December

Na začiatku mesiaca sme priestory školy skrášlili vianočnou a zimnou výzdobou. V tomto roku k nám opäť prišiel Mikuláš, ale bol sám, bez čerta a anjela. So žiakmi sa po príchode do triedy  pekne porozprával, deti ho privítali básničkami a zaspievali mu. Potom rozdal deťom balíčky sladkostí a tiež sa každého opýtal, ako sa volá. Po jeho záverečných slovách mu štvrtáčky za všetkých žiakov poďakovali a darovali mu dva balíčky sladkostí, jeden od detí, druhý od našich učiteliek. Keď odchádzal, všetky deti opäť poďakovali za darčeky.

V školskom kole PYTAGORIÁDY, celoslovenskej súťaže v matematike, si žiaci tretieho a štvrtého ročníka otestovali svoje vedomosti. Testy riešili on-line. V štvrtom ročníku bola úspešná riešiteľka Patrícia G., v treťom ročníku ich bolo úspešných viac – Laura R., Mirka R., Sima J. a Viktor V., ktorí nás budú reprezentovať v okresnom kole v Kežmarku.

Štrnásť žiakov sa zapojilo a riešilo testy v celoslovenskej súťaži Ypsilon – slovina je hra. Výsledky budú známe v januári.

Na podporu rozvoja čitateľskej gramotnosti sme žiakom opäť pripravili neznáme texty a deti riešili TEST 3. Druháci čítali text od Jozefa Pavloviča Jednotka skrútená do klbka. Ich dosiahnutá priemerná úspešnosť bola 74%. Dvaja žiaci, Eliška R. a Marián Š., vypracovali test na 100%.  Pre žiakov v  treťom ročníku sme pripravili  text Slon Tónko od toho istého autora. Dosiahli 90 % priemernú úspešnosť. Štyria žiaci, Anastázia G., Miriam R., Sima J., a Viktor V., získali plný počet bodov. Žiačky štvrtého ročníka pracovali s umeleckým textom Kto býva v kope raždia od autorky Marty Šurinovej. Ich priemerná úspešnosť bola 41%.  A pokračovali sme aj aktivitou Pani učiteľky čítajú deťom goralské rozprávky.

Na rozvíjanie čitateľskej gramotnosti je zamerané aj tvorivé písanie ročníkových prác žiakov druhého až štvrtého ročníka. V poradí 2. práca mala názov „Čo sa mi na spolužiakoch páči a čo nie“. Tu sú vyjadrenia detí:

1. Páči sa mi:

- spolužiačka mi pomáha, ak niečo neviem,

- ak sú chlapci slušní a  dievčatá sú dobré,

- chlapci sa kamarátia s dievčatami a opačne,

- sme dobrí kamoši a vieme sa dobre rozprávať,

- ak sa spolužiaci veľmi nehádajú a sú milí,

- mám rada svoje spolužiačky,

- ak si navzájom požičiavame veci na vyučovaní, ak niekto niečo zabudne,

- ak niekto robí inému zle a ostatní ho okríknu, aby prestal,

- ak sa všetci spolu hráme,

- môžem sa na spolužiačku spoľahnúť,

- keď spolužiaci spolu dobre vychádzajú,

- moji spolužiaci sú veľmi milí, zábavní, dobrí a slušní,

- pomáhame si s úlohami.

2. Nepáči sa mi:

- spolužiak mi stále hovorí, aby som bola ticho,

- chlapci sú bitkári,

- niektorí spolužiaci stále kričia,

- ak na mňa jedno dievča stále kričí,

- jeden chlapec mi fúka do uší a druhý klame,

- ak je niekto veľmi drzý,

- ak stále skáče do reči,

- chlapci robia dievčatám zle,

- ak si niekto stále vymýšľa,

- neznášam, keď je spolužiačka protivná,

- jeden chlapec si veľmi dovoľuje,

- jeden spolužiak je trápny, kvôli nemu sa nemôžem sústrediť na hodine,

- keď niekto nadáva.

• Som rada, že mám takých spolužiakov, iných by som nechcela mať.
  • Mám aj veľmi rada svoje pani učiteľky a svoju riaditeľku. Som im vďačná za všetko.
  • Mám veľmi rada, keď sa s mojimi kamarátkami spolu hráme, zabávame, smejeme sa a máme sa rady.

Aj v tomto mesiaci sme sa zapojili do ďalšej Vianočnej WocaBee súťaže. Učiteľka angličtiny pripravila žiakom  balíky slovíčok s vianočnou tematikou, tie museli žiaci splniť a boli zaradení do súťaže o ceny v hodnote 5 000 eur. Opäť sa na nikoho z našich žiakov šťastie pri žrebovaní neusmialo.

Partnerov školy sme potešili ručne vyrobenými vianočnými pohľadnicami s prianím krásnych Vianoc a šťastným celým novým rokom.

Zapojili sme sa do projektu DigiEDU – zabojovali sme o vybavenie školy modernými informačnými technológiami.

Naša škola bola úspešná v rámci 2. kola podpory projektových zámerov v rámci výzvy "Čítame pre radosť". Do triednych knihovničiek zakúpime deťom detskú literatúru v hodnote 500 eur.

Žiakom sa začali zimné prázdniny od 22. decembra, ktoré budú trvať do 6. januára. Vyučovanie sa začne v pondelok 9. januára 2024.

Prajeme všetkým žiakom krásne vianočné sviatky prežité v zdraví a v pohode v kruhu svojich blízkych.