November

V novembri sme pokračovali v našich tradičných aktivitách zameraných na zdravý životný štýl a vzdelávanie.

Prvá z nich bola zameraná na  rozvíjanie  čitateľskej gramotnosti. Žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka čítali neznáme texty a riešili TEST 2Druháci čítali text Načo sú taniere od Jozefa Pavloviča. Ich priemerná úspešnosť bola 65 %. Plný počet bodov mala Eliška. Tretiaci pracovali s textom od Kristy Bendovej Kde bolo, tam nebolo, bolo to tak, že na svete neboli hodiny. Žiaci dosiahli 99  % priemernú úspešnosť. Plný počet bodov získalo 6 žiakov – Tomáš, Viktor, Laura, Miriam, Simona a Anastázia.  Výborný výsledok. Žiačky štvrtého ročníka čítali umelecký text Šteňa na výzvedách, ktorý napísal Tomy Bradman. Ich priemerná úspešnosť bola  78 %. Testy pre štvrtákov sú oveľa náročnejšie ako pre tretiakov a druhákov. Pani učiteľky pokračovali aj v čítaní goralských rozprávok  počas hodín čítania a literárnej výchovy. V tomto školskom roku čítame knihu Pastierik na zlatom voze od p. Viktora Majerika a p. Mariána Servátka.

Na hodinách telesnej výchovy si žiaci otestovali svoju fyzickú kondíciu pri príležitosti Svetového dňa behu. Držali sme sa hesla „Prekonaj sám seba!“ A v rámci Európskeho týždňa boja proti drogám „Zober loptu a nie drogy!“ sme využili loptu v rôznych činnostiach a súťažiach s ňou.

Opäť sme uskutočnili Týždeň so zdravou desiatou. Ďakujeme rodičom za spoluprácu.

Aj v tomto roku sme sa zapojili do celoslovenskej súťaže Ypsilon – slovina je hra. Testy bude riešiť 14 prihlásených  žiakov v decembri. Taktiež žiakov 3. a 4. ročníka čaká v decembri Školská pytagoriáda. Držíme im palce.

Po niekoľkoročnej prestávke sme opäť zorganizovali plavecký výcvik pre žiakov II. triedy, teda tretiakov a štvrtákov. Kurz prebiehal v Kúpeľoch Smerdžonka v Červenom Kláštore počas 4 dní (10 hodín), dozor vykonávala pani učiteľka Galovičová. Žiakov na výcvik vozili osobnými autami mamičky p. Martina G. a p. Katarína L. Základy plávania učil žiakov plavčík pán Sebastián T., ktorý deťom v posledný deň venoval diplomy a sladkosti. Osobitne ocenil medailou štvrtáčku Patríciu G., ktorá získala najviac bodov pri hre s potápaním. Žiakom sa takáto zmena vo vyučovaní veľmi páčila.

Uskutočnili sme ďalšie vzdelávanie žiakov v školskom projekte Správame sa bezpečne. Vybrali sme si tému Veľký pes Rex. Najprv sme si prečítali príbeh o stretnutí s neznámym psom. Potom prváci vyfarbovali psíkov, kým druháci, tretiaci a štvrtáčky  dopĺňali správne slová do textu, čo majú robiť, ak stretnú neznámeho psa a  ako sa majú zachovať. Celý text sme prečítali aj nahlas, aby si to zapamätali aj prváci. Deťom sme rozdali aj pokyny – „Vieš, čo všetko musíš vedieť, keď ideš so psom na prechádzku?“ V závere vzdelávania  si žiaci pozreli kreslenú rozprávku, ktorej hlavnými postavami bolo viacero psíkov.

Do vzdelávania žiakov sme pridali vzdelávanie v oblasti regionálnej výchovy – Naši slávni rodáci. V novembri sa narodil aj zomrel pán Andrej Bednár, preto sme sa teraz venovali jeho tvorbe. V krátkosti sme predstavili jeho život a tvorbu. Žiakom sme prečítali krátky rozprávkový príbeh.

Základná škola v Matiašovciach sa ako jediná zamagurská škola zapojila do piateho ročníka inovatívnej súťaže pre školy s názvom Jazykový WocaBee šampionát. Súťaž prebiehala pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a súťažilo sa online v aplikácii na učenie slovíčok – WocaBee.  Spolu súťažili žiaci 1. a  2. stupňa ZŠ i stredoškoláci.  Žiaci  3. ročníka sa v rámci okresu Kežmarok umiestnili na vynikajúcom 2. mieste a postúpili do krajského kola, ktoré trvalo od 6. do 10. novembra. O postup do celoslovenského kola súťažilo 39 tried. Naši tretiaci do celoslovenského kola nepostúpili, ale i tak  sa umiestnili na veľmi peknom ôsmom mieste, čo je  tiež veľký úspech. Aj v  krajskom kole ich predbehli iba žiaci z 2. stupňa. Tretiakom blahoželáme a ďakujeme.

Pri príležitosti Svetového dňa detí (20.11.) sme žiakom pred vyučovaním zablahoželali, popriali úspešný deň a venovali jeden cukrík pre dobrú náladu.

Ďalší deň bol Svetový deň pozdravov (21.11.). Na hodine čítania a literárnej výchovy  sa deťom venovali triedne učiteľky. Počas hodiny si vysvetlili význam pozdravov, kedy ich používame a ktoré to sú. Tejto téme sa venovala aj pani učiteľka na hodine anglického jazyka.

Pripravujeme sa  na zimné obdobie, deti si vyrobili na hodine PVC adventné vence a už sa tešíme na Mikuláša a jeho balíčky sladkostí.

Prvý štvrťrok školského roka je za nami. Žiaci tiež písali predpísané testy zo slovenského jazyka a matematiky. A začíname sa pomaly približovať k 1. polroku školského roka 2023/ 2024.