. Pani učiteľka ho riešila na tabuli, žiaci v laviciach. Prvákom sme pripravili iné, veku primerané úlohy. Napríklad museli prejsť bludiskom v obrázku, alebo vymaľovať obrázok, ktorý sa líši od iných v danom rade. Deti úlohy zaujali a všetci aktívne pracovali.

Matematická súťaž KLOKANKO sa rieši v rovnakom období na celom svete. V tomto roku to bol 21. marec. Nechýbali sme ani my. Zapojilo sa 12 žiakov – 3 prváci, 6 druhákov, 2 tretiaci a 1 štvrtáčka. Výsledky sa dozvieme v máji. Dúfajme, že budeme mať viac úspešných riešiteľov, ako sme ich mali v minulom roku. Držíme im palce.

Pred veľkonočnými prázdninami, ktoré trvali od 24. do 29. apríla, sme pozvali do školy rodičov na aktivitu, ktorú sme nazvali Tvorivá dielňa. Na nej sme vyrábali rôzne veci s veľkonočnou tematikou. Žiaci si priniesli potrebné komponenty na výrobu kraslíc, zajačikov a iných ozdobných predmetov. V triede panovala výborná pracovná atmosféra. Každý sa snažil urobiť čo najkrajší výrobok. Dobrú náladu umocňovali detské piesne, ktoré sme pri práci počúvali. Do práce sa zapojili aj pani učiteľky, ktoré pomáhali, alebo radili žiakom, ako postupovať pri práci. Po skončení práce sme výrobky poukladali na stôl a odfotili. Celkom na záver sme urobili spoločnú fotografiu rodičov a žiakov. Čas, ktorý venujeme deťom, je najlepšia investícia, ktorá sa nám v budúcnosti niekoľkonásobne vráti. Ďakujeme rodičom, ktorí si našli ten čas a prišli medzi nás.

Na konci mesiaca žiaci písali 3. ročníkovú prácu. Téma znela – „Ak by mi zlatá rybka mohla splniť tri želania, prial by som si...“ Ich úlohou bolo nielen napísať želania, ale ich aj zdôvodniť. A toto sú niektoré z prianí našich detí po štylistickej a gramatickej úprave:

