Február

Po skončení prvého polroka školského roka 2023/2024 sme sa hneď pustili do práce aj v prvý deň druhého polroka, teda 1. februára. Opäť sme do školy pozvali pani psychologičku Andreu Magyarovú z CPaP z Kežmarku, ktorá so žiakmi besedovala o priateľstve, empatii, pozdravoch, ale aj o šikanovaní. Zároveň im pripravila zaujímavé aktivity, ktoré sa deťom páčili.

V piatok 2. februára sme uskutočnili „Školský karneval“. Najkrajšiu masku sme vyberali podľa viacerých kritérií. Bola to hlavne originalita, akú masku sme tu ešte nemali a jej ručná výroba. Diplom „Najkrajšia maska karnevalu“ si odniesol Simon Čižmár,  ktorý sa premenil na bútľavý strom. V tomto roku sme mali veľmi ťažké určiť poradie masiek, lebo ich bolo veľa nových, originálnych a zaujímavých. Všetky masky, pod ktorými sa schovávali naše deti,  boli odmenené hračkami podľa vlastného výberu.

Deň pre bezpečnejší internet sme využili na hodine INF a  oboznámili žiakov, ako sa bezpečne pohybovať vo virtuálnom svete.

Pokračovali sme v aktivitách zameraných na  rozvíjanie čitateľskej gramotnosti našich žiakov. Deti riešili Test 5. Žiaci 2. ročníka čítali text Múdry Armand od Eleny Čepčekovej. Ich dosiahnutá priemerná úspešnosť bola 68 %. Žiaci Eliška R., Jozef B. a Marián Š. dosiahli plný počet bodov Tretiaci pracovali s textom Kolíska nad vodou od Marty Šurínovej. Ich  priemerná úspešnosť bola 89 %. Simona J. a Miriam R. vypracovali testy na 100%. Žiačky 4. ročníka sa venovali vecnému textu Najväčšie vtáky od Barbary Taylorovej. Priemer ročníka bol 72 %.  Nezabudli sme ani na čítanie goralských rozprávok.

Každý rok sa zapájame do celoslovenskej súťaže v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. Všetci žiaci si vybrali na prednes iba poéziu. Z triedneho kola postúpili takmer všetci žiaci do školského, v ktorom si víťazstvo odniesla Miriamka R. (4. roč.). Odmenili sme ju diplomom a vecnou cenou.

Aj v tomto mesiaci sme športovali. Uskutočnili sme 9. ročník súťaže „Moja kondička“, v ktorej sa  bojovalo v troch disciplínach – kliky, zhyby a drepy. Z dievčat si prvenstvo vybojovala Patrícia G. (4. roč.), z chlapcov Matej K. (2. roč.). Víťazi si odniesli medaily a diplomy.

Ďalšou tradičnou školskou súťažou pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka  je súboj 4 zmiešaných skupín (žiaci od 1. po 4. ročník) ktoré bojujú o víťazstvo vo  vedomostiach v slovenčine a o Slovensku. Bol to veľmi vyrovnaný súboj s minimálnymi rozdielmi v získaných bodoch. Skupine, ktorú viedla Nikolka R., sa darilo najlepšie. Všetky skupiny si zaslúžili pochvalu.

V týždni od 19. februára do 23. februára sme mali Týždeň so zdravou desiatou.

Pri príležitosti 155. výročia vyučovania v hornej budove školy (1869) žiaci na hodinách výtvarnej výchovy tvorili návrhy na známku, ktorá bude pripomínať tento významný deň. Práce vyhodnotíme v marci.

Jarné prázdniny sa začali 26. februára a trvali do 1. marca 2024. Žiaci nastúpili na školské vyučovanie v pondelok 4. marca.