Výberové konanie

Navigácia

O škole

Školský rok 2016/17

Školský rok 2016/2017 sme slávnostne otvorili 5. septembra o 9. hodine v dolnej budove školy. Začiatok roka sa niesol v tradičnom duchu. Po krátkom príhovore pani riaditeľky sme si vypočuli slovenskú hymnu. Žiačky tretieho a štvrtého ročníka - Dianka Grivalská, Miška Kuchtová, Marcelka Marhefková a Ninka Čarnogurská - nám predniesli vtipnú báseň Školská imunita od Jany Hirkovej. Osobitne sme privítali našich nových žiakov prvákov s rodičmi. Pani riaditeľka ich poriadne vyspovedala, a potom obdarila balíčkami sladkostí. Triedna učiteľka Markovičová im dala na pamiatku uvítací list. Pridali sa aj hostia. Pán starosta im daroval knihy a predseda školskej rady, pán Andrej Kuchta, školské potreby. Tie daroval aj všetkým ostatným žiakom. Prváci nám povedali, že sa na školu veľmi tešili a sľúbili, že prídu do školy aj zajtra. Po vypočutí organizačných pokynov na nasledujúci deň sa všetci prítomní rozišli domov. Z fotografie sa na vás usmievajú prváci – Chiara Čarnogurská, Zachariáš Didiáš, Annamária Galliková, Barbora Gurovičová, Tomáš Gurovič, Alexander Lopata, Dárius Michal Mačura, Viktória Mirgová, Filip Rušin a Sofia Semančíková.

Školský rok 2016/2017 je vyhlásený ako Rok čitateľskej gramotnosti. Pre žiakov máme pripravené rôzne činnosti, pri ktorých si budú zlepšovať svoju čitateľskú gramotnosť. Pri príležitosti Medzinárodného dňa gramotnosti (8.9.) sme v triede urobili úvodnú aktivitu, v ktorej sme si vysvetlili nové pojmy – čo je to gramotnosť, aký je to človek gramotný a negramotný, aké typy gramotnosti poznáme. Žiaci si z knižnice v triede vybrali ľubovoľné knihy, prečítali si úryvky z nich a nakreslili ilustrácie. Potom porozprávali, čo sa z knihy dozvedeli, aj o čom hovorí ich ilustrácia.

Na výtvarnej výchove žiaci kreslili svoju rodnú obec. Museli však nakresliť jej konkrétnu časť. Posadili sme žiakov na drevené pódium pri preliezačkách. Kreslili presne to, čo videli. Bola to kresba ceruzou, potom mohli obrázok dofarbiť pastelkami. Najviac sa darilo Viktorke Režnickej z 2. ročníka, ktorá kreslila materskú školu. Jej prácu sme dali na výstavku a odmenili vecnou cenou. Blahoželáme.

Hneď na začiatku roka sme pre žiakov pripravili zaujímavé aktivity mimo školského prostredia. V jeden deň sme spojili dve činnosti - regionálnu výchovu a Školskú míľu v rámci Európskeho týždňa športu. Autobusom sme sa doviezli do Spišských Hanušoviec. Najprv sme si prezreli miestny kostol. Kľúče nám zabezpečila pani učiteľka Mária Trebuňová. Potom sme sa poprechádzali po vedľajších uličkách, aby sme túto obec lepšie spoznali a pokračovali do Matiašoviec na ulicu Potok. Tam na nás čakala pani Kostková, ktorá nám otvorila kostol. V obidvoch kostoloch nás sprevádzal s výkladom pán farár Ďubek. Veľmi pekne všetkým trom „pomocníkom“ ďakujeme. A cestou späť sme využili vlastné nohy. Čakala nás turistika, pešo sme prišli až ku škole. Počasie nám prialo, všetko dobre dopadlo. Deti to hravo zvládli. Aktivitou Školská míľa sme zároveň plnili jednu z úloh rezortu školstva, ktorá vyplýva z Národného akčného plánu prevencie obezity (NAPPO) na roky 2015 – 2025, prioritná oblasť 3.6 Podpora fyzickej aktivity, priorita – Zvýšiť pravidelnú účasť detí a mládeže pri športe alebo iných fyzických aktivitách.

Aby si žiaci dobre zapamätali ročné obdobia a ich farby, pripravili sme pre nich prvú netradičnú zážitkovú aktivitu Týždeň jesenných farieb a zdravého stravovania (26.9. -30.9.). Žiaci počas týždňa každý deň chodili oblečení v inej farbe podľa rozpisu a nosili si do školy ovocie a zeleninu v danej farbe. V pondelok bola farba žltá, v utorok zelená, v stredu hnedá, vo štvrtok červená a v piatok oranžová. Deti si donesené ovocie a zeleninu potom zjedli na desiatu. Okrem toho pani učiteľky tiež priniesli zo svojich zásob a deťom ovocie a zeleninu nakrájali, a tie ich s chuťou zjedli. Po skončení týždňa sme žiakom rozdali obrázok stromu, ktorý museli správne vymaľovať. Všetci to zvládli na jednotku. Aj touto aktivitou sme plnili jednu z úloh NAPPO, prioritná oblasť 3.2 Podpora zdravšieho prostredia v školách, priorita – Ustanoviť zdravie ako prioritu na školách, operatívny cieľ – Podporovať vzdelávanie v oblasti správnej voľby potravín, zdravých stravovacích návykov. Aj v tomto roku sme sa zapojili do programu Ovocie do škôl. Žiaci si pochutnávajú na ovocí a prírodných ovocných šťavách. Program sa realizuje počas celého školského roka a je tiež plnením NAPPO, prioritná oblasť 3.2.

Ďalšiu aktivitu sme urobili v triede pri príležitosti Svetového dňa vďačnosti. Vysvetlili sme si pojem vďačnosť, či si myslia, že majú byť niekomu za niečo vďační, alebo nie. Potom žiaci písali ročníkovú prácu na tému Komu som vďačný a za čo. Tu sú výroky žiakov 3. a 4. ročníka po gramatickej a štylistickej úprave:

  • Som vďačná mamke, lebo sa o mňa stará. Napríklad, keď som chorá. Som vďačná aj mojim súrodencom, lebo sa o mňa starajú, keď mamka niekam odíde.
  • Vďačím mamke, že ma vychováva, a že varí dobré jedlo.
  • Som vďačná mojej mamke za to, že ma vychová a môjmu tatovi, že mi postavil domček, v ktorom sa môžem hrať. Som vďačná môjmu bratovi za to, že keď máme domácu úlohu a nerozumiem jej, tak mi ju vysvetlí.
  • Vďačný som mame, lebo ma vychovala a otcovi, lebo ma naučil ako zatĺcť klinec kladivom. Vďačný som bratovi, lebo ma naučil hrať futbal. Vďačný som aj učiteľke, že ma učí.
  • Ja som vďačný mame a ocovi, že ma zobrali na výlet. Vďačný som Máriovi, že mi niekedy dá v škole niečo sladké.
  • Mame som vďačná za to, že ma vychováva, varí, upratuje, kupuje nám hračky aj oblečenie. Otcovi za to, že sa o mňa stará, zarába, kupuje mi sladkosti, oblečenie, topánky, že ma niekedy vozí do školy. Babke za to, že mi pomáha s úlohami, a že ma berie k sebe na prázdniny. Psom za to, že keď sa nudím, tak ma zabavia.
  • Mame ďakujem za to, že mi pomáha s úlohami a tatovi, že mi opravil bicykel.
  • Mame, lebo mi vždy navarí, keď príde z práce a vždy sa mi pozrie do tašky, či nemám domácu úlohu. Otcovi, lebo keď príde z Čiech domov, vždy mi prinesie nejaké sladkosti. Mame som vďačný, lebo ma naučila všetko, čo mám vedieť.
  • Som vďačná mojim rodičom, že mi dali život. Sestre, že sa so mnou hrá, aj keď sa jej nechce. Som vďačná celej rodine, že sa o mňa stará. Bola som vďačná Sabínke, že mi dala trochu z jej keksu a jej sesternici, že mi dala svoju najlepšiu hračku.
  • Som vďačná babke a mamke, že ma naučili variť a piecť. Som vďačná babke, že ma naučila šiť. Som vďačná tatíkovi, pretože ma naučil niečo o bicykloch a dedkovi, že mi kupuje knihy a zošity. A ešte som vďačná pani učiteľkám, že ma naučili čítať, písať, počítať a anglický jazyk.
  • Ja ďakujem mamke, že sa o mňa stará, varí, keď som chorá, lieči. Ockovi ďakujem za to, že keď niečo nemôžem uniesť, tak mi pomôže. Sestre vďačím za to, že sa so mnou hrá a bratovi, že mi niekedy niečo požičia.
  • Mame – za všetko. Napríklad za to, že mi varí a môžem to jesť, kupuje mi veci, vychováva ma. Ocovi, že zarába, stará sa o mňa a vychováva ma. Bratovi, že ma zlostí, ale niekedy aj pomôže. Babke, že tam môžem niekedy byť, a tiež, že ma vychováva. Spolužiačkam za to, že mi poradia, pomôžu a požičajú nejakú školskú pomôcku. Učiteľkám za to, že ma niečo naučili.
  • Ďakujem Danielke, že mi dala domáce úlohy. Ďakujem mamke, že mi perie, žehlí a varí. Ďakujem tatkovi, že mi opravil bicykel. Ďakujem môjmu psovi, že bude mať šteniatka. Ďakujem babke, že sa stará o psíky.
  • Ďakujem Matúšovi, že mi opravil bicykel, Matejovi, že mi vždy pomáha, pani učiteľke, že ma učí, babke, že mi kúpila nové papuče, Ondrovi, že ma zobral do lesa.