  • Želal by som si večné bohatstvo, lebo by som si mohol kúpiť všetko, čo chcem.
  • Moje želanie je, aby som sa učila dobre a dostávala samé jednotky. Aby sa mama nehnevala, ale bola šťastná a pyšná, keď uvidí samé jednotky.
  • Želal by som si obrovitánsky dvor, aby som mal viac priestoru na hranie.
  • Moje prvé prianie je, aby som mala samé jednotky, lebo chcem byť múdra. Moje druhé prianie je byť zdravá, aby som nemusela chodiť po doktoroch. A tretie želanie je, keď pôjdeme na dovolenku, aby sme sa tam mali dobre.
  • Moje prvé želanie je, aby som vždy dostala jednotky, aj spolužiaci, lebo chcem byť múdra. Moje druhé želanie je, aby som sa mohla rozprávať so zvieratami a rozumela im, lebo sa mi veľmi páčia. A moje tretie želanie je, aby mali zvieratá veľký kaštieľ, lebo chcem, aby sa mali veľmi dobre.
  • Aby som bol dobrý chlapec. Aby som bol pekný. Aby som písal pekne, lebo ma už nebaví písať škaredo.
  • Chcem, aby nás učila všetky hodiny pani učiteľka, ktorá nás učí čítanie. Nech má oco na nás čas, lebo stále pracuje.
  • Želám si, aby sa v škole chlapci nebili. Bol by kľud, všetkým by bolo dobre, aj pani učiteľke. Aby v škole boli všetci zdraví a šťastní, aj pani učiteľky. Lebo je dobre byť zdravý a šťastný.
  • Želám si, aby môj brat počúval, aby nedostával poznámky, nebil ma a poslúchal mamu aj otca.
  • Aby sme mali trampolínu, lebo nemáme čo robiť.
  • Chcel by som nový koberec v izbe, lebo je starý.
  • Aby sa láska šírila „okolo sveta“, lebo mám rád všetkých na svete.
  • Želala by som si zdravie, šťastie a lásku pre celú rodinu.
  • Moje prvé želanie je mať rybičky, lebo mám rád zvieratá. Moje druhé želanie je, aby bola celá rodina zdravá, aby sme mohli chodiť na výlety. Moje tretie želanie je, aby som videl živého geparda, lebo mám rád divé zvieratá.
  • Pre mamu by som si želal obchod s tortami, lebo keď robí tortu, potom je veľa vecí v kuchyni.
  • Ja by som si želala, aby sa môjmu bratovi stratila tá choroba. Lebo je to smutné, keď má niekto tú chorobu.
  • Ja by som si želal svoje naozajstné auto, lebo by som tam mal svoje veci. A ešte by som si želal byť diskdžokej, lebo mám rád piesne.
  • Želám si, aby sa tatik uzdravil. A aby nikto na svete nebral drogy, lebo škodia zdraviu, a potom sú ľudia zlí.
  • Mať doma dve šteniatka a jedno morčiatko, lebo sa mi páčia a majú hebkú kožu. Aby som bola trochu vyššia, o 10 cm, lebo mi doma hovoria, že som malá. Aby som bola najlepšia žiačka, lebo dostávam hocikedy dvojky.
  • Moje prvé želanie by bolo, aby sme s rodinou žili šťastne, lebo to je najdôležitejšie. Druhé želanie by bolo, že keď vyrastiem, aby som mala prácu, dom a auto, lebo s tým sa žije lepšie. A tretie želanie by bolo, aby sa moja rodina dožila vysokého veku, lebo moju rodinu mám veľmi rada a nechcela by som o ňu prísť.

A čo by ste si želali Vy?

Začiatkom apríla sme na pôde školy privítali desať detí z MŠ. Uskutočnili sme totiž zápis do prvého ročníka. Pre našich budúcich prváčikov sme pripravili viacero pekných darčekov od sponzorov, ale aj od žiakov našej školy. Nezabudli sme ani na pamätný list, ktorý im bude túto udalosť pripomínať. Predškoláci museli preukázať svoje vedomosti a zručnosti, či sú už na školu pripravení, alebo ešte nie. Boli sme milo prekvapení a všetkých sme do prvého ročníka pre školský rok 2016/2017 zapísali. Už teraz sa tešíme, že v septembri ich prijmeme medzi seba. Budú to: Chiara Čarnogurská, Annamária Galliková, Zachariáš Didiáš, Barbora Gurovičová, Tomáš Gurovič, Alexander Lopata, Dárius Michal Mačura, Viktória Mirgová, Filip Rušin a  Sofia Semančíková.

Pri príležitosti Svetového dňa divadla sme nacvičili prvýkrát krátke bábkové divadielko „Ako si psíček a mačička našli nový domov“. Riaditeľka školy ho vymyslela a so žiakmi aj nacvičila. Na vystúpenie sme pozvali i deti z materskej školy. Divadielko bolo napísané tak, aby sa doň zapájali aj diváci. Tí pomáhali vyberať meno psíčkovi aj mačičke, radili deduškovi, či si ich má vziať domov a babičke, či si ich má doma nechať. Pomáhali tiež  odohnať vlka a poradili mačičke, že kúpanie je naozaj potrebné. Predstaviteľ psíčka nám však ochorel a museli sme dať zástup so šepkaním textu. Deťom sa aj napriek tomu ušiel potlesk od divákov. Ďakujeme pekne. Obsadenie:  psíček -  Slávka Pisarčíková (zastupovala Maťka Maláka), mačička – Danielka Rušinová, vlk – Mário Gallik, dedko – Sabínka Gurovičová, babička – Natálka Režnická. Moje poďakovanie patrí týmto žiakom za ich aktivitu a prácu naviac.

