Marec

Prvý deň mesiaca  marca sa končili jarné prázdniny, ktoré sa začali 25. februára. Žiaci nastúpili do školy v pondelok 4. marca. Ešte v tento týždeň (7.4.) sme navštívili ateliér Ramagu v Spišskej Starej Vsi, v ktorom nám zahrali manželia Marhefkovci dve krátke goralské rozprávky, ktoré napísal pán Viktor Majerik. Predstavenie sme mali zdarma, dokonca sa niekoľkí z našich detí stali aj hercami.

Marec má prívlastok mesiac knihy, preto sme s knihami aj viac pracovali a vyzdobili  si nimi aj triedy. V úvode mesiaca sme navštívili ateliér RAMAGU v Spišskej Starej Vsi, v ktorom nám zahrali dve goralské rozprávky, ktoré napísal pán Viktor Majerik.  Pri príležitosti Dňa knihomoľov sa žiaci venovali svojej knihe, potom prečítali úryvok a v krátkosti povedali jej obsah. Aktivitu „Pani učiteľky čítajú deťom goralské rozprávky“ sme zaradili tiež do nášho plánu.

A opäť sme navštívili obecnú knižnicu, v ktorej sme žiakom pripravili netradičné vyučovanie čítania a literárnej výchovy. Žiaci si sami vybrali knihu, s ktorou budú pracovať. Do cvičného zošita napísali jej názov a autora, v tichosti prečítali úryvok a mohli vypísať zaujímavé vety, alebo nakreslili ilustráciu. V závere hodiny každý žiak v krátkosti prezentoval svoju prácu.

Nesmelo chýbať ani testovanie žiakov druhého až štvrtého ročníka v ČG. Deti písali TEST 6. Žiaci druhého ročníka čítali text Ako lišiak prekabátil ježa od Vitalija Biankiho. Ich dosiahnutá priemerná úspešnosť bola 83 %. Žiaci Eliška R. a Jožko B. mali plný počet bodov. Tretiaci čítali text Petra Glocka Ako majstri oplakali Šablicu. Dosiahli 91% priemernú úspešnosť. Žiak Viktor V. získal plný  počet bodov. Štvrtáčky pracovali s textom Cirkus Afrika, ktorý napísal Jozef Pavlovič. Ich dosiahnutá priemerná úspešnosť bola 75%.

Uskutočnili sme  Hviezdoslavov Kubín - školské koloPrózu si nevybral ani jeden žiak, preto sme vyhodnotili iba prednes poézie. Víťazkou sa stala Miriamka R., ktorá si za víťazstvo odniesla domov diplom a vecnú cenu.

Pri príležitosti Svetového dňa poézie sme urobili  triedne  aj školské kolo v prednese poézie. Žiaci sa text učili prednášať s podporou jeho čítania, nie spamäti. V školskom kole si všetky tri miesta rozdelili tretiačky. Prvenstvo si „vyrecitovala“ Vaneska V., druhé miesto Miriamka R. Anastázia G. tretie miesto. Tieto žiačky boli odmenené diplomom a vecnou cenou. Všetci súťažiaci si pochutnali na ovocí a zeleninke z projektu Školské ovocie.

Po prvýkrát sme sa zapojili do celoslovenského detského čitateľského maratónu, ktorého už 15. ročník zorganizovala Linka detskej istoty – Čítajme si. Deťom sme predstavili danú organizáciu, dali im propagačné materiály a vysvetlili náplň jej činnosti. Do čítania sa zapojilo 15 žiakov od druhého po štvrtý ročník. Čítali sme osobitne v I. aj II. triede z kníh O psíčkovi a mačičke od Jozefa Čapka. Bolo to reťazové čítanie, ktoré sme uskutočnili počas dvoch vyučovacích hodín. Zároveň sme sa zapojili do súťaže o knihy zdarma pre školu.

V rozvíjaní čitateľskej gramotnosti sme pokračovali aj v tvorivom písaní tretej ročníkovej práce na tému Knihy a ja. Tu sú ich niektoré vyjadrenia:

• Mám rád knihy a rád čítam.
  • Nemám rád knihy. Nemám rád čítanie.
  • Doma si čítam knihu, keď sa nudím. Niekedy nám pred spaním číta knihy mama.
  • Ku knihe mám dobrý vzťah. Rád čítam o zvieratkách.
  • Mám rada také knihy, ktoré majú veľké písmená. Keď idem do knižnice, požičiam si tri-štyri knihy, ale pravidelne ich nečítam.
  • Moja mama rada číta. Môj oco rád číta.
  • Mama a oco majú radi knihy.
  • Keď som bola menšia, tak mi čítali rozprávky rodičia, alebo dedko a babka. Sama som si začala čítať od piatich rokov. Niekedy za rok prečítam 10 kníh.
  • Ja mám dobrý vzťah ku knihám, niektoré ma bavia, ale niektoré nie. Za rok možno prečítam štyri-päť kníh. Každý večer si čítame s mamkou, so sestrou a niekedy sama.
  • Prvá kniha, ktorú som začala sama čítať, bola Moje prvé čítanie.
  • Mám knihy veľmi rada, ale niekedy na ne zabudnem, potom sa k nim vrátim a čítam ich rada.
  • Čítam si, kedy sa mi zachce.
  • Ako zaujímajú ma, ale ich tak často nečítam. Za rok prečítam minimálne pol knihy.
  • Mne čítali rodičia každý deň. Vzťah ku knihe mám poriadny.
  • Ja nerád čítam knihy. Za rok prečítam jednu knihu. Moja obľúbená kniha je Grufalo, lebo je to tenká kniha.
  • Začala som čítať od piatich rokov. Za rok prečítam minimálne 40 kníh. Mám veľmi rada knihy.

Šestnásť žiakov sa prihlásilo do ďalšej celoslovenskej súťaže v matematike KLOKANKO,  ktorá sa uskutočnila 26. marca. Výsledky sa dozvieme v apríli.

Pani učiteľka anglického jazyka prihlásila všetkých žiakov do Veľkonočnej WocaBee súťaže a pripravila im balíky slovíčok s veľkonočnou tematikou. Ak sa na niekoho šťastie usmeje pri losovaní, môže vyhrať e – kolobežku, 3x mobil  alebo 5x reproduktor JBL. Držíme im palce. Ako to dopadlo sa dozvieme v apríli.

Na hodine VYV kreslili žiaci  návrh na známku pri príležitosti 155. výročia vyučovania v hornej budove školy.  Prvé miesto získala žiačka Simonka J. , druhé Miriamka R. (3. roč.) a tretie miesto žiak Marián Š. (2. roč.). Žiaci boli odmenení diplomami a vecnými cenami.

Posledný deň pred veľkonočnými prázdninami nás čakalo   koncoročné fotenie, a potom sme si pozreli rozprávočku s environmentálnou tematikou v nafukovacej kupole. Sprevádzal nás malý krtko, ktorý objavoval vesmír.

Veľkonočné prázdniny sa žiakom začínajú vo štvrtok  28. marca a skončia sa 2. apríla v utorok. Do školy nastúpia v stredu 3. apríla 2024.