 

Ďalšou aktivitou, ktorú uskutočňujeme už niekoľko rokov, bol Európsky deň jazykov. V tomto roku sme si vybrali rusínsky jazyk. Pani učiteľka Markovičová pripravila na interaktívnej tabuli prezentáciu o tomto jazyku – jeho históriu a výskyt na území Slovenska. Preložila deťom slová, ktoré si priali a nacvičila pesničku, s ktorou žiaci vystúpia v októbri na besiedke pre starých rodičov.

S veľmi pozitívnym ohlasom sa u žiakov stala aktivita „Učiteľky čítajú deťom rozprávky“. Raz v mesiaci sme vyčlenili jednu celú vyučovaciu hodinu, kedy pani učiteľky čítajú deťom rozprávky, ale nie hocijaké, ale goralské. Nimi posilňujeme regionálnu výchovu u žiakov. Čítame im aj preto, lebo takmer všetky deti sa nám posťažovali, že im rodičia doma rozprávky nečítali, keď boli malí. Zároveň ich vedieme k rodičovskej výchove. Žiaci sa taktiež učia počúvať s porozumením. Po prečítaní rozprávky kreslia ilustrácie, a my zisťujeme, či naozaj aktívne počúvali.

Na škole pracujú dva krúžky – šikovné ruky a futbalový krúžok, ktorý striedame s prácou s počítačom. Prvý vedie pani učiteľka Markovičová, druhý pani riaditeľka Galovičová, ktorým taktiež plníme úlohy z NAPPO, prioritná oblasť 3.6.

Október v aktivitách nezaostával za septembrom. Žiaci si ho užili. Neplánovane mali aj tri dni riaditeľského voľna pre výmenu stĺpov v obci.

Najprv to bola exkurzia do Nestville parku v Hniezdnom v rámci environmentálnej výchovy, ktorú sme absolvovali spolu so žiakmi z Veľkej Frankovej. Čakali na nás „Živé remeslá severného Spiša“. Deti sa oboznámili s remeslami, ktoré boli v minulosti, ale aj so súčasnými. Dianka Grivalská si vyskúšala prácu kováčov a ukula si vlastný klinec, Samko Rušin si vyskúšal zase výrobu košíka. Ochutnali sme výrobky z ovčieho mlieka, čerstvé ovocie a šťavy, pochutnávali si na perníčku s bielou čokoládou. Kto chcel, mohol si kúpiť výrobky keramikárky a iné drobnosti v malom obchodíku. Na záver sa všetci povozili v „kočiari“, ktorý ťahali poníky. Deťom sa exkurzia páčila.

Pre rodičov a žiakov sme pripravili aktivitu pod názvom Jesenná tvorivá dielňa a zdravé stravovanie. Ňou sme plnili opäť úlohu z Národného akčného plánu prevencie obezity na roky 2015 – 2016 – správna voľba potravín. Rodičia, starí rodiča a žiaci si doniesli rôzne druhy ovocia, zeleniny a podnosy. Vedeli, že budú z nich vytvárať obrazy. Najprv sme všetkým prítomných prečítali hádanky a žiaci mali ich riešenie ukázať konkrétnym ovocím alebo zeleninou, ktorú si sami priniesli. Pani riaditeľka pripravila na ukážku jeden obraz. Deti uhádli, že je to tvár vodníka. Potom začali usilovne pracovať na zdravých a chutných obrazoch a vytvárali umelecké diela. V škole vládla príjemná atmosféra. Po skončení práce sme všetky obrazy odfotili. Urobili sme si aj spoločnú fotografiu. Na záver nám deti zaspievali pieseň o jabĺčku a zarecitovali báseň o hruške. Kto chcel, vzal si svoj „obraz“ domov, iní ho v triede skonzumovali.

Nezabudli sme na Svetový deň mlieka v školách s pánom Jozefom Obroktom. Žiaci porovnávali čerstvé domáce mlieko s kúpeným v obchode. Chutilo im jedno aj druhé. Sedem litrov bielej tekutiny zmizlo v bruškách detí raz-dva. Potešili sme ich aj jogurtmi s piškótami. Aktivita bola zameraná na podporu zvýšenia spotreby mlieka a mliečnych výrobkov, vyplývajúca z odporúčaní Pedagogicko-organizačných pokynov na školský rok 2016/2017. Pánovi Obroktovi pekne ďakujeme.

Aktivita „Čítame deťom rozprávky“ je u žiakov veľmi obľúbená, lebo pani učiteľky im čítajú celú hodinu rozprávky – Goralské rozprávky z Malej Frankovej, ktoré zozbieral a napísal pán Ján Lach.

Zapojili sme sa do celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže pre žiakov 2., 3. a 4. ročníka základných škôl pod názvom Čitateľský oriešok 3. Je to ďalšia z aktivít v rámci Roka čitateľskej gramotnosti, ktorá pomôže rozvíjať u žiakov čítanie s porozumením, budovať ich pozitívny vzťah ku knihám, trénovať logické myslenie, naučiť ich hľadať súvislosti a podporiť využívanie získaných vedomostí v praxi. Je tu aj šanca, že žiaci a škola môžu získať ocenenia. Učitelia sa tiež prihlásili na kontinuálne vzdelávania v čitateľskej gramotnosti pod názvom Podpora čitateľskej gramotnosti žiakov v základnej škole a Rozvoj čitateľskej gramotnosti v primárnom vzdelávaní – hravým čítaním k porozumeniu textu.

Do ďalšieho ročníka celoslovenskej súťaže Všetkovedko sa zapojilo celkovo 10 žiakov - všetci druháci (Bianca Pisarčíková, Viktorka Režnická, Janko Gorlický, Lukáško Zamkovský), 5 tretiakov ( Dianka Grivalská, Danielka Rušinová, Sabínka Gurovičová, Slávka Pisarčíková, Maťko Kuchta) a jedna štvrtáčka (Miška Kuchtová). Žiaci si overia svoje vedomosti, získajú diplomy a ocenenia. Je to zároveň príprava na povinné testovanie na 2. stupni ZŠ v 5. ročníku.

Pre žiakov, rodičov a starých rodičov sme pripravili aktivitu Stretnutie s goralčinou a ľudovou hudbou. Pán Dušan Regec hral na kontrabase a pán Ondrej Marhefka na harmonike. Bolo to zároveň stretnutie troch generácií pri príležitosti mesiaca októbra a v rámci regionálnej výchovy. Rodičia mali za „domácu úlohu“ pripraviť si hádanky, básničky, pesničky, rozprávky a povedať nám ich v goralčine. Hádali sme hádanku, ktorú nám dal pán Štefan Gurovič ml. a slovenské hádanky do goralčiny nám prekladala pani Antónia Rušinová. Pani Eva Čarnogurská nás učila goralskú pieseň Kolo mego ogrudecka, pani riaditeľka predniesla báseň Spadla gruska žeľuno a pán Dušan Regec povedal rozprávku o tom, ako vzniklo jazero v Jezersku. Pani učiteľka Markovičová nacvičila s dievčatami pieseň Za vodum, ktorú poznáme od pani Márie Štefaňákovej. Slová sme napísali na tabuľu a všetci sme si ju aj spoločne zaspievali. Naši hudobníci ju nepoznali, a tak si rozšírili svoj repertoár goralských piesní. Zaspievali sme si viacero pesničiek, dokonca sme si aj zatancovali. Na záver nechýbala ani hymna Goralov – Guraľu, ci či ne žaľ. Atmosféra na aktivite bola výborná, dobre sme sa zabávali. Ďakujeme hudobníkom aj rodičom, ktorí si našli čas a prišli k nám.

Pre starých rodičov sme nacvičili program pri príležitosti „Októbra – mesiaca úcty k starším“, s ktorým sme vystúpili v KD. Pieseň „Išlo divčatko“, ktorú sa žiaci naučili spievať v rusínčine na Európskom dni jazykov 2016 v septembri, sme inovovali a deti jednotlivé slohy spievali v rusínčine, goralčine a slovenčine. Dúfam, že sa program prítomným páčil. Žiaci aj učiteľky za prácu dostali malé čokoládky od zriaďovateľa školy. Ďakujeme. My sme žiakov odmenili jednotkami.

Ďakujem pani Emílii Furcoňovej za sponzorský dar, ktorý venovala našej škole.

November je tu a s ním aj koniec prvého štvrťroka školského roka 2016/2017. Žiaci písali povinné písomné práce z MAT a SJL. Ich výsledky dopadli veľmi dobre. Priemer školy zo SJL je 1,95 a z MAT 1,76. Samozrejme, stále je tu priestor na zlepšovanie výsledkov. Dúfame, že sa žiakom bude dariť aj v 2. štvrťroku.

Okrem učenia sme sa venovali aj iným aktivitám. V rámci „Roka čitateľskej gramotnosti“ sme pre žiakov pripravili viacero činností, v ktorých si otestovali svoje čitateľské schopnosti a zručnosti.

Žiakom sme dali domov prečítať neznámy text. Na druhý deň vypĺňali testy, pri ktorých si overili, či čítali s porozumením. Druháci (4 žiaci) čítali text „Lesné domčeky“, ktorý napísal Vitalij Bianki. V teste dosiahli priemer 89%. Ani jeden žiak nedosiahol 100 %, teda plný počet bodov. Žiaci tretieho a štvrtého ročníka mali text od Karla Erbena „Škola obohacuje“ z knihy Jabloňová panna. Tretiaci (10 žiakov) mali trikrát 100% úspešnosť, priemer ročníka bol 88,3 %. Štvrtáci (4 žiaci) dosiahli 100% jedenkrát, priemer ročníka bol 92,3 %. Priemerná úspešnosť v prvom teste žiakov 2. až 4. ročníka bola 89,8 %. Je to veľmi dobré hodnotenie. Do výborného výsledku im chýbali 2 desatinky bodu.