Pre žiakov sme pripravili ďalšiu tvorivú dielňu pri príležitosti Svetového dňa knihy. Tí sa v nej premenili na ilustrátorov kníh. Riaditeľka školy prepracovala bábkové divadielko na rozprávkový príbeh „Ako si psíček Puntík a mačička Micinka našli nový domov“. Na začiatku aktivity riaditeľka prečítala celú rozprávku. Potom sme žiakom rozdali stránky s textami. Pracovali v dvojiciach. Najprv si všetci ticho čítali pridelený text, potom začali kresliť ilustráciu. Jeden z dvojice priamo pod text, druhý na čistý papier. Po skončení práce sme každého žiaka odfotili s jeho ilustráciou. Tie s textami sme zlepili a utvorili  knihu. Ostatné práce žiakov  sme dali na nástenku. Všetky deti usilovne pracovali. Zistili, že byť ilustrátorom nie je vôbec ľahké. Aktivita bola zameraná i na čítanie s porozumením.

Už po tretíkrát sme privítali rodičov na aktivite zameranej na tanec a pohyb. Bolo to pri príležitosti Svetového dňa tanca, ktorý sme spojili so Svetovým dňom pohybu k zdraviu. Obliekli sme sa športovo. Rozcvičku nám urobila pani učiteľka Markovičová. Potom sme si zopakovali valčíkový krok a zatancovali si pri orchestrálnej skladbe Na krásnom modrom Dunaji. V pláne bol nácvik tanga. Na interaktívnej tabuli sme si pozreli argentínske tango v podaní profesionálnych tanečníkov. To by sme však nezvládli, tak sme začali nacvičovať obyčajné tango s metodickým prevedením a popisom cez internet, taktiež od profesionálov v tanci. Deti to zaujalo, aj rodičia sa snažili. Potom nasledoval tanec žiakov na ich obľúbenú skladbu Tanč, tanč. Rodičia ich zrkadlovite napodobňovali. Na záver si žiaci poskákali, niektorí i zatancovali pri rytmickej piesni Trezor od Karla Gotta. Na záver sme sa spoločne odfotili. Ďakujem rodičom, ktorí si našli čas a prišli k nám, aby strávili jednu vyučovaciu hodinu so svojim dieťaťom  netradičným spôsobom. Tešíme sa na ďalšie stretnutie.

A na záver – pripravili sme netradičnú vyučovaciu pomôcku, ktorú sme umiestnili na stenu na chodbe. Na farebných kartičkách sú napísané vybrané slová. Žiaci ich vidia každý deň. Hádam si touto nenásilnou formou skôr zapamätajú tieto slová a zlepšia sa v pravopise.

Je tu máj a pomaly sa blíži koniec školského roka. Naši žiaci ani teraz nezaháľali. Potešili nás výsledky z matematickej  súťaže KLOKANKO, do ktorej sa v marci zapojilo 12 žiakov. Máme dve  úspešné riešiteľky - Danielku Rušinovú a Dianku Grivalskú, ktorá sa zároveň stala šampiónkou školy. Až 96% všetkých zapojených žiakov z celého Slovenska malo menej bodov ako ona. Ostatní získali účastnícky diplom – Viktorka Režnická, Janko Gorlický, Bianca Pisarčíková (1.r.), Slávka Pisarčíková, Sabínka Gurovičová, Alenka Bednarčíková, Maťko Kuchta (2.r.), Ninka Čarnogurská, Miška Kuchtová (3.r.) a Natálka Režnická (4.r.). Všetci zapojení si zaslúžia pochvalu za aktivitu. 

Zúčastnili sme sa na súťažiach, ktoré organizovali zamagurské školy. Najprv to bol Zamagurský slávik  v Haligovciach. V prvej kategórii nás reprezentovala  Alenka Bednarčíková (2.ročník), v druhej kategórii Tomáš Pompa (4. ročník). Potom to boli  Šikovné veveričky v Spišských  Hanušovciach. V netradičných športoch nás reprezentovalo družstvo zložené z tretiakov a štvrtákov – Nina Čarnogurská, Matúš Pompa (3. ročník), Natália Režnická, Tomáš Pompa (4. ročník). My sme zorganizovali súťaž Slovenčina moja, v ktorej našu školu reprezentovali štvrtáčky Natálka Režnická a Cilka Mirgová. V žiadnej z týchto súťaží sa nám nepodarilo získať ocenenie.