Žiaci 3. a 4. ročníka mali za úlohu doniesť do školy knihy, z ktorých ešte čítali, ako žiaci, ich rodičia a starí rodičia. Vybrali sme si knihu Dievčatko v mušli (Rozprávky od ďalekých morí rozpráva Elena Chmelová) a z nej rozprávku „Lodiar a pán Urian“. Tú sme využili pri druhej aktivite v rámci ČG, ktorou bolo jej hlasné reťazové čítanie všetkými žiakmi. Deti mali zhodnotiť svoje čitateľské zručnosti a povedať, či už sú vyspelí čitatelia, a potom nakresliť ilustráciu k textu. Nemali sme 100% úspešnosť. Niektorí žiaci musia ešte na sebe pracovať a zlepšovať sa v čítaní.

Aby si žiaci od čítania oddýchli, opäť im pani učiteľky čítali goralské rozprávky v rámci aktivity „Učiteľky čítajú deťom rozprávky“. Následne žiaci kreslia ilustrácie k počutým textom. Takto zisťujeme, či počúvali s porozumením, alebo nie. Pri tejto aktivite máme takmer vždy 100% úspešnosť.

Prihlásili sme sa do celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže pre žiakov 2., 3. a 4. ročníka pod názvom Čitateľský oriešok 3. Žiaci budú pracovať doma – čítať príbehy, hľadať v nich odpovede na jednoduché aj zložitejšie otázky, vymýšľať postavičkám z 2 príbehov jedno spoločné dobrodružstvo a nakresliť ho na výkres. Porota vyberie najkrajšie práce a zverejní ich na Facebooku RAABE. Za obrázky môžu hlasovať všetci žiaci, učitelia, rodičia aj iná široká verejnosť. Kresba s najväčším počtom lajkov získa samostatné ocenenie. V apríli 2017 bude vyhodnotenie súťaže:

  1. Ocenenie nakladateľstva RAABE – individuálna cena pre žiaka.
  2. Ocenenie verejnosti – na základe počtu lajkov na Facebooku.
  3. Ocenenie najaktívnejšej školy.

 

Zapojili sme sa aj do Týždňa boja proti drogám (14.11.-20.11.) pod heslom „Zober loptu a nie drogy!“ Žiaci súťažili v rôznych loptových hrách len tak, bez ocenení a pre radosť z pohybu. Zároveň sme plnili úlohu z Národného akčného plánu prevencie obezity (NAPPO) na roky 2015 – 2025, prioritná oblasť 3.6 Podpora fyzickej aktivity.

Každoročne v novembri máme jednu veľkú udalosť, ktorou je prijímanie prvákov do „Žiackeho cechu v Matiašovciach“. Na slávnosť pozývame aj rodičov prvákov. Deti čítajú, píšu, počítajú príklady, prednášajú báseň, spievajú. Ukazujú rodičom a spolužiakom, čo sa za prvý štvrťrok školského roka už naučili. Súdna porota, zložená zo žiakov 4. ročníka, pozorne sleduje ich výkony, a potom odporučí riaditeľke školy, že ich môže pasovať. Tá to urobí veľkou ceruzou dotykom na rameno detí, ktoré sú v pokľaku. Potom deti zložia slávnostný sľub. Darujeme im pamätný list, malý darček so školskými pomôckami, teraz ešte aj veľký balón. Bol to pre všetkých prítomných zaujímavo strávený čas v školskom prostredí.

Zapojili sme sa do detskej poroty Detský čin roka 2016. V triede sme žiakom prečítali odvážne skutky ich rovesníkov. Každý z nich dal svoj hlas jednému zo skutkov v každej zo šiestich kategórii a tiež v Cene Sašky Fischerovej – Malý veľký čin. Každá škola, ktorá sa zapojila do detskej poroty, bude zaradená do žrebovania o výlet pre celú triedu do najmodernejšieho interaktívneho infocentra na Slovensku, do Energolandu v Mochovciach. Dúfame, že sa šťastie usmeje na nás a na výlet pôjdeme my. A keby aj nie, deti aspoň zistili, že dobré skutky môžu robiť aj ony, stačí len chcieť.

Aj v decembri pokračujeme v aktivitách zameraných na čitateľskú gramotnosť. Okrem reťazového hlasného čítaniaz kníh, z ktorých čítali rodičia a starí rodičia našich žiakov, žiaci opäť doma pracovali s neznámym textom a v škole riešili TEST 2. Druháci čítali text Biela vrana z knihy Odlet papierových lastovičiek od Daniela Heviera. Dvaja žiaci dosiahli 100 % , jeden žiak 90 % a jeden žiak 80 % úspešnosť. Priemer ročníka bol 92 %. Druháci sa zlepšili o 3 %. Tretiaci a štvrtáci čítali text „Kde bolo, tam nebolo, bolo to tak, že na svete neboli hodiny“ od Kristy Bendovej z knihy Kde bolo, tam nebolo. Tretiaci dosiahli 2x 100%, 4x 90% a 4x 75% úspešnosť. Priemerná úspešnosť triedy bola 86,2 % ( v novembri 88,3%), čo je mierny pokles. Štvrtákom sa viac darilo, dosiahli 2x 100% a 2x 90 % . Priemer ročníka je 95% (v novembri 92,3%) úspešnosť v testovaní, čo znamená zlepšený výsledok o 2,7%. Priemer II. triedy je 90,6%. Ten sa zvýšil z 89,8 na 90,6%, čo je mierny nárast, ale o ten sa zaslúžili štvrtáci. Tretiaci (4), ktorí dosiahli najslabšie výsledky, musia na svojom čítaní s porozumením viac pracovať. Celoškolský priemer v druhom testovaní bol 91,06 %. Čo je vyšší priemer, ako v 1. testovaní. Pokračovali sme tiež v aktivite Učiteľky čítajú deťom rozprávky (goralské). Pridali sme činnosť Deti čítajú deťom. Druháci čítali nahlas prvákom, tretiaci štvrtákom a štvrtáci tretiakom. Všetci potom kreslili ilustrácie, na základe ktorých sme zisťovali, či čítali a počúvali s porozumením. Žiaci začali pracovať s textami do súťaže Čitateľský oriešok 3. Práce odovzdajú v januári, ktoré následne zašleme do Bratislavy (RAABE).

V decembri je však najviac očakávaná udalosť Stretnutie s Mikulášom a rodičmi. Pani učiteľky pripravili so žiakmi program, ktorý sa páčil všetkým prítomným. Teda rodičom, ktorí prišli v hojnom počte, ale hlavne pánovi Mikulášovi, ktorý ich obdaroval balíčkami sladkostí.

Uskutočnili sme školské kolo súťaže v matematike pod názvom Pytagoriáda. Príklady riešili žiaci tretieho a štvrtého ročníka. Nemali sme úspešného riešiteľa.

Jedenásť žiakov 2. až 4. ročníka, ktorí sa prihlásili do súťaže Všetkovedko, riešili úlohy zamerané na všeobecnú rozhľadenosť žiaka. Dúfame, že sa im darilo a budeme mať Všetkovedka aj na našej škole.

Pre žiakov sme pripravili súťaž v maľovaní pri príležitosti Medzinárodného dňa poštovej známky. Ich úlohou bolo navrhnúť poštovú známku s vianočnou tematikou. Do užšieho kola sme vybrali 10 prác, ktoré sme dali na výstavku a očíslovali. Každý žiak mohol dať bod trom prácam. Po sčítaní hlasov sme tri práce, ktoré získali najviac bodov, ocenili. Ceny si prevzali – Nina Čarnogurská (1. miesto), Michaela Kuchtová (2. miesto), Daniela Rušinová (3. miesto). Mimoriadnu cenu riaditeľky školy získala Slávka Pisarčíková.

V rámci spolupráce základnej a materskej školy sme privítali predškolákov v škole, v ktorej si vyskúšali riadne vyučovanie so žiakmi prvého ročníka. Bola to hodina výtvarnej výchovy, ktorú odučila pani Júlia Kostková. Deti spoločne pracovali na jednom projekte a vytvorili pekný veľký vianočný stromček. Predškolákom sa v škole páčilo a sľúbili, že k nám prídu opäť. Budeme sa tešiť.

Žiaci mali možnosť vyjadriť svoje názory v 2. ročníkovej práci Keby som vyhral/a 1000 eur. Vysvetlili sme im, že tieto peniaze patria len im, aby napísali, čo s nimi urobia. Potom každý prečítal svoju prácu nahlas. Porozprávali sme sa aj o tom, ako použili svoje peniaze, či ich rozhodnutie bolo správne. Touto prácou sme sa venovali aj finančnej gramotnosti, aby žiaci získavali základy správneho investovania, aby sa nedostali do finančných problémov. Tu sú výroky žiakov po štylistickej a gramatickej úprave:

Keby som vyhral/a 1000 eur, tak by som –

  • polovicu dal na náš dom, lebo by som chcel mať vlastnú izbu, chcel by som ísť s mamkou a ockom do Vysokých Tatier, lebo som tam ešte nebol a ďalšie peniaze by som dal rodičom,
  • 300 eur dala mamke, aby ich poslala deťom, ktoré ich viac potrebujú, 200 eur do útulku, 100 eur mamke a 100 eur tatkovi, 30 eur bratovi, 100 eur babke, 140 eur by som si odložila a 30 eur dala do peňaženky,
  • daroval by som ich na charitu ľuďom, ktorí to potrebujú – na jedlo, pitie, oblečenie, obuv,
  • si nechala 100 eur, ak by som ich na niečo potrebovala a 750 eur by som venovala útulkom, lebo mám veľmi rada zvieratká, 50 eur by som dala mamke na peknú záhradku s kvietkami, lebo máme kvety obe veľmi rady, ockovi 50 eur, aby si mohol kúpiť novú prilbu na motorku, lebo tamtá je už pokazená, sestrám by som dala po 10 eur na šaty, nové pero a hračku, babke 20 eur na nejaký svätý obraz, lebo ich má málo a veľmi sa jej páčia,
  • kebyže vyhrám, bude to super, opravila by som pár domov v Matiašovciach a dala ich pánovi starostovi, aby sa tu nasťahovali noví obyvatelia, lebo deti by mohli mať nových kamarátov a dospelí tiež, pán starosta by sa potešil, mali by sme krásnu dedinu, alebo by som si kúpila veľký bazén, o ktorom vždy snívam, aj na ihrisku by sme mohli pridať nejaké nové preliezačky, proste by som to dala na obec,
  • kúpila by som si niečo potrebné, darovala by som tie peniaze niekomu z našej rodiny, kto ich potrebuje, darovala by som ich rodičom, aby sme išli niekde na dovolenku,
  • ja by som si kúpila kružidlo, pastelky, zlaté hodinky notebook, psíčka a mačičku, lebo by som sa mala s kým hrať, keď sa nudím, mobil a tabuľu s kriedami,
  • 600 eur by som dal rodičom na dvere, a aby sme šli na dovolenku a po 20 eur tým, ktorí to najviac potrebujú,
  • kúpila by som mame novú sadu tanierov a pohárov, lebo keď sme boli malí a mama na chvíľu odbehla, boli dva taniere fuč, ocovi zase náradie, lebo skoro všetko postrácal, bratovi autodrona a ja nechcem nič,
  • ja by som to rozdelil mame, otcovi a mne, kúpil by som si dom a auto, dal by som na triedy od 1. ročníka po deviaty, aby som mohol chodiť do školy v Matiašovciach,
  • rozdávala by som chudobným a bezdomovcom na oblečenie, hlavne celej našej rodine, aby sme mali čo jesť a na oblečenie, aby nám nebola zima,
  • polovicu dala na charitu, ale aj keď to oni potrebujú viac, preds len polovicu by som si naozaj chcela nechať, možno by som si ich odložila a možno niečo kúpila, asi by som ich dala mame, lebo ona by s nimi urobila niečo užitočné, ja by som ich míňala a míňala a nič by som z toho nemala, mama mi ich buď odloží, alebo kúpi niečo normálne, keby som si ich nechala, tak by som si kúpila novú tašku, drahé kvalitné pomôcky do školy, chodila by som po meste a nemusela by som pozerať, koľko čo stojí, aj keby som to celé stratila, aspoň by som si ich užila, veď keby som nedostala nič, bolo by to také isté.

 

V predposledný deň pred zimnými prázdninami sme si do školy pozvali divadlo RAMAGU. Na predstavenie prišli aj deti z MŠ. Manželia Marhefkovci nám zahrali Zamagurské rozprávky. Predstavenie bolo výborne spracované, vtipné, herci zapájali deti do deja a odmeňovali za pomoc lízankou. Dobre sme sa všetci pobavili a nasmiali. Ďakujeme.

V posledný deň sme si urobili besiedku pri stromčeku, pod ktorým boli darčeky, ktoré si pripravili žiaci navzájom. Deti si vylosovali čísla a podľa nich si vybrali darček. Zaspievali si vianočné piesne, predniesli blahopriania, koledy a pohrali sa s novými darčekmi. Potom sme vyhodnotili súťaž vo výtvarnej výchove – návrh na poštovú vianočnú známku. Deti boli odmenené diplomami a vecnými cenami. Po vyučovaní sa deti s radosťou rozbehli domov na zaslúžený oddych.

Prajeme im krásne prežitie vianočných sviatkov v kruhu rodiny.

A máme tu nový kalendárny rok! Ako sme ho začali? Predsa správnym novoročným krokom s heslom „Vykročme do nového roka zdravým životným štýlom – športovaním“. Hneď v prvý deň po zimných prázdninách na hodine TEV sme si vybrali rýchlu chôdzu, ktorú sme prerušili poriadnou guľovačkou. Deti sa vrátili do školy s krásnymi ružovými tváričkami jemne vyštípanými mrázikom.

Počas zimných prázdnin deti pracovali aj na testoch čitateľskej gramotnosti, lebo sme sa prihlásili do celoslovenskej súťaže Čitateľský oriešok 3. Žiaci čítali 2 texty, vypĺňali testy a kreslili 1 ilustráciu. Odborná porota vyberie najlepšie kresby a verejnosť bude môcť hlasovaním na FACEBOOKU rozhodnúť, ktorá bude tá najkrajšia. Všetky práce sme zaslali do Bratislavy spoločnosti RAABE Slovensko.

Pri príležitosti výročia oslobodenia obce sovietskou armádou (26.1.1945) si žiaci postavili zo snehu bunkre a „statočne bránili svoju obec pred nepriateľom“ snehovými guľami.

Základná škola a materská škola spolu úzko spolupracujú. Predškoláci a žiaci prvého ročníka majú počas roka niekoľko spoločných aktivít, ktoré sú zamerané na lepšie vzájomné spoznávanie. Teraz sme využili snehovú nádielku a uskutočnili spoločnú sánkovačku.

Aktivita „Pani učiteľky čítajú deťom goralské rozprávky“ má dva významy. Žiaci sa nám posťažovali, že im rodičia málo čítali, alebo vôbec im nečítali, keď boli malí. Chceme to žiakom vynahradiť, a zároveň v rámci regionálnej výchovy ich oboznámiť aj s rozprávkami zo Zamaguria.

Potešili nás výsledky z celoslovenskej súťaže VŠETKOVEDKO. Z jedenásť zapojených žiakov si tento titul vybojovali 2 žiačky. Dianka Grivalská (3.roč.) sa umiestnila na 5. mieste s počtom bodov 196 a piatimi „smajlíkmi“ (s ňou aj 61 detí zo Slovenska). Okrem titulu Všetkovedko získala aj titul Všetkovedko školy. Bola odmenená knihou Búrlivé počasie a pravítkom s mačičkou. Slávka Pisarčíková (3.roč.) sa umiestnila na 31. mieste s počtom bodov 165 a štyrmi „smajlíkmi“ (s ňou aj 26 detí zo Slovenska). Získala tiež titul Všetkovedko. Odmenená bola dinosaurím vajíčkom a perom. Titul „Všetkovedkov učeň“ získali ostatní zapojení žiaci (2. - 4. roč.) – Bianca Pisarčíková, Janko Gorlický, Lukáško Zamkovský, Viktorka Režnická, Danielka Rušinová, Sabínka Gurovičová, Alenka Bednarčíková, Maťko Kuchta, Maťko Malák a Miška Kuchtová. Boli odmenení diplomom a nálepkami. Ďakujem žiakom za ich odvahu prihlásiť sa do súťaže.

V rámci Roka čitateľskej gramotnosti sme urobili „Chodníček ku zvyšovaniu čitateľskej gramotnosti žiakov“. Cez celú chodbu sme nalepili stopy ľudských chodidiel, ktoré vedú od I. triedy do II. triedy až ku knihovničke. Úlohou žiakov je „nájsť si cestu“ ku knihe, vypožičať si ju a doma prečítať. Počet prečítaných kníh si zaznamenávajú do slovníčkov. Pokúšame sa vštepiť žiakom lásku ku knihe, aby sa k nej stále vracali a čítali počas celého svojho života. Deti, ktoré nečítajú, majú slabú slovnú zásobu, problémy s tvorením viet, nerozumejú slovám, ktoré by mali poznať vo svojom veku. A diktáty sú kameňom úrazu. Treba čítať, čítať.

Pokračovali sme v testovaní čitateľskej gramotnosti testom číslo 3. Žiaci doma čítali neznámy text a v škole vypĺňali test. Druháci čítali z knihy od J.C. Hronského Smelý zajko text Ako sa dostal Zajko do služby. Priemerná úspešnosť ročníka bola 70%. Žiaci 3. a 4. ročníka pracovali s textom Slon Tónko z knihy Veselí prváci od Jozefa Pavloviča. Tretiaci dosiahli ročníkový priemer 83,5%, štvrtáci 89,8%. Všetky ročníky si zhoršili svoje priemery triedy, lebo viacej žiakov s textom doma málo pracovalo. Priemerná úspešnosť za školu bola len 78.3%. Dúfame, že sa to v ďalšom testovaní zlepší a žiaci budú k čítaniu pristupovať zodpovednejšie.

V závere mesiaca sme uskutočnili triedne kolá v prednese poézie a prózy pod názvom Hviezdoslavov Kubín. Úspešní prednášatelia postúpili do školského kola, ktoré sa uskutoční v mesiaci február.