Nacvičili sme program pre mamičky na Deň matiek a vystúpili s ním v kinosále KD. Predškoláci z MŠ si opäť vyskúšali riadne vyučovanie HUV s prvákmi v rámci spolupráce základnej školy s materskou. 
 

Žiaci písali poslednú 4. ročníkovú prácu na tému „Keď budem učiteľom/učiteľkou ja“. Tu sú zaujímavé výroky žiakov z ich prác:   

  • Keby som bola učiteľkou ja, chcela by som učiť telesnú výchovu, lebo som ohybná. Ďalší predmet by bol čítanie, lebo dobre čítam.  Raz za rok by som dala žiakom tablet, aby sa naučili zisťovať, o koľkej má ísť autobus.   
  • Slovenský jazyk by som učila, lebo ma baví. Matematiku, lebo ma tiež baví. Čítanie len tak a hudobnú výchovu, lebo sa učím hrať na harmonike. Ja by som hrala, deti by spievali. Keby boli nejaké konflikty, všetko by som oznamovala rodičom. Kto by na hodine poslúchal, na konci by dostal odmenu.
  • Mala by som druhý ročník. Druháci sú trochu hrozní, ale ja s nimi prežijem. Rada by som chcela byť vážne učiteľka. Ešte by som chcela byť aj v klube, lebo môžem vymýšľať hry. Bola by to sranda, ale zas by bol veľký hluk.
  • Ja by som chcela na matematike a slovenčine zmeniť učebnice, aby boli vždy úplne nové.    
  • Budem učiť deti od prvého do tretieho ročníka. Budem dobrý na tie deti. Moja trieda bude veľká. Budem mať veľa detí. Budem tam učiť 100 rokov.    
  • Telesnú výchovu by som učila, lebo sa mi to páči. Keby ma nepočúvali, tak by som dala kačacie kroky.    
  • Anglický jazyk by som chcela učiť preto, lebo ma baví, je to moja obľúbená hodina. Telesnú tiež, lebo rada cvičím. Pracovať, ako pani učiteľka, je ťažké. Lebo deti vedia byť dobré, ale aj zlé.    
  • Učil by som telesnú, informatiku, prírodovedu a matematiku. Keby boli zlí, dostali by poznámku. Je to ťažké zamestnanie.    
  • Ja chcem učiť slovinu, Anj a Člv. Práca učiteľa je ťažká. Ja nechcem dávať tresty. Mne sa páči mať dobrých žiakov.    
  • Chcela by som učiť slovenský jazyk, prírodovedu, výtvarnú a telesnú výchovu. Nechcem, aby žiaci behali po triede. Je ťažké byť učiteľom. Páči sa mi, že pani učiteľka robí fajne smiešky. Učiteľka budem veľmi dobrá.    
  • Chcem učiť výtvarnú, hudobnú a angličtinu. Kto by porušil školský poriadok, stokrát ho napíše. A každú stredu pôjdeme na výlet.    
  • Za trest by som dávala písanie, kliky a drepy.    
  • Ja by som chcela učiť prvákov, lebo to majú ľahké. Kto by porušoval školský poriadok, dostal by päťku a žiaden trest. Keď deti kričia, nepočúvajú, tak je to ťažké pre učiteľku, ale keď naopak, tak je to pre učiteľku super. Ale pre mňa by to bolo super, aj keby ma nepočúvali. Je to krásne byť učiteľkou.    

Akým učiteľom / akou učiteľkou by ste chceli byť Vy?