A koniec prvého polroka školského roka 2016/2017 je tu. Ako sa nám darilo v skratke:

  1. ročník – prospeli všetci žiaci (10), so samými jednotkami 4 žiaci, 4 žiaci s 1 dvojkou, 1 žiak s 2 dvojkami,
  2. ročník – prospeli všetci žiaci (4), s vyznamenaním 2 žiačky, z toho so samými jednotkami 1 žiačka, 2 žiaci dosiahli veľmi dobré výsledky,
  3. ročník – prospeli všetci žiaci (10), s vyznamenaním 6 žiakov, z toho so samými jednotkami 3 žiačky, traja žiaci dosiahli veľmi dobrý prospech,
  4. ročník – prospeli všetci žiaci (4), s vyznamenaním 2 žiačky, 1 žiačka prospela veľmi dobre.

 

Prospech s vyznamenaním dosiahlo 10 žiakov z 2. až 4. ročníka, čo je 55,6 % z celkového počtu 18 žiakov. Ak by sme prirátali 9 žiakov z 1. ročníka, prospech s vyznamenaním by sa zvýšil na 67,9 % z celkového počtu 28 žiakov.

Moje poďakovanie patrí rodičom našich žiakov – pani Márii Čarnogurskej a pánovi Štefanovi Gurovičovi ml. za ich pomoc a čas, ktorý venovali škole.

Prajem žiakom, aby sa im v 2. polroku tohto školského roka darilo ešte viac. Potešilo by nás viac žiakov s dosiahnutým prospechom výborný.


Polročné prázdniny sú za nami, druhý polrok školského roka 2016/2017 sa začal. Hneď na začiatku mesiaca február sme uskutočnili školský karneval, na ktorom sme privítali 20 príbuzných našich žiakov. Veľmi nás to potešilo, ale hlavne žiakov, ktorí sa predviedli v pekných originálnych kostýmoch. Všetky masky privítala lesná víla (pani riaditeľka) s košíčkom cukríkov a popriala im príjemný zážitok. Na zdarný priebeh karnevalu dozerala aj mačka v čižmách (pani vychovávateľka). Diplom najkrajšia maska karnevalu si odniesol strapec hrozna v podaní Chiarky Čarnogurskej z 1. ročníka. Všetky deti si za svoje masky odniesli drobné darčeky, ktoré boli zakúpené z fondu ZRPŠ. Trochu si aj poskákali pri počúvaní rezkých piesní, a potom sa rozpŕchli na polročné prázdniny, ktoré trvali len 1 deň (3.2.).Ďakujem mamičkám, ktoré pre nich upiekli výborné zákusky a priniesli aj iné dobroty.

Uskutočnili sme školské kolo v prednese poézie a prózy – Hviezdoslavov Kubín. Zúčastnilo sa ho 11 súťažiacich. Víťazom v prednese poézie sa stal Ján Rušin s básňou Káčer od Jany Humeníkovej, v prednese prózy to bola Daniela Rušinovás textom Magnetofón na návšteve od Tomáša Janovica. Obaja postúpili do obvodného kola v Kežmarku. V ňom sa im veľmi nedarilo a nepostúpili do okresného kola. Vypočuli si však prednesy svojich rovesníkov a získali skúsenosti, ktoré môžu využiť v nasledujúcom školskom roku.

Aj v zimnom období sme si pripravili Týždeň farieb zimy, mlieka a mliečnych výrobkov. Aktivita bola zameraná na upevnenie ročného obdobia a podpory konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov u žiakov. Touto aktivitou sme plnili odporúčania ministerstva školstva v pedagogických pokynoch na školský rok 2016/2017. Zároveň aj úlohu z Národného akčného plánu prevencie obezity na roky 2015 – 2025 (NAPPO) prioritná oblasť 3.2 Podpora zdravšieho prostredia v školách. Priorita: Ustanoviť zdravie ako prioritu v školách prostredníctvom výzvy ZDRAVIE NA TANIERI. Pri jej uskutočňovaní nám pomáhali aj rodičia, ktorí deti obliekali podľa plánu a dávali im do školy mliečne výrobky. V pondelok prišli deti oblečené v bielom a pili mlieko, v utorok v modrom a doniesli si jogurt. V stredu to bola farba sivá a trojuholníkový syr, vo štvrtok bielomodrá s plátkovým syrom a v piatok bielosivá s mliekom. Mlieko zabezpečila škola. Potom žiaci vymaľovali strom v zime. V aktivite sme využili aj medzi predmetové vzťahy s učivom prírodovedy a výtvarnej výchovy.

Po tretíkrát sme pripravili pre žiakov športovú súťaž „Silový trojboj“. Tentoraz si svoje sily vyskúšali aj dievčatá. Chlapci i dievčatá súťažili v troch disciplínach – drepy, kliky, zhyby. V jednotlivých disciplínach dosiahli najlepšie výsledky títo žiaci:

  • drepy – Filip Rušin (1. roč.) – 197 bodov a Alena Bednarčíková (3. roč.)– 142 bodov,
  • kliky – Filip Rušin – 21 bodov a Alena Bednarčíková – 38 bodov,
  • zhyby –Matej Kuchta (3. roč.) – 87 bodov a Viktória Režnická (2. roč.) – 63 bodov.

 

Po sčítaní bodov boli konečné výsledky takéto:

Chlapci: 1. miesto – Filip Rušin 249 bodov (197+21+31), 2. miesto – Mário Gallik 203 bodov ( 157+3+43), 3. miesto – Matej Kuchta 174 bodov ( 78+9+87).

Dievčatá: 1. miesto – Daniela Rušinová (3. roč.) – 232 bodov (134+37+61), 2. miesto – Alena Bednarčíková 213 bodov (142+38+33), 3. miesto – Chiara Čarnogurská (1. roč.) 155 bodov.

Žiaci boli odmenení diplomami a medailami, ostatní sladkou odmenou. Touto aktivitou sme plnili ďalšiu úlohu z NAPPO, prioritná oblasť 3.6 Podpora fyzickej aktivity.

Pokračovali sme v úlohách, ktoré podporujú čitateľskú gramotnosť u žiakov. Boli to – chodníček k zvyšovaniu čitateľskej gramotnosti, deti čítajú deťom, pani učiteľky čítajú deťom goralské rozprávky, tvorenie príbehov podľa ilustrácie, kreslenie ilustrácie k prečítanému textu. Zároveň ich čakalo testovanie č. 4. Žiaci doma čítali neznámy text a na druhý deň v škole vypĺňali test. Druháci čítali text Múdry Armand od Eleny Čepčekovej z knihy Kiki a Miki. Priemerná úspešnosť dosiahnutých výsledkov bola iba 70 %. Žiaci 3. a 4. ročníka čítali ľudovú rozprávku Martinko Klingáč. Priemerná úspešnosť tretiakov bola 86,6 %, štvrtákov 83,8 %. Celková úspešnosť žiakov od 2. ročníka po štvrtý bola 80,1 %. Žiaci opäť nevenovali dostatočnú pozornosť práci s textom. Je zrejmé, že pri takejto domácej príprave nemôžu dosahovať dobré výsledky v škole.

Ako ovládajú naše deti slovenský jazyk, a či vedia čítať s porozumením, sme zisťovali formou súťaže v Medzinárodný deň materinského jazyka. Žiakov sme rozdelili do štyroch skupín. V každej z nich boli zastúpené všetky ročníky. V jednotlivých skupinách si ticho prečítali otázku a napísali na papier odpoveď. Potom sme odpovede prečítali nahlas a priradené body za správnu odpoveď zapisovali na tabuľu. Žiaci riešili 20 úloh, za ktoré mohli získať 31 bodov. Víťazné družstvo získalo 27 bodov a tvorili ho títo žiaci – Nina Čarnogurská (4. roč.), Diana Grivalská (3. roč.), Matej Kuchta (3. roč.), Viktória Režnická (2. roč.), Viktória Mirgová (1.roč.) a Dárius Michal Mačura (1. roč.). Víťaznému družstvu blahoželáme. Všetci súťažiaci si za odmenu zamaškrtili na malých sušienkach.

 V závere mesiaca sme v škole privítali bábkové divadielko. Naši žiaci, spolu s deťmi z MŠ, hravou formou získali vedomosti o správnej hygiene a naučili sa, ako sa treba pekne správať k spolužiakom a ostatným ľuďom.

Prajem všetkým žiakom, aby si na jarných prázdninách oddýchli a načerpali dostatok síl do ďalšej práce a plnenia školských povinností.

Marec – mesiac knihy je už tu. Našich žiakov čakali tradičné i netradičné aktivity. Prvou z nich boli úlohy týkajúce sa čitateľskej gramotnosti - Tretiaci čítajú štvrtákom, štvrtáci čítajú tretiakom, tvorivé písanie, využitie chodníčka ku zvyšovaniu ČG, práca s vlastnou knihou, výstavky kníh v triedach, návšteva miestnej obecnej knižnice, učiteľky čítajú deťom goralské rozprávky, testovanie v čítaní s porozumením. V testovaní nás výsledky žiakov netešia, stále majú nižšiu a nižšiu percentuálnu úspešnosť. Tretiaci a štvrtáci čítali doma text od Marty Šurinovej Kolíska nad vodou z knihy Kde bývajú zvieratá. Žiaci 3. ročníka v teste 5 získali priemernú 76% úspešnosť, štvrtáci iba 65,5 % úspešnosť. Druháci čítali text Myška a jej chyžka od Eleonóry Bergerovej s dosiahnutou 75% úspešnosťou. Priemer všetkých troch ročníkov dosiahol 72,2%. Žiaci sa doma textom prestali venovať, hoci ich majú len jeden za mesiac.

Pri príležitosti Svetového dňa poézie si žiaci doma nacvičili prednes ľubovoľnej básne (nie spamäti). Uskutočnili sme školské kolo, v ktorom sa predstavili všetci žiaci od 2. ročníka po štvrtý. Žiaci prvého ročníka tvorili porotu. Tí najlepší postúpili do finále, v ktorom opäť predniesli svoje texty. Vybrali sme 2 víťazov. Porota, utvorená zo žiakov prvého ročníka, vybrala Dianku Grivalskú a pani učiteľky Danielku Rušinovú. Všetci žiaci, ktorí sa dostali do finále, získali sladkú odmenu.

Zúčastnili sme sa aj na aktivite Popoludnie s knihou v Mestskej knižnici v Spišskej Starej Vsi. Našu školu v prednese poézie reprezentoval Ján Rušin a v prednese prózy to bola Daniela Rušinová. Obaja sú žiaci tretieho ročníka. Ďakujeme.

Veľmi nás potešilo, že do medzinárodnej matematickej súťaže KLOKAN sa prihlásilo až 19 žiakov zo všetkých ročníkov. Dúfame, že sa im darilo. Výsledky sa dozvieme v máji.

Nezabudli sme ani na Týždeň aktivít mozgu. Žiaci najprv spoločne hádali hádanky. Potom prváci spájali čísla do obrázka, museli na papieri prejsť bludiskom, zisťovať, kto čo drží v ruke a pomáhali zvieratku nájsť správnu cestu. Vyššie ročníky najprv s pani riaditeľkou riešili sudoku na tabuli, potom samostatne, tiež prekresľovali obrázky v štvorcovej sieti. Úlohy boli zamerané na logické myslenie a pozornosť.

Uskutočnili sme 1. ročník súťaže v speve Školský slávik. Úlohou žiakov bolo doma si pripraviť 3 piesne – slovenskú ľudovú, goralskú a modernú. Súťaž bola dobrovoľná, prihlásil sa len ten, kto mal záujem. Zapojilo sa 11 žiakov. Všetky tri piesne zaspievala iba Alenka Bednarčíková. Boli to tieto piesne – Chodila dievčina, Za vodum a Želé. Zo všetkých prihlásených žiakov ich zaspievala aj najlepšie, preto získala diplom „Školský slávik 1“. Blahoželáme.

Predškoláci nás opäť navštívili v rámci spolupráce základnej školy s materskou. Vyskúšali si riadne vyučovanie slovenského jazyka so žiakmi prvého ročníka. Hodinu odučila pani učiteľka 1. ročníka Mgr. Mária Markovičová.

Pri príležitosti Marca – mesiaca knihy sme v škole opäť privítali členov divadla Ramagu. Pripravili si pre nás, aj pre deti z materskej školy, literárne pásmo s piesňami. Deti nenásilnou formou zapájali do deja, a tiež ich odmeňovali drobnou sladkosťou. Všetkým prítomným sa dané literárne pásmo páčilo. Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie stretnutie.

Žiaci 2. až 4. ročníka písali 3. ročníkovú slohovú prácu na tému Päť zaujímavostí v mojej rodnej obci. Ich úlohou bolo napísať, čo by ukázali turistom, keby prišli do našej dediny. Tu sú zaujímavé výroky žiakov po gramatickej úprave:

 Základnú školu, lebo

  • je dobrá a učíme sa tam, páči sa mi,
  • je z vnútra pekná a sú tu super pani učiteľky,
  • je naj, má veľa dobrých učiteľov, pomôcok, knižnicu,
  • človek sa v nej môže veľa naučiť,
  • sú tu veľké triedy aj počítače, učíme sa angličtinu,
  • je super a všetko sa naučím,
  • pretože sa tam môžeme hrať,
  • je veľmi stará,
  • zvonku nie je taká pekná, ale zvnútra je veľmi krásna a pani učiteľky sú tu dobré,
  • je pekná a sú tam veľmi dobré pani učiteľky.
  • Materskú školu, lebo
  • sa tam môže spať,
  • je v nej veľa hračiek,
  • sa tam naučím správať,
  • je pekná, vyzerá ako nová a veľmi dobre tam varia.

 

Obecný úrad, lebo

  • je tam knižnica,
  • je tam veľká sála a kuchyňa,
  • kultúrny dom je pekne opravený,
  • je tam kaderníctvo a mne sa páči, že ho tam máme.

 

Kostol, lebo

  • je len hodinu,
  • vo vnútri je veľmi pekný,
  • bol postavený v 14. storočí,
  • je tam dobre a aj dobrý pán farár,
  • je nádherný a veľký,
  • ľuďom sa páči,
  • je veľmi netradičný a veľmi veľký,
  • sú tam krásne obrazy a kaplnky okolo neho,
  • sú tam prekrásne originálne maľby a sochy,
  • je pekný, starý a užitočný.

 

Ihrisko, lebo

  • sa tam dá hrať futbal a v zime korčuľovať,
  • dá sa tam hrať aj oddychovať,
  • dá sa tam hrať hokej,
  • sa tam hrajú deti,
  • je tam veľa priestoru a pódium,
  • je veľké.

 

Lesy, lebo

  • sú veľmi krásne,
  • sa mi páčia,
  • bez nich by sme tu neboli,
  • dávajú obci veľa krásy, sú pýchou našej obce,
  • sú pekné a sú v nich zvieratá,
  • je to krásna príroda,
  • dajú sa tam pozorovať zvieratá a zbierať hríby
  • sú krásne a voňavé.

 

Budovy/domy, lebo

  • sú zvonku pekné,
  • páčia sa mi zvonku a zvnútra,
  • lebo tam žije moja rodina.

 

Terč, lebo

  • sú tam dobré výbery,
  • môžeme si tam dať kofolu.

 

Chatku rezbára Miloslava Semančíka, lebo

  • je tam veľa jeho rezbárskych prác,
  • okolo chaty sú krásne sošky a na jar tam kvitne veľa snežienok.

 

Podľa písomných vyjadrení žiakov „Päť zaujímavostí v našej obci“, ktoré by ukázali turistom, sú tieto:

Základná škola (14 hlasov), Kostol a ihrisko (po 12 hlasov), Lesy v okolí Matiašoviec (11 hlasov), Obecný úrad, hlavne knižnica (7 hlasov). Ďalšie poradie je takéto: materská škola, budovy a rodné domy žiakov v obci, chata pána Miloslava Semančíka a cukráreň TERČ.

Ďalší mesiac je za nami. Veľkonočné prázdniny tiež. Deti si oddýchli a načerpali dostatok síl na ďalšiu prácu, ale aj rôzne aktivity.

Najprv sme v škole uskutočnili zápis detí do 1. ročníka základnej školy pre školský rok 2017/2018. Privítali sme 10 predškolákov, ktorí nám ukázali, čo už vedia. Deväť detí sme zapísali, jedno dieťa má odklad pre školskú nezrelosť. Naši budúci žiaci neodišli zo zápisu s prázdnymi rukami, ale odniesli si viacero darčekov. Od našich dlhoročných sponzorov lego, omaľovánky a cukríky, od nás balóny, pamätný list a papierovú opičku- záložku do knihy. Tú pripravili ich budúci starší spolužiaci. Už teraz sa tešíme na nových šikovných prvákov. Budú to: Sandra Galliková, Ema Gorlická, Boris Grigľák, Jakub Malák, Dominika Mateičková, Mária Režnická, Nataša Kolodzejová, Lukáš Semančík a Tomáš Veselovský. Dúfame, že sa im u nás bude páčiť.

Nasledovali všetky tradičné aktivity zamerané na čítanie s porozumením – učiteľky čítajú deťom goralské rozprávky, tretiaci čítajú štvrtákom, štvrtáci čítajú tretiakom, druháci prvákom, využívanie chodníčka ku zvyšovaniu čitateľskej gramotnosti. A v neposlednom rade testovanie žiakov v ich čitateľských spôsobilostiach. V TESTE 6 žiaci 2. ročníka dosiahli vynikajúcu 95% úspešnosť. Pracovali s textom „O mocnej mačke“ z knihy Myška a jej chyžka. Žiaci 3. ročníka pracovali s textom „Ako majstri oplakali Šablicu“ z knihy Deväť remesiel a desiaty fígeľ. Dosiahli 83,2 % úspešnosť. Lepšie si počínali štvrtáci s tým istým textom. Tí dosiahli 92,3 % úspešnosť. Hoci sa u všetkých tried zlepšilo čítanie s porozumením, stále máme žiakov, ktorí čítaniu nevenujú dostatočnú pozornosť.

V „Svetový deň zdravia“ sme pre žiakov pripravili športovú aktivitu, pri ktorej žiaci zistili, kto má v škole najsilnejšie ruky. Bola to súťaž v pretláčaní rukou. Súťažili chlapci aj dievčatá, systémom každý a každým. Samozrejme, dievčatá a chlapci oddelene. Prvenstvo si za chlapcov odniesol Samuel Rušin (3.roč.), za dievčatá Miška Kuchtová (4.ročník). Všetci súťažiaci si za účasť odniesli drobnú sladkosť, víťazi aj diplomy. Blahoželáme víťazom.

Aj v tomto ročnom období sme pripravili deťom „Týždeň jarných farieb a zdravej výživy“. Žiaci sa počas týždňa obliekali do farieb podľa rozpisu a nosili aj ovocie a zeleninu v danej farbe. Nezabudli sme ani na mlieko. V pondelok to bola bielozelená farba a mlieko, ktoré zakúpila škola. V utorok zelená farba a zelené ovocie, v stredu ružová farba a reďkovka, vo štvrtok ružovozelená farba a zelená zelenina, v piatok zmiešané farby a mlieko od školy. Ovocie a zeleninu pripravovali žiakom rodičia. Tú si potom deti zjedli na desiatu. Nakoniec vymaľovali strom na jar a pridali aj jarné kvety.