Zapojili sme sa do tipovacej súťaže, aký výsledok dosiahnu naši hokejisti na MS s firmou ATAK. Zo všetkých zapojených škôl vyžrebovali nás a poslali nám produkt z fan kolekcie SLOVAKIA – veľkú rukavicu. Potešilo nás to.

Konečne „prišiel“ jún, na ktorý deti nedočkavo čakali. Veľmi sa tešili na MDD a opekačku s rodičmi. Miesto opekačky bola grilovačka, čo však nikomu neprekážalo. O jej zdarný priebeh sa staral realizačný tím mamičiek našich žiakov – p. Eva Čarnogurská, p. Marcela Marhefková, p. Monika Kuchtová, p. Mária Režnická a p. Ľudmila Rušinová. Pani učiteľky boli nápomocné pri športových súťažiach, ktoré prebiehali na multifunkčnom ihrisku. Najprv bola rozcvička, pri ktorej žiaci napodobňovali rôzne zvieratká. Potom nasledovali súťaže jednotlivcov, družstiev, s rodičmi i bez rodičov – prenášanie štipcov a ich pripevňovanie na spoluhráča, prenášanie vody v deravých pohároch, beh s vareným vajíčkom na lyžičke a s balónmi medzi kolenami, skákanie vo vreci, hádzanie loptičiek do vedier, podávanie lopty ponad hlavy a pomedzi nohy, jedenie slaných tyčiniek bez pomoci rúk. Za každú výhru dostali súťažiaci od riaditeľky školy cukríky, ktoré nesmeli jesť, kým sa neskončia súťaže. V polovici súťaženia sme si urobili prestávku na posilnenie – pochutnávali sme si na grilovaných klobáskach a dodržiavali sme pitný režim. Pani riaditeľka uvarila rodičom kávu, rodičia pripravili deťom vodu so sirupom. Čakalo nás aj prekvapenie. Pani učiteľka Markovičová mala tiež sviatok – narodeniny. Upiekla pre všetkých výborný koláčik. Prekvapenie čakalo aj ju. Pani Antónia Rušinová jej darovala k sviatku vlastnoručne upečenú tortu. Bolo to veľmi milé. Potom sme pokračovali v súťažiach. V závere každý nahlásil počet získaných cukríkov. Cilka, Sabínka a Dianka ich mali rovnako, preto ešte súťažili v hode s basketbalovou loptou do koša. Vyhrala Dianka. Traja, ktorí nazbierali najviac cukríkov, boli odmenení medailami. Prvé miesto získala Viktorka Režnická, druhé Danielka Rušinová, tretie Dianka Grivalská. Na všetkých ešte čakali tradičné balíčky sladkostí. Bola to veľmi dobre zorganizovaná aktivita, počasie nám tiež prialo. Všetci sme boli spokojní. Celý priebeh sme nafotili. Na spoločnej fotografii chýbajú tri mamičky – A. Rušinová, B. Čarnogurská, S. Zamkovská. Pri tejto príležitosti sa chcem poďakovať pani Inge Gurovičovej za občasnú výpomoc pri fotografovaní aktivít školy.

Veľmi úzko spolupracujeme so ZŠ vo Veľkej Frankovej. V tomto roku sme zorganizovali 5. ročník priateľského futbalového zápasu pod heslom „Zober loptu a nie drogy“. Naše žiacke futbalové družstvo zvíťazilo v pomere 4:1. Najproduktívnejším hráčom bol Matúš Pompa (3 góly), veľmi dobre chytal v bránke Tomáš Pompa. V organizácii zápasov sa pravidelne striedame. Budúci rok ho odohráme vo Veľkej Frankovej. Pri tejto príležitosti sa chcem poďakovať pani Monike Kuchtovej a pani Zuzane Kuchtovej (mame a starej mame našich žiakov) za ušitie rozlišovacích viest pre členov školského futbalového družstva, ktoré sa budú používať pri tréningoch.