Obidve aktivity boli zamerané na športovanie a zdravý životný štýl, čím sme splnili aj úlohu z Národného akčného plánu prevencie obezity na roky 2015 – 2025 (NAPPO) prioritná oblasť 3.2 Podpora zdravšieho prostredia v školách. Priorita: Ustanoviť zdravie ako prioritu v školách prostredníctvom výzvy ZDRAVIE NA TANIERI.A taktiež aj ďalšiu úlohu z NAPPO, prioritná oblasť 3.6 Podpora fyzickej aktivity.

V marci sme sa zapojili do medzinárodnej súťaže v matematikeKLOKAN 2017. Dostali sme predbežné výsledky, ktoré nás potešili. Máme tri úspešné riešiteľky tretiačky. Najdôležitejšie je, že máme žiačku, ktorá sa umiestnila na prvom mieste. Je to Dianka Grivalská. Veľmi sa tešíme a srdečne blahoželáme. Podrobnejšie informácie s obrazovou prílohou poskytneme v mesiaci máj.

Na prelome mesiacov máj a jún ideme po prvýkrát do školy v prírode. Všetci sa tešíme a sme nedočkaví. Bližšie informácie prinesieme v máji a v júni.

Vynovili sme „Galériu našich naj“, teda žiakov, ktorí niečo v súťažiach školy dosiahli. Sú tam títo žiaci – Diana Grivalská(Všetkovedko – 5.m. v SR, Klokan 2017- 1.m. v SR), Daniela Rušinová (recitátorka, úspešná riešiteľka Klokan 2017), Slávka Pisarčíková (Všetkovedko, úspešná riešiteľka Klokan 2017), Alena Bednarčíková (školský slávik), Samuel Rušin(víťaz v pretláčaní rukou), Michaela Kuchtová (víťazka v pretláčaní rukou), Filip Rušin (víťaz v trojboji) a Viktória Režnická (školská maliarka).

Veríme, že v budúcom roku rozšírime galériu o ďalších aktívnych a úspešných žiakov.

Máj sa končí a školský rok sa pomaly blíži k svojmu záveru. Žiaci sa snažili opravovať si známky a vylepšiť svoje koncoročné vysvedčenie. V tomto mesiaci sme ukončili jednu z aktivít k zvyšovaniu čitateľskej gramotnosti. Týkalo sa to testovania žiakov. Druháci čítali umelecký text „Ako sa Kiki a Miki učili lietať“. V testovaní (TEST 7) dosiahli 84,5% úspešnosť. Žiaci tretieho a štvrtého ročníka pracovali s vecným textom „Kto býva v oriešku?“ Tretiaci dosiahli 81,5% a štvrtáci 80% úspešnosť. Žiaľ, žiaci nechcú vziať knihu do rúk. Treba ich stále do čítania „poháňať“. Pokračovali sme však aj v ostatných činnostiach ČG – učiteľky čítajú deťom goralské rozprávky, tretiaci čítajú štvrtákom, štvrtáci čítajú tretiakom a využívali chodníček ku zvyšovaniu čitateľskej gramotnosti žiakov.

Na pôde školy sme privítali hostí zo zamagurských škôl. Uskutočnili sme súťaž v slovenskom jazyku „Slovenčina moja“ . O prvenstvo bojovalo 11 žiakov štvrtých ročníkov zo šiestich škôl. Ocenenia si odniesli žiaci z Veľkého Lipníka a Haligoviec. Naša Miška Kuchtová sa umiestnila na piatom mieste. Viac sa darilo Alenke Bednarčíkovej, ktorá nás reprezentovala v speve v Haligovciach na „Zamagurskom slávikovi“. Vybojovala si tretie miesto. Blahoželáme.

Žiaci štvrtého ročníka si vyskúšali testovanie KOMPARO ako predprípravu testovania v 5. ročníku. Overovali si vedomosti zo SJL, MAT, VLA, PDA a zo všeobecných študijných predpokladov. Podrobné výsledky sa dozvieme v júni. Veľmi nás potešili výsledky z matematickej súťaže KLOKAN 2017. Mali sme tri úspešné riešiteľky tretiačky – Daniela Rušinová,Slávka Pisarčíková a Diana Grivalská. Dianka Grivalská nám pripravila veľké prekvapenie. Umiestnila sa v celoštátnej súťaži na prvom mieste so 100% úspešnosťou riešenia príkladov. Sňou dosiahli takýto výsledok ešte 44 žiaci. Blahoželáme.

Máj bol vyhlásený aj ako „Mesiac národných parkov“. Navštívili sme Infocentrum Pienapu v Spišskej Starej Vsi, v ktorom sa nám venovala pani Ing. Margaréta Malatínová. Okrem zaujímavého rozprávania pripravila žiakom rôzne aktivity, ktoré ich zaujali a ochotne riešili zadané úlohy. Túto našu exkurziu sme spojili s aktivitou „Spájame tri generácie“. Sprevádzali nás rodičia aj starí rodičia. Deti sa ich prítomnosti veľmi tešili. V závere sme si urobili prehliadku stálej expozície a občerstvili sa v cukrárni. Ďakujem pánovi Jánovi Lopatovi, dedkovi nášho žiaka Alexa, ktorý nám túto cestu sponzoroval a odviezol nás autobusom tam aj späť.

V „Svetový deň pohybu“ sme pozvali rodičov, aby si s nami zašportovali. Na hodine TEV sme uskutočnili futbalový turnaj. Rodičia aj žiaci bojovali zo všetkých síl. Padli aj góly, ale nikto sa nehneval. Bola to dobrá zábava. Rodičia si zaspomínali na svoje detské časy. Všetci sme sa tešili z pohybu. Zároveň sme plnili úlohu z Národného akčného plánu prevencie obezity na roky 2015 – 2025 (NAPPO), prioritná oblasť 3.6 Podpora fyzickej aktivity.

A čaká nás škola v prírode. Hurá!!!!

Koniec školského roka 2016/2017 je tu. Aby tento záverečný mesiac nebol veľmi náročný pre našich žiakov, pripravili sme pre nich aj oddychové aktivity. Tá najväčšia, ktorá trvala od 29. mája do 2. júna, bola škola v prírode. Ako sme tento týždeň strávili ste si mohli prečítať v „Dennom spravodajstve zo školy v prírode“. Deti si so sebou priniesli domov nielen veľa pekných zážitkov, ale aj darčekov. Pobyt v Škole v prírode vo Veľkom Slavkove sa im veľmi páčil.

Žiaci písali poslednú ročníkovú prácu na tému „Akým rodičom by som chcel/a byť“. Prečítajte si zaujímavé výroky, ktoré Vás môžu inšpirovať:

  • Mne sa páči, keď mamka ma vždy poprosí, ak niečo chce. Tak by som vychovávala aj ja moju dcéru a syna.
  • Ja by som vychovával svoje deti tak, že by som bol na nich milý a dal by som im, čo by chceli, ale nie všetko. Som so svojimi rodičmi spokojný.
  • Ja s mojimi rodičmi nemám problém. Neviem, či ma rozmaznávali, ale ja to tak nechcem robiť. Nechcem, aby z nich vyrástli hlupáci. Chcem, aby z nich boli múdre deti. Nebudem na nich kričať, možno, keď to bude nutné. Dovolila by som im skoro všetko ako moji rodičia mne.
  • Ja by som chcela byť takým rodičom, že moje deti by chodili každý deň do kostola. Raz za mesiac by som im dovolila jesť čipsy, lebo potom by si ich tajne kupovali.
  • Možno by som bola niekedy trošku prísnejšia a niekedy zas trochu milšia. Bola by som ako ich sestra, hrali by sme sa a zabávali.
  • Chcel by som, aby moje deti boli dobré a mali mojich rodičov, lebo som teraz veľmi šťastný. Chcel by som byť aj ja taký rodič.
  • Keby som bol rodičom, robil by som všetko inak. Ja by som inak vychovával deti. Deťom nedovolím jesť sladkosti a nedovolím im cez týždeň počítač.
  • Chcela by som byť starostlivým rodičom. Môj tatík sa s nami nehrá a nechodí na výlety, mama je skoro stále na počítači alebo na telke. Ja by som so svojimi deťmi chodila na prechádzky a na detské ihriská.
  • Keby som bol rodičom, dovolil by som deťom kúpiť si mesačne 5 vecí pod 5 eur a zafarbiť si vlasy na akúkoľvek farbu. Vychovával by som deti ako moji rodičia.
  • Chcela by som byť takým dobrým rodičom ako moji rodičia. A chcela by som tak dobre vychovať svoje deti ako moji rodičia.

 

Pripravovali sme ďalšie aktivity na plnenie úloh, ktoré nám vyplývajú z Národného akčného plánu prevencie obezity na roky 2015 – 2025, a to podporovať fyzické aktivity a zdravé stravovanie našich žiakov.

Prvou z nich bol „Beh o putovný pohár starostu obce“. Súťažilo sa v štyroch kategóriách – predškoláci, dievčatá a chlapci 1. a 2. ročníka, dievčatá a chlapci 3. a 4. ročníka. Umiestnenie detí v jednotlivých kategóriách bolo takéto:

- predškoláci – Jakub Malák (1.), Sandra Galliková (2.), Ema Gorlická (3.),

- dievčatá 1. a 2. ročník – Viktória Režnická (1.), ChiaraČarnogurská (2.), Bianca Pisarčíková (3.),

- chlapci 1. a 2. ročník –Lukáš Zamkovský (1.), Ján Gorlický (2.), Filip Rušin (3.),

- dievčatá 3. a 4. ročník – Daniela Rušinová (1.), SabínaGurovičová (2.), Marcela Marhefková (3.),

- chlapci 3. a 4. ročník – Matúš Pompa (1.), Mário Gallik (2.), Samuel Rušin (3.).

Všetci získali diplomy a medaily. Víťazi v jednotlivých kategóriách potom súťažili o putovný pohár. Ten si vybojoval Matúš Pompa, žiak 4. ročníka. Z putovného pohára sa môže doma tešiť celé letné prázdniny. Blahoželáme.

Druhou aktivitou bol „Futbalový turnaj o putovný pohár starostu obce Matiašovce“. Je to súťaž troch družstiev zo škôl z Matiašoviec, Veľkej Frankovej a Spišských Hanušoviec. Prvenstvo obhájil a putovný pohár získal futbalový tím zo Spišských Hanušoviec, z druhého miesta sa tešili žiaci z Matiašoviec, tretie miesto získali žiaci z Veľkej Frankovej. Futbalový zápas pískal a odmeňoval súťažiacich starosta obce. Celé družstvá získali medaily, školy diplomy, víťazná škola okrem putovného pohára aj sošku futbalistu.

Treťou aktivitou bola „Školská olympiáda v športe“.Žiaci súťažili v dvoch kategóriách (dievčatá a chlapci) a v deviatich disciplínach. Umiestnenie žiakov v jednotlivých disciplínach bolo takéto:

Skok z miesta do diaľky – Mário Gallik, Marcela Marhefková (1.), Matúš Pompa, Daniela Rušinová (2.), Lukáš Zamkovský, Slávka Pisarčíková (3.).

Skok do diaľky s rozbehom – Mário Gallik, Slávka Pisarčíková (1.), Dárius Michal Mačura, Marcela Marhefková (2.), Matúš Pompa, Daniela Rušinová (3.).

Vrh ťažkou loptou – Matej Kuchta, Nina Čarnogurská (1.), Matúš Pompa, Marcela Marhefková (2.), Mário Gallik, Michaela Kuchtová (3.).

Šprint – Matúš Pompa, Daniela Rušinová (1.), Mário Gallik, Alena Bednarčíková (2.), Samuel Rušin, SabínaGurovičová (3.).

Hod kriketovou loptičkou do diaľky – Mário Gallik, Marcela Marhefková (1.), Ján Gorlický, SabínaGurovičová (2.), Matej Kuchta, Nina Čarnogurská (3.).

Hod kriketovou loptičkou na cieľ – Mário Gallik, SabínaGurovičová (1.), Matej Kuchta, Nina Čarnogurská (2.), Samuel Rušin, Daniela Rušinová (3.).

Beh na dlhú trať – Matúš Pompa, Marcela Marhefková (1.), Mário Gallik, SabínaGurovičová (2.), Lukáš Zamkovský, Alena Bednarčíková (3.).

Hod basketbalovou loptou do koša – Matej Kuchta, Daniela Rušinová (1.), Matúš Pompa, SabínaGurovičová (2.), Lukáš Zamkovský, Nina Čarnogurská (3.).

Skákanie so švihadlom – Matej Kuchta, Slávka Pisarčíková (1.), Matúš Pompa, Marcela Marhefková (2.), Daniela Rušinová (3.), chlapcom tretie miesto nebolo udelené.

Najviac medailí získal Mário Gallik (4 zlaté a 2 strieborné) a bol odmenený pohárom pre najúspešnejšieho športovca.

Po súťažiach sme sa boli občerstviť v TERČI. Pán Ján Gancarčík daroval deťom lízanky a ponúkol aj trubičkyso šľahačkou. Chutili vynikajúco. Ďakujeme.

Uskutočnili sme aj aktivitu, ktorá bola zameraná na zdravé stravovanie a spojili sme ju s environmentálnou výchovou. Volala sa „Pestrý letný deň so zdravou výživou“. Žiaci sa do školy obliekli farebne, aby imitovali letnú lúku a doniesli si zdravé potraviny – ovocie, zeleninu, syry, jogurty. Kto čo chcel. Potom ešte vymaľovali strom v lete. Touto aktivitou sme ukončili cyklus štyroch ročných období a zdravého stravovania. Environmentálnu výchovu sme rozšírili aj o besedu s pánom Andrejom Kuchtom na tému „Ochrana človeka a prírody“.Zároveň sa mu chcem poďakovať aj ako predsedovi miestneho lesného spoločenstva za podporu pri organizovaní aktivít školy.

V mesiaci jún je Deň piknikov a Deň rodiny. My sme si ich spojili do jedného dňa a uskutočnili piknik s rodičmi v škole. Deň začínal pekným počasím, ale len čo si rodiča uložili deky na školský dvor a vybalili občerstvenie, spustil sa dážď. Tak sme „piknikovali“ v I.triede, ktorá je najväčšia v škole. Na dobrej nálade nám to neubralo. Rodičom sme pripravili kávu, deťom vodu so sirupom. Vyhodnotili sme aj školskú olympiádu. Žiakom, ktorí mali rodičov v škole, odovzdávali medaily mamky, ostatným pani učiteľka. Za pomoc pri odovzdávaní diplomov ďakujeme pani Bc. Anne Pisarčíkovej, predsedníčke rodičovskej rady. Po dvoch hodinách sa počasie umúdrilo. Rodičia, ktorí mali súrnu prácu, odišli domov. Ostatní sa pozerali na futbalový zápas, ktorý si deti zahrali na multifunkčnom ihrisku pred školou.

Slávnostné ukončenie školského roka2016/2017 sa uskutočnilo 30. júna v dolnej budove školy v I. triede. Najprv nám žiaci štvrtého ročníka (Nina Čarnogurská, Michaela Kuchtová, Marcela Marhefková, Matúš Pompa) predviedli svoj program, ktorý si nacvičili pre nás na rozlúčku so Základnou školou v Matiašovciach. Po ňom im pani predsedníčka rodičovskej rady Bc. Anna Pisarčíková darovala knihy na pamiatku a pani riaditeľka sudoku, aby trénovali svoju myseľ aj cez prázdniny a pamätný list s tablom, ktoré pomáhali vyrábať. Ďalej boli knihami odmenené dievčatá a prvák Tomáš Gurovič. Títo žiaci splnili všetky podmienky na získanie koncoročnej odmeny.

Následne pani riaditeľka vyhodnotila ďalšie aktivity žiakov:

Testovanie žiakov v čítaní s porozumením – Daniela Rušinová, 97,1% úspešnosť – pochvalné uznanie, vecná cena.

Využívanie „Chodníčka ku zvyšovaniu čitateľskej gramotnosti“ – Michaela Kuchtová, 19 prečítaných kníh v 2. polroku školského roka – pochvalné uznanie, vecná cena.

Zaujímavo napísané ročníkové práce na témy „Komu som vďačná a za čo, Keby som vyhrala 1000 eur, Päť zaujímavosti v našej obci, Akým rodičom by som chcela byť“ – Diana Grivalská, SabínaGurovičová, Daniela Rušinová, Michaela Kuchtová – pochvalné uznanie, vecná cena.

Výborná školská dochádzka– Chiara Čarnogurská, Sofia Semančíková, Viktória Režnická (0 vymeškaných hodín počas celého roka), Filip Rušin (4 hod.), Ján Rušin (7 hod.), Mário Gallik (8 hod.), Marcela Marhefková (10 hod.) – pochvalné uznanie, vecná cena.

Výborná reprezentácia školy v celoslovenských súťažiach Všetkovedko (5. miesto) a Klokan 2017 (1. miesto) – Diana Grivalská, pochvalné uznanie, vecná cena.

Zber papiera: 1. miesto – Viktória Režnická (700 kg), 2. miesto - Mário Gallik (533 kg), 3. miesto- Lukáš Zamkovský (368 kg) – diplom, vecná cena, 4. miesto – Marcela Marhefková (197 kg), 5. miesto – SabínaGurovičová (163 kg), 6. miesto – Slávka Pisarčíková (150 kg), 7. miesto – Alex Lopata (107 kg) – vecná cena.

Do zberu sa zapojilo 16 z 28 žiakov školy. Ostatní žiaci nazbierali od 3 kg do 77 kg papiera. Boli to títo žiaci – Filip Rušin, Samuel Rušin, Sofia Semančíková, Daniela Rušinová, Diana Grivalská, Ján Rušin, Matej Kuchta, Michaela Kuchtová a Nina Čarnogurská. Všetci zapojení žiaci do vyhodnotených aktivít boli odmenení lízankou. Ďakujem aktívnym rodičom za podporu, ktorú prejavujúnašej škole. 

Potom triedne učiteľky rozdali žiakom vysvedčenia, podpredsedníčka školskej rady pani Mária Čarnogurská sa im prihovorila a popriala pekné prázdniny, štvrtákom sme zaželali dobrý štart v novej škole, všetkým pekné prázdniny. Miška Kuchtová nám napiekla koláčiky, na ktorých sme si pochutnali. Všetci štvrtáci zazvonili na zvončeku a takto symbolicky ukončili školský rok a svoje vzdelávanie na Základnej škole v Matiašovciach.

Ďakujeme rodičom, ktorí nezabudli na učiteľky a našu celoročnú prácu odmenili kvetmi.

 

A konečne sú tu prázdniny!

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Matiašovce
    Mlynská 156/1
    059 04 Matiašovce
  • 0911890087

Fotogaléria