Žiaci si pochvaľovali aj jeden deň riaditeľského voľna, lebo všetky pani učiteľky sa zúčastnili na vzdelávacom seminári v Poprade. Zapojili sme sa do projektu Moja prvá škola, ktorý realizuje nezisková organizácia EDULAB v spolupráci s odbornými a komerčnými partnermi. Projekt je určený učiteľom 1. stupňa ZŠ. Získali sme moderné učebné  materiály a bezplatný prístup k unikátnemu digitálnemu vzdelávaciemu obsahu KOZMIX. 

Každoročne si pripomíname Deň najlepších priateľov (8. jún), lebo ozajstný priateľ je vzácny človek pre každého z nás. Žiaci si pripravili darčeky pre spolužiakov, ktorých považovali za svojich priateľov. Viacerí boli milo prekvapení, koľko darčekov sa im ušlo, zopár ich bolo smutných, lebo dostali málo darčekov, alebo ani jeden. 

Na koncoročný výlet sme sa vybrali na Spišský hrad spolu so ZŠ z Veľkej Frankovej. Pre deti boli pripravené stanovištia (16), na ktorých museli preukázať svoju zručnosť a šikovnosť. Za splnenie každej úlohy získalo celé družstvo pečiatku. Po skončení súťaže každý člen družstva dostal za odmenu lízanku a škola diplom. Pozreli sme si aj vystúpenie sokoliarov. Po jeho skončení boli vylosované tri školy, ktoré získali pre žiakov rôzne maľovanky, nálepky a iné drobnosti. Jednou z týchto troch škôl bola aj naša. Veľmi sme sa potešili. Potom sme navštívili Levoču. Prezreli sme si radnicu, v kostole sv. Jakuba obdivovali oltár majstra Pavla a zapózovali pri klietke hanby. Na spiatočnej ceste nesmela chýbať zastávka v obľúbenom obchodnom reťazci. Všetky deti boli spokojné.

Zorganizovali sme dve športové aktivity o putovný pohár starostu obce. Prvá sa týkala behu. Žiaci súťažili v piatich kategóriách. Prvá kategória Predškoláci, druhá Dievčatá 1. a 2. ročník, tretia Chlapci 1. a 2. ročník, štvrtá Dievčatá 3. a 4. ročník, piata Chlapci 3. a 4. ročník. Žiaci boli odmenení medailami a diplomami, ktoré im odovzdal starosta obce Mgr. Marián Štefaňák.

Výsledky v jednotlivých kategóriách boli takéto:

  1. kategória – Chiara Čarnogurská (1.), Dárius M. Mačura (2.), Barbora Gurovičová (3.),
  2. kategória -  Sabína Gurovičová (1.), Daniela Rušinová (2.), Bianca Pisarčíková (3.),
  3. kategória – Mário Gallik (1.), Matej Kuchta (2.), Ján Rušin (3.),
  4. kategória – Natália Režnická (1.), Marcela Marhefková (2.), Cecília Mirgová (3.),
  5. kategória – Matúš Pompa (1.), Tomáš Pompa (2.).

Tí, ktorí získali prvé miesto v jednotlivých kategóriách, si zmerali sily v súťaži o putovný pohár. Ten si vybehal Matúš Pompa, žiak 3. ročníka. Starosta obce mu ho slávnostne odovzdal aj s diplomom. Putovný pohár sa do školy vráti po skončení letných prázdnin. Dovtedy sa z neho bude Matúš tešiť doma.

Druhá súťaž sa týkala futbalového turnaja, ktorý sa konal už po štvrtýkrát. Pozývame naň aj družstvá zo ZŠ  z Veľkej Frankovej a Spišských Hanušoviec. Každé družstvo odohralo dva zápasy, rozhodcom bol pán starosta. Prvé miesto a putovný pohár si odnieslo družstvo zo Spišských Hanušoviec, druhé miesto získalo družstvo z  Veľkej Frankovej, tretie sa ušlo nám. Medaily, diplomy a putovný pohár si súťažiaci prebrali z rúk pána starostu.

Nezabudli sme ani na oteckov v deň ich sviatku – Deň otcov (19.6.). Žiaci na výtvarnej výchove pripravili pre nich saká s kravatou, ale iba z papiera. Na hodine slovenčiny na tie saká napísali pekné blahoželania. Verím, že sa oteckovia potešili.

Poslednú veľkú športovú súťaž sme uskutočnili v závere školského roka. Bola to Školská olympiáda, už štvrtá v poradí. Žiaci súťažili v deviatich disciplínach a v dvoch kategóriách – chlapci a dievčatá. Umiestnili sa takto:

1. Hod kriketovou loptičkou do diaľky

1. Ján Rušin, Cecília Mirgová,

2. Matúš Pompa, Nina Čarnogurská,

3. Matej Malák, Daniela Rušinová.

2.    Hod lietajúcim tanierom na cieľ

1. Mário Gallik, Natália Režnická,

2. Tomáš Pompa, Marcela Marhefková,

3. Matej Malák, Nina Čarnogurská.

3.    Futbalový slalom

1. Mário Gallik, Sabína Gurovičová,

2. Matúš Pompa, Nina Čarnogurská,

3. Lukáš Zamkovský, Cecília Mirgová.

4.    Beh na dlhú trať 

1. Matúš Pompa, Daniela Rušinová,

2. Mário Gallik, Natália Režnická,

3. Tomáš Pompa, Cecília Mirgová.

5.    Šprint

1. Matúš Pompa, Natália Režnická,

2. Tomáš Pompa, Daniela Rušinová,

3. Mário Gallik, Cecília Mirgová.

6.    Vrh ťažkou loptou

1. Matúš Pompa, Marcela Marhefková,

2. Ján Rušin, Nina Čarnogurská,

3. Mário Gallik, Natália Režnická.

7.    Skok z miesta

1. Matúš Pompa, Daniela Rušinová,

2. Samuel Rušin, Slávka Pisarčíková,

3. Mário Gallik, Natália Režnická.

8.    Preskok cez švihadlo

1. Matúš Pompa, Alena Bednarčíková,

2. Tomáš Pompa, Marcela Marhefková,

3. Cecília Mirgová, (chlapcom nebolo udelené).

9.    Beh cez prekážky

1. Tomáš Pompa, Natália Režnická,

2. Samuel Rušin, Sabína Gurovičová,

3. Mário Gallik, Daniela Rušinová.


Najlepšie umiestnenie:

1. Matúš Pompa – 5 zlatých a 2 strieborné medaily,

2. Natália Režnická – 3 zlaté, 1 strieborná, 2 bronzové medaily,

3. Mário Gallik – 2 zlaté, 2 strieborné, 3 bronzové medaily.

Okrem medailí dostali ocenení aj diplomy. Na dodržiavanie pravidiel pri súťažiach dozeral náš maskot žabiak Žabčo.

V predposledný deň školského roka sme si boli zamaškrtiť. Navštívili sme TERČ pána Jána Gancarčíka. Pani riaditeľka kúpila každému malú zmrzlinu. Kto chcel viac, kúpil si sám. Deti si nakúpili všetko možné. Pán Gancarčík podaroval všetkým prítomným, teda aj pani učiteľkám, lízanky. Bolo to milé prekvapenie. Nezabudli sme sa pekne poďakovať. Takto posilnení sme sa vybrali na turistiku do prírody – Za ľabiza. Chceli sme vidieť divé zvieratá, ktoré sa tam nachádzajú v ohrade. Podarilo sa nám uzrieť niekoľko danielov a muflónov. Bol to príjemný zážitok. Aj slniečko sa na nás pekne usmievalo.

Konečne nastal ten dlho očakávaný deň – slávnostné ukončenie školského roka 2015/2016. Všetci sme sa zišli v dolnej budove školy o 9. 00 hod. Pani riaditeľka mala krátky príhovor, potom dala slovo štvrtákom, ktorí pre nás pripravili krátky rozlúčkový program. Po jeho skončení im pani riaditeľka darovala pamätný list s tablom, ktoré sme pre nich pripravili. Mohli ste ho vidieť vo výklade obchodu COOP Jednota. A taktiež osvedčenie o absolvovaní primárneho vzdelania, ktoré slúži len na pamiatku. Potom predsedníčka rodičovskej rady, pani Mária Režnická, im odovzdala knihy, ktoré dávame každému štvrtákovi z fondu ZRPŠ. Ostatní žiaci môžu byť ocenení knihou, ak spĺňajú tieto kritériá – výborný, alebo veľmi dobrý prospech, príkladné správanie a dodržiavanie školského poriadku, pravidelná príprava na vyučovanie, aktivita, nosenie pomôcok a učebníc, písanie domácich úloh. Tieto podmienky splnili a knihu získali títo žiaci – Sabína Gurovičová, Daniela Rušinová, Diana Grivalská, Alena Bednarčíková (2. roč.) a Nina Čarnogurská (3. roč.). Pre žiakov 1. ročníka zakúpil a daroval knihy pán starosta bez ohľadu na kritériá. Odovzdala ich triedna učiteľka pani Markovičová, lebo pán starosta mal iný program a nemohol sa na slávnosti zúčastniť. Ďalej pani riaditeľka vyhodnotila ročníkové práce, ktoré žiaci písali na témy – Môj ocko a ja, Ako som prežil/prežila Vianoce, Keby mi zlatá rybka mohla splniť tri želania, prial/a by som si..., Keď budem učiteľom/učiteľkou ja. Najlepšie si počínali Dianka Grivalská, Sabínka Gurovičová a Danielka Rušinová. Boli ocenené pochvalným uznaním a perom. Vyhodnotili sme aj celoročný zber papiera. Do zberu sa zapojilo iba 10 žiakov. Najviac papiera nazbierala Marcelka Marhefková – 358 kg, druhý bol Mário Gallik – 287 kg, tretia skončila Dianka Grivalská – 93,5 kg. Títo žiaci boli ocenení diplomom a vecnou cenou. Do súťaže sa ešte zapojili – Lukáš Zamkovský (68 kg), Samuel Rušin ( 46 kg), Sabína Gurovičová (36,7 kg), Nina Čarnogurská (32,5 kg), Maťo Kuchta (18,7 kg), Ján Rušin (18 kg) a Miška Kuchtová (13,5 kg). Títo žiaci dostali malú sladkosť. Spolu nazbierali 972 kg papiera. Ďakujem všetkým zapojeným žiakom, ale hlavne ich rodičom za aktívny prístup ku škole. Následne triedne učiteľky odovzdali vysvedčenia svojim žiakom. Žiakov, ktorí dosiahli prospech s vyznamenaním, alebo s čistými jednotkami, sme odfotili. Teda najlepšie ohodnotenie dosiahli títo žiaci: Ján Gorlický, Bianca Pisarčíková, Lukáš Zamkovský, Viktória Režnická (1.roč.), Sabína Gurovičová, Diana Grivalská, Slávka Pisarčíková, Daniela Rušinová, Ján Rušin, Mário Gallik (2. roč,), Nina Čarnogurská a Michaela Kuchtová (3. roč.). Na spoločnej fotografii chýba Diana Grivalská. Potom sa v krátkosti prihovorila predsedníčka rodičovskej rady, pani Mária Režnická a predseda školskej rady, pán Andrej Kuchta. Takmer všetci žiaci podarovali učiteľkám kvety, alebo sladkosť. Veľmi pekne ďakujeme. Celkom na záver riaditeľka školy popriala žiakom krásne slnečné prázdniny a naposledy sa v tomto školskom roku rozlúčili pozdravom. Štvrtáci sa symbolicky rozlúčili zazvonením zvončeka. Prajem im, aby v Spišskej Starej Vsi dosahovali dobré výsledky a robili aj dobré meno našej škole.

A prázdniny sú tu!

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Matiašovce
    Mlynská 156/1
    059 04 Matiašovce
  • 0911890087

Fotogaléria